Gnome Shell - Pencereler arası geçişte aşırı işlemci kullanımı (NVIDIA)

Başlatan bugra9, 04 Eylül 2012 - 02:51:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bugra9

En üst solda etkinlikler kısmından pencere değişimi yapacağım zaman işlemci %40'lara fırlıyor ve pencereler takılarak geliyor. Çok pencere ile uzun süre çalıştığımda ise pencere değiştirirken bilgisayar donup kalabiliyor. Tüm eklentileri devre dışı bıraktığımda ise değişen bir şey olmuyor. Nvidia sürücülerini elle kurdum. Nasıl düzeltebilirim?

bugra@bugra:~$ lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108 [GeForce GT 425M] (rev a1)
bugra@bugra:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce GT 425M/PCIe/SSE2
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color, GL_NV_copy_image,
    GL_NV_parameter_buffer_object2, GL_NV_path_rendering,
    GL_NVX_conditional_render, GL_NVX_gpu_memory_info,
    GL_OES_depth_texture, GL_OES_element_index_uint, GL_OES_fbo_render_mipmap,
bugra@bugra:~$ xrandr
Screen 0: minimum 8 x 8, current 1366 x 768, maximum 16384 x 16384
VGA-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
LVDS-0 connected 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 194mm
   1366x768       60.0*+
HDMI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
bugra@bugra:~$ jockey-text --list
kmod:nvidia_current - NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and VDPAU library (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
kmod:nvidia_current_updates - NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and VDPAU library (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)

decent

O anda işlemciyi hangi işlemin daha yüksek oranda kullandığına bakabilirsin.
Bir taraftan uçbirimde
komutunu çalıştırman yeterli.

furkankalkan

sudo apt-get install tint2;tint2
komutunu verip tint2 paneli başlatın ve öyle pencere değiştirmeyi deneyin.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

heartsmagic

@bugra9, bu kart ve Gnome Shell ile ilgili bir hata kaydı göremedim, gerçi bir hata kaydında bir kullanıcı Gnome Shell'den şüphelendiğini söylemiş ancak netice yok.
Elle Nvidida'nın yeni sürücülerini kurmayı deneyebilirsin. Elle kurmadan x-swat PPA'sı üzerinden de yapabilirsin bunu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bugra9

@decent, zaten oradan bakarak konuyu bu kategoride açtım. Pencereyi hızlıca küçültüp büyültürken veya pencere değişimi için seçkeyi açtığımda gnome-shell, işlemcinin %40-%50'sini kullanıyor. Tabi bu olay anlık oluyor ama pencerelerin takılarak gelmesi sorun yaratıyor.

@dewilman, değişiklik olmadı.

@heartsmagic, zaten en güncel sürümü kuruluydu. Şimdi ek sürücülerde bulunan sürücüyü etkinleştirdim ama değişen bir şey olmadı.

NOT: Unity ile deneme yaptım ve orada sorun görünmüyor. Orada işlemcinin %15-%20'i kullanıyor ve bana hissettirmiyor. Gerçi %15-%20 normal değer mi bilmiyorum.

heartsmagic

Sürekli %15-20 olmadıktan sonra anlık sıçramalar gayet normaldir bence. İlla ki işlemci kullanılacak bir yerlerde.

Depolardaki sürücü son sürümde mi yani?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.