[Çözüldü] Vmvare üzerinde kurulu Oracle Linux IP ataması yapamıyor

Başlatan mayt, 30 Ekim 2012 - 15:21:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mayt

Arkadaşlar merhaba,

Vmvare üzerinde oracle linux kullanıyorum. İşlerim dolayısıyla ana makine üzerinde bir şey yapmayıp sanal makine kullanıyorum. Dolayısıyla sanal makineyi bir yerden başka yere taşımam söz konusu olabiliyor bazen.

Arada sırada ip ataması sorunu oluyordu, mac adres hatası gibi hatalar oluyordu. Bunları çözebiliyordum. Fakat şuanda garip bir durum var ve hala sebebinin ne oldugunu anlayabilmiş değilim

[root@localhost ~]# service network restart
Shutting down interface eth0:                              [FAILED]
Shutting down loopback interface:                          [  OK  ]
Bringing up loopback interface:                            [  OK  ]
Bringing up interface eth0: 
Determining IP information for eth0... failed.
                                                           [FAILED]

Sistemi tekrar başlattığımda da;

Determining IP information for eth0... failed.
                                                           [FAILED]

bu adımda aynı hatayı alıyor.

Karıştırmadıgım dosya kalmadı hiçbir şeyde sıkıntı görünmüyor.

Sorun nelerden kaynaklanabilir? Önerisi olan olursa çok çok mutlu olurum, işlerim şuanda durmuş vaziyette.

Teşekkürler şimdiden.

if

@mayt, bu[1] bağlantıdaki ikinci iletideki önerileri uygulayın.

[1] https://forums.oracle.com/forums/thread.jspa?threadID=829668

heartsmagic

Şimdilik konuyu buraya taşıyalım. Eğer sorunun nedeni Vmware'e çıkarsa yazılım tarafına alırız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mayt

Arkadaşlar ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Gönderdiğiniz linktekileri dün uygulamıştım ama çözülmemişti.

Yalnız konuyu açarken belirtmediğim bir durum vardı, fakat onunla ilgisi olmayacağını düşünmüştüm. Dün şirketin internet bağlantısında çok yavaşlama vardı, ana makinemde internet bağlantısı sağlanıyordu fakat yavaşlama ciddi derecede olabiliyordu bazen.

Bazı arkadaşlar bağlantılarını kuramadıklarını söylemişlerdi. Sanrım benim sanal makinemde de aynı sorun oldu. Ben ana makine internete bağlandığına göre sanal makineninde aynı bağlantı yolunu kullanacağını düşündüğüm için sorunun o olamayacağını düşünmüştüm. Fakat bugün sorun yok gibi şuan bağlantım sağlandı. Herhangi bir komut ya da aksiyon almadım.

Yalnız konunun boş yere açılmış olmaması içinde başka arkadaşlarda bu tarz sorunlar yaşarsa şayet; (Vmware taşınırsa eğer ip ataması yapılamazsa)

/etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0
/etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0.bak

dosyalarında ki : HWADDR= .................. mac adresi bilgisini ifconfig komutunu yazdığınızda ki karşımıza çıkan doğru MAC adres bilgisiyle değiştirsinler.

sonrada service network restart komutunu uygulasınlar. Sorun bu şekilde Genel olarak çözülebiliyor. Çözülmezse de artık siz uzman arkadaşlardan yardım isteyecekler :)

Teşekkürler.

if