Mkv uzantıları izlerken görüntüler dönük dünük geliyor.

Başlatan BlackExplotioN, 11 Mart 2010 - 09:37:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

garafatma

Eski işlemcilerde .mkv oynatma sıkıntısı yaşadım birkaç arkadaşımda. Bildiğim kadarıyla maalesef "codec"lerle bir ilgisi yok durumun, veya işletim sistemiyle.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Sherlock Holmes

Denediğiniz .mkv uznatı(ları)nın çözünürlükleri nedir.?

garafatma

720p veya 1080p dedikleri Blu-ray olan .mkv ve HD diye geçen .mkv dosyaları. Çöüzünürlükleri derken tam olarak kasıt nedir?

Ozmo

Sherlock Holmes

Çözünürlükten kasıt tahmin edilebileceği üzere aslında,  :-\
videonun ebatı ve
bu ebatın boyutuna(byte) bağlı olmak üzere,
işlemciye bindireceği olası yük.

Şüpheye düştüm şimdi.!
Bu giderildi'de hatta yeni yöntemler geliştirildi'de,
ben'mi mağranın yalnış tarafına ilerliyorum.
:)
Daha 1080p ile 1080i farkını yeni öğrenmiştim halbuki.

sipazilla

akşam 1280 x 544 çözünürlüğünde 720p.BluRay.x264-FHD.mkv şeklinde 4,7 GB lık bir filmi önce ubuntuda sonra windowsda denedim. sorun kesinlikle benim donanımımla ilgili. mplayer soruna gelirsek eksik veya hatalı birşeyler yaptığımı düşünüyorum. bir süre daha ubuntunun inciğini cinciğini çıkartıp ubuntuya alıştıktan sonra yeniden temiz bir kurulum yapacapım.

hepinize teşekkürler

krwlng

HD 720p Mkv filmlerde 10.4 ile arasıra takılma veya donma sorunu bende de var. Windowsta bu sorun sadece 1080p full HD filmlerde oluyor, 720p de hiç sorun yok. Ayrıca görüntü kalitesi olarakta windows yarı yarıya daha iyi görüntü veriyor. Zamanla bu tip sorunların aşılacağına eminim. Birinin çıkıp Klite gibi bir paketi linux dünyasına kazandırması lazım artık.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

Ozmo

@krwlng saglam bir donanım diz emin ol windows'a dönmeyi bile düşünmezsin :)

krwlng

Ben windowsa dönmeyi düşünmüyorum zaten :) fakat ve malesef HD filmler için mecburen el altında bir windows bulunduruyorum.

garafatma

Ben herhangi bir film için herhangi bir sorun yaşamıyorum Ubuntu'da.

mbt28

Nvidia kullanıcıları vdpau ile takılma sorunlarını çözebilirler ayrıntılı bilgi için forumda ve google da arama yapabilirsiniz.

teksalih

vdpau programını nasıl kuracağımızı yazarmısınız deb olarka varsa makbule geçer

Yiğit Ateş

Ubuntu Tweak programından Nvidia VDPAU deposunu etkinleştirin. Yazılım kaynaklarını yenileyip, güncellemeleri yükleyin. Daha sonra Synaptic'ten eğer yüklenmemişse libvdpau1 paketini de kurun. Smplayer'ın ayarlarından video çıktısını vdpau yaparak sorunsuzca mkv videoları izleyebilirsiniz.

krwlng

mbt28

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 20 Haziran 2010 - 15:53:43
Ubuntu Tweak programından Nvidia VDPAU deposunu etkinleştirin. Yazılım kaynaklarını yenileyip, güncellemeleri yükleyin. Daha sonra Synaptic'ten eğer yüklenmemişse libvdpau1 paketini de kurun. Smplayer'ın ayarlarından video çıktısını vdpau yaparak sorunsuzca mkv videoları izleyebilirsiniz.
Yeni sürümde ön tanımlı olarak kurulu geliyor zaten, sadece kullandığınız yazılımdan vdpau çıktısını seçmelisiniz ama bu sadece nvidia kullanıcıları için geçerli. Windowsta çoğu ekran kartı desteklenmesine rağmen 8600 den sonrasına sadece destek veriliyor.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: mbt28 - 20 Haziran 2010 - 18:55:42
Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 20 Haziran 2010 - 15:53:43
Yeni sürümde ön tanımlı olarak kurulu geliyor zaten, sadece kullandığınız yazılımdan vdpau çıktısını seçmelisiniz ama bu sadece nvidia kullanıcıları için geçerli. Windowsta çoğu ekran kartı desteklenmesine rağmen 8600 den sonrasına sadece destek veriliyor.
Bu depo ile vdpau için özelleştirilmiş bir mplayer sürümü geliyor :)

