FreeBSD kurulum öncesi sorular ve kurulum sorunu

Başlatan NightBlue, 07 Ekim 2012 - 21:54:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NightBlue

Tekrar freebsd kurmaya karar verdim.Arch linux tan sonra freebsd kurmayıda başarmıştım ama intel ekran kartım sorun çıkarmıştı.Sonunda yeni bilgisayar alıp kurmaya karar verdim.Ekran kartım nvidia gt 650 m optimus özellikli olduğu için bir sorun çıkarmı ve flash player bsd de ne durumda ?

arpia

Version: 304.51 Certified
Release Date: 2012.09.24
Operating System: FreeBSD x86
File Size: 31.7 MB

Bu bilgilerle sürücü sıkıntısı yok gibi fakat denemedim.

NightBlue

FreeBSD-9.0-RELEASE-amd64-memstick.img dosyasını indirip dd if ile usb belleğe yazdım ama install ekranı gelmiyor.Siyah ekranda bir hata veriyor. img dosyası sorunlu olabilirmi ?

arpia

MD5 kontrolü daha kesin bir cevap olacaktır.

Ayrıca sürücü için buraya bakabilirsiniz.

NightBlue

Şöyle bir sorunum var.Linux ta elle bölümlendirme yaptığımda ve yeniden başlattığımda bilgisayar harddiski görmüyor.Ama ubuntuyu bütün diske kur şeçeneğinde harddsiki görüyor .Freebsd de auto olarak biçimlendirdim ve yeniden başlattım aynı şekilde harddiskimi görmedi.Bu sorun nasıl çözülebilir ?

Not:Hardiski görmediği zaman BIOS tada görmüyor.

arpia

İkisi bir birinden farklı, Ubuntu'da elle bölümlendirdiğiniz zaman diski görmüyor, BSD'de otomatik bölümlendirme yaptığınız zaman diski görmüyor? Okuduğumdan bunu anladım.

İkinci olarak, diski görmüyor derken? BSD yada Linux açılıyor ama başka bağladığınız (mount) başka bir diski mi görmüyor?
İşte burada ki açıklama yetersizliği yüzünden ne yazık ki anlayamadım.

NightBlue

Disk ten kastım harddisktir.Harddiski hiç görmüyor ve tanımıyor.Linux otomatik bölümlendirme yaptığımda ve format attığımda yeniden başlattığım zaman diski görüyor ama Bsd de otomatik bölümlendirdiğim zaman diski aynı linux ta elle bölümlendirdikten sonra format attığım zamanki gibi bilgisayar harddiskimi tanımıyor ve Bıos tada görmüyor.

arpia

Harddisk olduğunun farkındayım. Açılan işletim sistemi belirli bağlanan bir bölümümü görmüyorum yoksa bilgisayar açılışta mı diski görmüyor onu anlamamıştım.

Fiziksel olarak diski görmüyor bu durumda ama ilginç bir şekilde :) "BIOS" güncellemesi denediniz mi?

NightBlue

Hayır BIOS güncellemesi denemedim ve nasıl yaparım bilmiyorum.Ama Şu an linux u otomatik biçimlendirme ile kurdum ve harddiskimi gördü.Ama freebsd yi otomatik olarak biçimlendirdiğimde harddisk yine ortadan kayboluyor.

arpia

FreeBSD'yi elle biçimlendirmeyi deneyebilir ve BIOS update olayını araştırıp bakabilirsiniz.

NightBlue

Bilgisayarımı alalı henüz 1 ay bile olmadı ve yeni model bir bilgisayar acaba BIOS güncel değilmidir ve AHCI , IDE sorunu olabilirmi ? Şu an AHCI seçili IDE yaparsam düzelme ihtimali varmıdır ?

arpia

Masaüstü bir bilgisayarım yok ama denemeniz de de bir sakınca yok.

Bilgisayarı yenide almış olsanız BIOS güncellemesi olabilir tabii ki.

