[Çözüldü] Unity Kapalı iken Açık Pencereler Arasında Geçiş Nasıl Yapılır?

Başlatan noktakom, 12 Haziran 2012 - 12:42:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

noktakom

Unity ile bazı sorunlar yaşadığımdan Unity eklentilerini kapatıp sistemi öyle kullanmayı düşünüyorum; ancak bu şekilde alt+tab çalışmıyor, masaüstünde herhangi bir bar da kalmadığından açık pencereler arası geçiş yapamıyorum, küçülttüğüm pencereyi geri getiremiyorum. Ön plandaki pencereyi ufaltıp taşıyarak arkadaki pencereyi görüp ön plana almak veya açık her program için farklı bir masaüstüne geçmek çok kullanışlı olmuyor. Bu konuda bana ne önerebilirsiniz?

alquirel

noktakom

Teşekkürler, yazılımı kurdum, ihtiyacımı görecek gibi gözüküyor ;ancak yine de bir süre deneyeyim, Olası bir soru/ sorun için bir süre konu açık kalsın. SOn durumu buraya geçerim.

alquirel

Başlık açık kalabilir.

Bir tavsiyem daha olsun.
Dockbarx'i de AWN'de kullanabilirsiniz.

sudo apt-get install awn-applet-dockbarx

noktakom

Awn sayesinde Unity'deki problemim ile ilgili birşeyler keşfettim. Önceden var olan konuma ayrıntıları geçicem.

Dockbarx'ın awn'ye ektra ne özellik kattığını anlayamadım ?

alquirel

Şundan bahsediyorum.

Daire içine aldığım Cairo Menu diye geçiyor.
Dikdörtgen içine aldığım da Dockbarx uygulamacığı.

Eğer kendi kurulmazsa şu paketi de kurmanız gerekebilir.

sudo apt-get install awn-applet-common

noktakom

Yüklemek için ppa gerekiyor sanırım? gnome look'taki şu kaynağa erişilemiyor  ppa:dockbar-main/ppa . Siz nasıl kurdunuz?

alquirel

Ben WebUpd8'den kurmuşum.

ibrahim@ibrahim:~$ dpkg -l | grep dockbarx
ii  awn-applet-dockbarx      0.48-1~webupd8~oneiric      DockBar, an icon-based taskbar (Experimental)
ii  dockbarx                 0.48-1~webupd8~oneiric      DockBar, an icon-based taskbar (Experimental)
ii  dockbarx-themes-extra    1.1-1~webupd8~oneiric1      DockBarX themes

Oneiric yazmasına aldanmayın. Precise için de geçerli pakettir kendisi.
https://launchpad.net/~nilarimogard/+archive/webupd8?field.series_filter=precise

sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8

noktakom

Teşekkürler, son olarak awm'de ikonların arasını nasıl açacağımı sorayım. Ayraç ekledim ama ayracı taşıyamadığımdan, sizin ki gibi bir görünüm elde edemedim. İkonların hepsi yan yana ve bir bütün olarak gözüküyor şu an bende.

alquirel

noktakom

Evet, gördüm. Expander imiş adı.

Son soru demiştim ama aklıma takıldı :) Extra bir yazılım kurmadan da kısayol tuşları ile pencere geçişlerini sağlayamaz mıydık ?

alquirel

Alt + Tab çalışıyor olması lazım.
Eğer çalışmıyorsa Compiz'i kurcalamakta fayda var.

noktakom

Alt + Tab kombinasyonu unity plugin'i altında tanımlı, unity'yi iptal edince dolayısıyla bu kombinasyon da iş görmez hâle geliyor

guopx

forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33867
bu başlıktaki
23. Pencereler Göstergesi / Window List Indicator
gösterge uygulamasını kullanabilirsin
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

alquirel

Uzun süredir Unity ve Compiz kullanmadığım için tam olarak bir fikrim yok, ama CCSM'de "Uygulama Seçici"yi etkinleştirdiğinizde de geçiş yapılamıyor mu?

noktakom

@guopx, unity'yi kaldırdım. Panel vs. hiçbirşey yok. O yüzden o araçlar çalışmaz bende.

@alquirel, işe yaradı, alt tab ile pencereler arası geçiş yapabiliyorum; ancak tarayıcıya geçiş yaptığımda, tarayıcı üzererinde hiçbir işlem yapamıyorum. sayfa kaydırma, linke tıklama vs... sayfa donmuş gibi oluyor. Tekrar awn üzerinden tarayıcı ikonuna tıklamam gerekiyor. O zaman tarayıcı üzerinde işlem yapabiliyor hale geliyorum ve ilginç bir şekilde, o donma halinde tıkladığım ve tepki alamadığım linklerin açılmış olduğunu görüyorum.

Diğer uygulamalara geçiş yaparken böyle bir sorun olmuyor.

Ekleme: Application switcher'da yalnız sorun var sanırım. Onu iptal ettim ve static application switcher'ı seçitim. Şu an sorun yok. Tekrar teşekkürler.

alquirel

Açıkçası Unity ve Compiz ayarları konusu beni korkutuyor. Kim bilir hangi süreç zorluyordur sizi.

Tarayıcı kapalıyken böyle bir sorun oluyor mu? Tarayıcıyı açtığınızda hiçbir site açık değilken de aynı sorun oluyor mu?
En azından çerçeveyi daraltmaya çalışalım.

* Derken cevap gelmiş.

** Hatta etiket gelmiş ;)