HardDisk Tek Parça Görünüyor

Başlatan mrtAkdeniz, 21 Eylül 2012 - 04:58:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mrtAkdeniz

İyi geceler,

Sistemimde Windows 7 kurulu. 2 gece önce can sıkıntısıyla archLinux kurmak istedim, text-base metin tabanlı olduğu için vazgeçtim, bari başlamışken bir dağıtım kurayım dedim... Debian indirdim bu sefer, kuruluma başladım, disk seçme bölümünde bütün HardDisk'i tek parça olarak gördü, bende vardır bi' sıkıntı diyerek bu sefer LinuxMint indirdim -daha önce Ubuntu kullandığım için farklılık olsun diye ilk onları seçtim yoksa Ubuntu'ya saygımız sonsuz- onda da aynı şekilde diski tek parça gördü, demek ki bunların farklı bir kurulum şekli var diyerek Ubuntu 12.04 indirip kurulum ekranına geldim ve yıkıldım Ubuntu'da aynı şekilde tek parça görüyor. Sürücü 3'e ayrılmış durumda, C:, D: ve Ubuntu için L: ancak bütün diski tek parça görüyor gparted. Siz kuvvetli ihtimal sudo fdisk -l isteyeceksiniz benden, ben şimdi LiveCD'ye geçip çıktıyı yazacağım buraya.

Not: Flash bellekten kuruyorum sistemi, Windows kurulumlarımı da daha önceden kullandığım Ubuntuları da o şekilde kurdum, sorun olduğunu zannetmiyorum?
Not2: Lütfen konu yüzlerce kez açıldı neden arama yapmıyorsun uleyn demeyin, çok rahat bir buçuk saattir konuları okuyorum... Hatta birisi e-postasını değiştirmiş sonra yeni üyelik almak zorunda kalmış falan onları bile öğrendim ama sorunuma çözüm bulamadım.
Not3 : Dynamic Disk'i Basic Disk'e çevir demezseniz sevinirim Disk zaten Basic Disk...

cagriemer

fdisk ciktisini aktarmadiginiza gore sorunu cozdunuz herhalde?

mrtAkdeniz

Maalesef LiveCD'den açtığım an net gitti -sorun ubuntu ile alakalı değil modem ışıkları bile gitti, bölgede arıza varmış- sinirlenip bütün diski formatladım şu an Debian üzerinden yazıyorum. Ama sorunu cidden çözmek istiyorum, aklıma takıldı...

şu anki fdisk çıktım

Disk /dev/sda: 80.0 GB, 80025280000 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x000864ae

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1               1        5715    45897728   83  Linux
/dev/sda2            5715        9730    32248833    5  Ek
/dev/sda5            5715        6079     2928640   82  Linux takas / Solaris
/dev/sda6            6079        9730    29319168    b  W95 FAT32

if

Bütün diski biçimlendirdiğiniz için çözülecek sorun kalmamıştır. Arch kurarken diskle alakalı yaptığınız bir işlemin buna sebep olduğunu düşünüyorum. Çözümü de TestDisk kullanarak bölümleme tablosunun eski haline getirilmesidir.