[Çözüldü] Toplu Taşıma

Başlatan kzltp66, 07 Eylül 2012 - 14:52:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kzltp66

arkadaşlar şimdi ben terminalden uçbirimden dosya move edicem taşıyacağım ama bunları tek tek yapmak yerine topluca yapabileceğim bi kod yok mu?

Uyarı: Lütfen Türkçe kullanımına özen gösteriniz.

burk

Öncelikle dil konusundaki uyarıyı dikkate alacağınızı temenni ederim. Topluca taşımak için dosyaların içinde bulunduğu bir üst klasörü taşıma komutunu verin.

kzltp66

yasak olduğunu bilmiyodum
şimdi diyelim o dosyada 15 döküman var ama ben 8 tanesini taşıyacağım bunu nasıl yapacağım onu soruyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Eylül 2012 - 15:31:23

çok acil lazım bu bilgi bilen biri yomu

heartsmagic

Dilimize özen göstermek yasaktan önce hassasiyetimizin bir ölçüsü diyelim. En azından cümle başlangıçlarında büyük harf, biraz da noktalama işareti okunurluğu çok arttırır @kzltp66.

İstediğin şey duruma göre değişir. Tümünü taşımak kolay iştir de "sadece 8 tanesini taşımak istiyorum" dersen durum biraz zorlaşır. Şöyle ki, dosya isimleri nedir, belirli bir sırası var mıdır? Eğer yoksa doğrudan tek komutla yapamazsın, işin içine biraz for sokman lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kzltp66

Dosya isimleri belli de aralarında benzerlik yok yani biri Ahmet ise diğeri Mehmet.

cagriemer

Peki bu 8 dosyanin dizindeki diger dosyalardan farkli herhangi bir ortak ozelligi yok mu? Ornegin bir odada 15 kisi olsun. Bunlardan 8 tanesi yan odaya gecmek zorunda olsun. Hangi 8 tanesi? Eylul ayinda doganlar mi? Boyu 1.80'den fazla olanlar mi? Baskin olarak sol elini kullananlar mi?

kzltp66

İşte en önemli özellikleri isimleri

dosya_1
dosya_2
dosya_3
dosya_4
dosya_5
dosya_6
dosya_7
dosya_8
dosya_9
Örneğin 9 döküman ben kırmızı olanları bi yere taşıyacağım

cagriemer

for file in `ls`; do
        for no in 2 4 5 8;
        do if [ "$file" = "dosya_"$no ];
                then mv $file dizin
        fi
        done;
done

kzltp66

Bende tek satırda çözerim diye bekliyodum hinede emeğiniz için teşekkürler.

cagriemer

Cozulen konularimiz icin; cozuldukonusu

bilonemsi

MC isimli çok kullanışlı bir program var, uçbirimde çalışan bir dosya yöneticisi onunla işini çok kolay yaparsın.

sudo apt-get install mc

Klasörün içince boşluk tuşu ile dosyaları seçip F5 tuşu ile kopyalarsın F6 tuşu ile taşırsın vs. vs. Çok kullanışlı bir araçtır.

Kolay gelsin.
uzak durun bağımlılık yapıyor...

http://www.qutuphane.com/