Usb'ye ram üzerinde çalışan Ubuntu Kurulumu: Ubun2USB

Başlatan attila, 07 Eylül 2012 - 16:44:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

attila

Merhaba,

Bir süredir usb üzerine Ubuntu kurup taşınabilir bir sistem oluşturmayı düşünüyordum ama birkaç deneme sonrasında hevesimi kıracak kadar verimsiz çalıştığını görüp vazgeçmiştim. Teknik olarak usb üzerine Ubuntu kurmak oldukça kolay olmakla birlikte usb belleklerin okuma/yazma hızının bilgisayar üzerindeki sabit disklere göre bir hayli düşük olması sıkıntı yaratıyordu. En ufak işlemlerde bile kasılmalar ve uzun bekleyişler gerekiyor; görsellikten fedakarlık yaparak lubuntu kurduğum sistem bile tatmin edici sonuç vermiyordu.

Slax ve Puppy gibi usb için tasarlanmış ve kendini ram üzerine kopyalayan dağıtımlar faydalı olmakla birlikte Ubuntu karşısında bir hayli yetersiz kaldığı için ısınamamıştım. Bu nedenle bu dağıtımların kendini ram üzerine kopyalayarak hızlı çalışma mantığını Ubuntu'ya uyarlayan bir yöntem arayışına girdim. Ubuntu Wiki üzerinde konuyla ilgili TORAM isimli bir parametreden bahsedilmiş ancak anlatım bir hayli karmaşık geldiğinden denemeye cesaret edemedim. Biraz daha kurcalayınca benzer işi yapan ama bir hayli basit bir yol buldum.

Ubun2USB Nedir?

Bu küçük script, usb üzerine kurduğunuz sistemi ram üzerinden çalışacak şekilde başlatıyor. Yaptığınız değişiklikler ve dosyalarınız çıkış yaptıktan sonra gelen kapanış ekranı sırasında verilen uyarı ile birlikte kaydediliyor ve sonraki oturumlarınızda da ulaşabiliyorsunuz.  Ben 4 gb ram ile kullandım ve çalışma hızının sabit diskten farklı görünmediğini söyleyebilirim. Çıkıştaki değişiklikleri kaydetmesi de 1 dakikadan fazla sürmedi; 100 mb üzerinde güncelleme yapıp birkaç da program yüklemiştim.

Nasıl kullanılıyor?

Bilgisayarınızı live cd ile başlatıp Ubuntu kuracağınız usb belleği makinaya takıyor ve http://sourceforge.net/projects/ubun2usb/ adresinden gerekli scripti indiriyorsunuz. İndirdiğiniz zip dosyasının içeriğini arşiv yöneticisiyle çıkardıktan sonra install.sh isimli dosyayı çift tıklayarak çalıştırmanız gerekiyor. Bu aşamadan sonra ekrana bir dizi yönerge geliyor. İlk seferinde hata verirse tekrar deneyin; bende her seferinde ikinci denemede çalıştı. Makinaya takılı usb bellekleri listeleyen pencereden Ubuntu kuracağınız belleği seçip tamam diyorsunuz. Takip eden birkaç aşamada sizden giriş yaparken kullanacağınız kullanıcı adı ve şifre bilgilerini istiyor. Ağ bağlantısıyla ilgili olarak gelen proxy ekranını boş bırakıp tamam diyebilirisiniz. Bu aşamalardan sonra bildiğimiz kurulum ekranları gelmiyor; beliren küçük bir bar dışında bilgi ya da ayar ekranı bulunmuyor. İşlem tamamlandığında bildisayarı yeniden başlatıp boot seçeneklerinde Ubuntu kurduğumuz usb belleği ön sıraya alıyoruz. Gelen grub benzeri ekranda öntanımlı olan ilk seçenekle devam ediyoruz. Sisteminiz live cd üzerindeki öntanımlı ayarlara göre kurulduğundan dil ve klavye ayarlarını yeniden yapmanız gerekecektir. Bu kadar.

Şu ana kadar oldukça kararlı ve verimli çalıştığını söyleyebilirim. İlk kurulumda yaklaşık 2 gb yer kaplamakla birlikte yeni program ve dosyalara yer bırakmak adına en az 4 gb boyutunda bir bellek kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Bana büyük kolaylık sağladı. Sizin için de birşeyleri kolaylaştırmasını umarım.

Script hakkında detaylı bilgi için https://sites.google.com/site/ubun2usb/home

jayw

Fikir çok güzel görünüyor, umarım zaman içinde daha çok gelişecektir, ilk fırsatta deneyeceğim. Teşekkürler...