krwlng

Nvidia'nın yaptığı Shader terbiyesizlikleri yüzünden artık nvidia kart almamaya söz verdim. Nvidia, oyun üreten firmalara shader desteği sağlayıp daha yeni diye tabir ettiğimiz 1 senesi dolmamış ekran kartlarının çöpe gitmesini sağladığı için benim gözümde değersiz bir firmadır. Ati kullanmamın asıl sebebi budur. Birşeylerden mahrum da kalsam, nvidia'nın yaptığı sömürü uygulamalarına destek vermeyeceğim. oh be rahatladım :D

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: krwlng - 21 Haziran 2010 - 00:29:11
Nvidia'nın yaptığı Shader terbiyesizlikleri yüzünden artık nvidia kart almamaya söz verdim. Nvidia, oyun üreten firmalara shader desteği sağlayıp daha yeni diye tabir ettiğimiz 1 senesi dolmamış ekran kartlarının çöpe gitmesini sağladığı için benim gözümde değersiz bir firmadır. Ati kullanmamın asıl sebebi budur. Birşeylerden mahrum da kalsam, nvidia'nın yaptığı sömürü uygulamalarına destek vermeyeceğim. oh be rahatladım :D
Shader konusunu bilmiyorum, ama Linux için çıkardığı bu rezil sürücülerle artık benim bilgisayarıma giremez. Başka bir alternatif de olmadığına göre mecburen Nvidia :)

Aaron

Şu an aynı sorunu yaşamaktayım ve True Blood zevkime limon sıkıyor. Acil önerisi olan var mı? :)

Düzeltme: Yanlış alarm. MKV dosyası problemli. Windows tarafında da kontrol ettim.

ignis

Bende de benzer bir sorun var. .mkv uzantılı dosyalarda takılma oluyor. Bir de garip bir şekilde, 8.5gb'lık bir film dosyasında herhangi bir sıkıntı yokken, 4.5gb'lık bir dosyada yaklaşık 20 saniyede bir takılıyor. Çıktıları da paylaşayım;

erdemus@ubuntu:~$ lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation Device 0ded (rev ff)
erdemus@ubuntu:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Sandybridge Mobile
    GL_NV_conditional_render, GL_ARB_ES2_compatibility,
erdemus@ubuntu:~$ xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1366 x 768, maximum 8192 x 8192
LVDS1 connected 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 193mm
   1366x768       60.0*+
   1360x768       59.8     60.0 
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
erdemus@ubuntu:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   Tungsten Graphics, Inc
OpenGL version string:  3.0 Mesa 8.0.2

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes
erdemus@ubuntu:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p --compiz
OpenGL vendor string:   Tungsten Graphics, Inc
OpenGL version string:  3.0 Mesa 8.0.2

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes

Compiz supported:         yes
erdemus@ubuntu:~$ jockey-text --list

heartsmagic

Optimus var sende, Bumblebee kurdun mu? Eğer kurduysan onunla denedin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ignis

Evet, Bumblebee kurulu ve sağlıklı bir şekilde çalışıyor. Onunla denedim miden kasıt? "optirun smplayer" şeklinde mi? Yalnız şöyle bir durum da var, aynı videoyu vlc player sorunsuz bir şekilde oynatmasına rağmen smplayer'da bahsettiğim takılmalar oluyor.

heartsmagic

Video çıkışını değiştirmeyi deneyebilirsin Smplayer ile.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.