Ekran donuyor ama arkaplanda işer devam! Anakartımda problem mi var?

Başlatan orpi, 30 Temmuz 2012 - 21:53:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

orpi

Bilgisayarı açıyorum. Bir kaç işlem yapıyorum, takılıyorum bir süre sonra ekran donuyor sadece fare oynuyor ve arkaplandaki işler devam ediyor mesela ; müzik çalıyorsa devam ediyor yada güncelliyorsa güncelliyor, durmuyor ama sadece ekran donuyor. Ubuntuyu çok severim ama böyle olunca linux'ten soğudum. Diğer dağıtımlarda da problem yaşıyorum hiçbiri stabil çalışmıyor artık bende...
5 ay öncesine kadar kurduğum herhangi bir ubuntu sürümünde sorun yoktu. fakat 5 ay önce Anakartımı değiştirdim [Önce ASUS idi].  Sadece Ubuntu değil diğer dağıtımlarda ağ yönünden problemli neyse...

Ekran kartımın modelini buraya kod olarak nasıl dökebilirim?

Şimdiden teşekkürler...
MÜHENDİS BEG

ct

lspci -nn | grep VGA

ile ekran kartınızı öğrenebiliriz.

Bu durumdan kurtulmak için compiz işlemini yeniden başlatmayı önermişler. O andan kurtulak için yani. Başka çözüm nasıl olur bilemedim.

http://askubuntu.com/questions/43502/black-screen-except-for-mouse-cursor-on-thinkpad-edge-15

Buradaki son cevaba bakabilirsiniz.Ayrıca unity için bakabiliriz:

/usr/lib/nux/unity_support_test -p

decent

Ek olarak,
Donma olduğu anda eğer yapabiliyorsak aşağıdaki işlem gnome oturumunu sonlandırır ve oturum açma ekranına döner:

* Ctrl+Alt+F1 tuşlarına basın,
* Kullanıcı adı ve şifrenizi girin,
* Şu komutu yürütün:
killall gnome-session

* Ayrıca X sunucunu da yeniden başlatabilirsin,
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33285.0  |  Bilgisayarı yeniden başlatmaksızın X sunucusunu yeniden başlatmak

orpi

lspci -nn | grep VGA

01:00.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RV515 PRO [Radeon X1300/X1550 Series] [1002:7142]

Bir daha donarsa @decent deiklerini yapacağım tekrar dönerim

Belki yardımcı bir nokta olur; Anakartım değişmeden önce sistem [pae] yüklemiyordu ama değiştirdikten sonra güncellemelerin ardından grubta [pae] ibaresi gözüme çarptı. Sistemim 32 bit;

OpenGL vendor string:   X.Org R300 Project
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on ATI RV515
OpenGL version string:  2.1 Mesa 8.0.2

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes