[Çözüldü] Döviz kurları programı

Başlatan muradisdan, 04 Haziran 2012 - 22:52:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

muradisdan

Herkese selamlar
Güncel döviz kurlarını, altın fiyatlarını, borsayı, hisse senetlerini ve benzeri herşeyi gösterecek. İstediğim tarihler arasındaki dalgalanmaları grafik olarak bana sunacak ve küçük dalgalanmalar halinde bildirim geçerek beni her ince ayrıntıdan haberdar edecek bir program lazım. Bu tarzda birsürü web sitesi var ama programı olsa daha iyi olur. Windows için böyle bir program olduğunu sanmıyorum varsada wine kullanarak sistemimi kirletmek istemiyorum. Aslında çok uzun süredir aradığım bir program bu. Forumda araştırma yaptım ama dişe dokunur bir kaynak bulamadım varsa ve ben görmediysem kusura bakmayın. Yardımda bulunan bulunmak isteyen herkese şimdiden teşekkürler.

burk

alquirel

Alıntı yapılan: muradisdan - 04 Haziran 2012 - 22:52:15
Bu tarzda birsürü web sitesi var ama programı olsa daha iyi olur. Windows için böyle bir program olduğunu sanmıyorum varsada wine kullanarak sistemimi kirletmek istemiyorum.

Web sitesi dediğiniz hangileri bilmiyorum, ama şu sitelerin Windows için uygulamaları mevcut, ve istediğiniz her türlü grafiği oluşturuyorlar.
http://www.matriks.web.tr/
http://www.platodata.com.tr/u_euroline.asp
http://www.foreks.com/yuklemeler/yuklemeler.jsp

Bir süre önce üçünü de Wine ile birçok kez denememe rağmen tam anlamıyla kullanmayı başaramadım. Ve malesef Linux için ürettikleri bir uygulama yok henüz. Hatta Java ile yazılmış olanlar bile sadece Windows'a uyumlu malesef. Eposta yoluyla Linux için de istek yapmıştım, ama cevap veren olmuyor.

burk

Birazdan çıkmam gerek hem balık tutmayı da öğretelim. :)

muradisdan

@burk  işime yarar gibi görünüyor deneyebilirim ama programı kuramadım.

@alquirel Bahsettiğim web siteleri bunlar değil ama bunlar çok güzelmiş ilk defa görüyorum. Linuxta çalışmamaları kötü

burk

http://files.rubyforge.vm.bytemark.co.uk/grism/grism_0.9.0-1_all.deb bağlantısından indirip kolayca kurabilirsiniz. Bu arada yazılım merkezinde de "stock market" şeklinde bir arama yaptım, ücretli ancak kaliteli birkaç yazılım buldum.

alquirel

Bir şekilde uygulama bulunur evet, ama sizin ihtiyacınız IMKB verilerini de gösteren uygulama bulmak.
Yukarıdaki iletilerde verilen uygulamalardan Grism'i kuramadım, bağımlılıklarını karşılayamıyorum bir türlü.
EclipseTrader uygulamasını indirdim, (kurulum yapmadan çalışıyor), yalnız bu da IMKB verilerini göstermiyor malesef.

muradisdan

@burk .deb paketini ve tar.gz ayrı ayrı indirip denemiştim kurulmadı. şimdi tekrar denedim gene olmadı. "Bağımlılık sağlanamadı: libglade2-ruby(>=0.14)" bu hatayı veriyor. Ubuntu yazılım merkezindeki o programları biliyorum ama para vermek yerine web sitesi üzerinden takip etmek daha cazip geliyor  :)

burk

@muradisdan o zaman verdiğim arama listesindeki programları tek tek denemekten başka bir önerim yok.

muradisdan

@if @burk @alquirel Hepinize yardımlarınızdan ötürü ayrı ayrı teşekkür ediyorum sağolun. EclipseTrader isimli programı kurdum tam istediğim gibi olmasada eh işte hiç yoktan iyidir denilecek kalitede bir program google üzerinden verdiğiniz listedeki uygulamaları deneyip biraz daha araştıracağım eğer sonuç elde edersem buraya yazarım takipteyim.

if

Rica ederim @muradisdan. Sonucu ben de merak ediyorum. Kolaya kaçıp sizin bulmanızı bekleyeceğim:)

burk

Aslında kolaya kaçmaktan da öte hiç anlamadığım bir alan üzerinde program yapıyoruz o yüzden geribildiriminiz bizi sevindirir.

muradisdan

Ekim ayında bitirmem gereken bir iş var o yüzden şu sıralar çok yoğunum bilgisayar başına sadece akşamları geçebiliyorum o yüzden cevabım biraz gecikti kusura bakmayın.
Sonuç şöyle:
googledan bulduğum 4 adet program ve yukarıda verilen eclipsetrader+grism uygulamalarını denedim. grism hiç çalışmadı diğerleride istediğim gibi değildi en büyük eksik hiçbirinin imkb göstermemesiydi. Anladımki türk yapımı bir program olmadıktan sonra aradğım tarz bir program bulmak çok zor.
Nekadar wine kullanmak istemesemde 2 tane programı wine ile kurdum programlar kuruldu ama çok sorun çıkarttılar bende vazgeçtim.
Şuan kullandığım yöntem: bu forumda 2-3 gün önce bir konuda okumuştum en sorunsuz çalışan ve en çok işime yarayan bu yöntem oldu.
screenlets kurdum. Bileşen kur kısmından (döviz, altın v.b ) html kodunu ekleyip bileşen oluşturup kullanıyorum ek olarak webframe bileşeniylede sitede görmek istediğim yeri sabitleyip bırakıyorum hepsini masaüstüne sabitledim en büyük eksiği dalgalanmalarda veya istediğim değerlerde  beni uyarmıyor  :) oda olsa yeterliydi ama buda hiç yoktan iyidir.