NightBlue

Benim bilgisayarımda masaüstü değil.Dizüstü bilgisayarlarda BIOS güncellemesi yapılmıyormu ?

heartsmagic

@NightBlue, başlıklarını çok genel olarak isimlendirmezsen seviniriz. Zira baktığımızda ne olduğunu anlamalıyız.

Ayrıca şunu geçmek istiyorum:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=35895.0
http://www.bsd-tr.org/

Burada da bilenler yardım ederler fakat yeni açılan bir platformun en başta kullanıcıya ihtiyacı vardır. Kısacası bence ilk kaynağın orası olmalı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

NightBlue

Sonunda kurmayı başardım ama bu seferde wireless ı görmüyor.İnternete erişemiyorum ve kde xorg kurulumu yapamıyorum.Bsd türkiye sitesindede yeni olduğu için yeterli kaynak yok.Takıldım kaldım :(

heartsmagic

Kaynak burada da yok. Soru sorup devam edeceksin, işte bu nedenle orayı önerdim sana.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Felâsife

Aslında kaynaklar yeterli sayılır ama dikkat etmeyince çoğu ayrıntı gözden kaçıyor sanırım,  :) BSD'ler illaki birincil bölümlere kuruluyor geçen gün elime geçen bir dizüstünü Windows'ta kolayca 4'e böleyim dedim ve böldüm sonrada PCBSD'yi boş bir bölüme kurayım dedim kurulmadı, bir kaç deneme daha yaptım, RC sürümüde denedim kurulmadı.
Pek çok kişinin başına gelen PCBSD disk seçme olayına takıldım dedim herhalde.!

Neyse Parted Magic ile diski kontrol edince, meğersem Windows efendi exented bölüm oluşturmuş, bölümün birini ikincil bölüme kaydırmış, yani 4 tane birincil bölüm yoktu 3+1 durumu vardı.
Sonra GParted ile adam gibi 4 birincil bölüm yapınca kurulmayan PCBSD 'yi ZFS olarak kurdum ekran kartıda ATI'ydi.
ATI'nin 3D olmaması dışında hiç bir sorunda göremedim.

Neyse diyeceğim o ki birincil bölüme dikkat diyorum.
wlan içinde kurulumda bu resimde wlan, ethernet kartları görülüp seçilirse sonradan uğraşmaya gerek kalmaz ama tabii FreeBSD kuran adamda uğraşır orası ayrı tabi. :)

@NightBlue wlan kartını seçtiğin halde mi sorun yaşıyorsun?

--

@arpia @heartsmagic ilginiz için teşekkür ederim. :)

Sevgiler.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

NightBlue

Hocam resimdeki gibi * bir şey gelmiyor.Dizüstüne kuruyorum ve wireless ile bağlanıyorum ama resimdeki gibi * bir şey gelmiyor.Bir yazı çıkıyor.Sanki tanımıyor gibi.Birde yeniden linux kurmaya kaldığımda grub kurulumunda hata veriyor ve sda da dos türevi ufs var gibi birşey diyor .

Felâsife

O "Network Configuration" penceresinin bir fotosunu görebilsek iyi olurdu aslında, cepten filan çekemez misin?
Ama genede hiç yazı yoksa o zaman işin zor, donanım özelliklerine veya modülüne göre araştırmak gerekir.

NightBlue

Hocam bölümlendirme kısmında sda kısmındaki GPT yi ben BSD yaptım.Sonra linuxta kurulmaz oldu.Tekrar GPT ye çevirdim ama yine grub kurulumda hata alıyorum.Nasıl çözülebilir bu sorun ?

Felâsife

Madem değiştirebiliyorsun, MBR diye dene birde :)

Table 3-1. Partitioning Schemes
APM Apple Partition Map, used by PowerPC® Macintosh®.
BSD BSD Labels without an MBR, sometimes called "dangerously dedicated mode". See bsdlabel(8).
GPT GUID Partition Table.
MBR Master Boot Record.
PC98 MBR variant, used by NEC PC-98 computers.
VTOC8 Volume Table Of Contents, used by Sun SPARC64 and UltraSPARC computers