[Çözüldü] 12.04 LTS sürümünde hızlı menü problemi

Başlatan Aaron, 28 Nisan 2012 - 11:45:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aaron

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33285.0 adresinde yazmıştım fakat yerinin yanlış olduğunun farkına vardım. Ayrı bir başlıkta incelemek daha doğru olur diye düşünüyorum.

Yeni sürümdeki ilk izlenimim -kesinlikle- hızlanmış olması. Fakat beni üzen bir sorun ile karşılaşmış durumdayım.

Hızlı menü otomatik gizle durumundayken sorun yaşayan sadece ben değilimdir sanırım. Sorunu uzun uzadıya anlatmak yerine aynı sorunu yaşayan birinin görüntüsünü paylaşmak istiyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=bT0ebrXhn8Y

Bir görüntü daha buldum.

http://www.dailymotion.com/video/xpzblb_ubuntu-12-04-lts-beta2-unity-launcher-autohide-unhide-bug-recorded-using-gtk-recordmydesktop_tech

Biraz araştırdım fakat sorunun neden kaynaklandığını ya da çözümünü bulamadım.

Şu an bu sorun nedeni ile klasik görünümü kullanmaktayım.

rutku

"Sistem Ayarları >> Görünüm >> Davranış" altından Unity nin otomatik gizleme modunu açtıktan sonra hassasiyet ayarı var. Ben hassasiyetini yükselttikten sonra sorun düzeldi. Yada aynı anda ekran kartı sürücüsünü nouveau olarak tekrar kurduğumdan da olabilir.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

Aaron

Bunu denedim elbette ama bir değişiklik olmadı.

heartsmagic

Bu kullandığım Beta2'den beri gelen bir sorun aslında. Kararlı çıkana kadar bekleyip, üzerine eğilmek istiyordum fakat sürüm yayımlandıktan sonra vakit bulamadım. Ben fare, kullanmıyorum imleçsürerle (touchpad) imleci oraya getirip parmağımı kaldırmazsam sorun oluşuyor, fakat parmağımı kaldırırsam hızlı bir şekilde panel görünüyor. Şu sıralar sorun benim de canımı sıkıyor, konuyu forumda irdelemeyi planlıyordum. Acaba sıfır kurulum sonrası da böyle miydi yoksa ben grafik kartı sürücülerini kurduktan sonra mı oldu diyerekten.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Aaron

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Nisan 2012 - 03:10:58
Bu kullandığım Beta2'den beri gelen bir sorun aslında. Kararlı çıkana kadar bekleyip, üzerine eğilmek istiyordum fakat sürüm yayımlandıktan sonra vakit bulamadım. Ben fare, kullanmıyorum imleçsürerle (touchpad) imleci oraya getirip parmağımı kaldırmazsam sorun oluşuyor, fakat parmağımı kaldırırsam hızlı bir şekilde panel görünüyor. Şu sıralar sorun benim de canımı sıkıyor, konuyu forumda irdelemeyi planlıyordum. Acaba sıfır kurulum sonrası da böyle miydi yoksa ben grafik kartı sürücülerini kurduktan sonra mı oldu diyerekten.
İlk olarak 11.10 sürümünden yükseltme yapmıştım daha sonra yedek alınacak kadar önemli dosyalar olmadığı için temiz bir kurulum ile 12.04 sürümüne geçirdim. Ve bahsettiğim sorun ikisinde de mevcut idi. nVidia GeFORCE 9800GT ekran kartım var; sürücüleri güncel. Bu major olası sebepler haricinde benim aklıma başka bir şey gelmiyor. Arkadaş yukarıda hassasiyet ayarı demiş ama ben bu sorunun bununla ilgili olduğunu düşünmüyorum.

zeusmaster

Sıfır kurulum yaptim. Ekran karti sürücülerini kurmadan õncede sonrada ayniydi sorun. Hassasiyet ayarı ile düzeldi bendeki sorun.
Up and Running...

omerf

Merhaba
Aynı sorun bende de var.  11.04'de hızlı menü, başlatıcı mükemmelen çalışıyordu. Şimdiyse sabit durumda, tam ekran açılmak istendiğinde yerinde kalıyor. 
Sistem Ayarları>Görünüm>Davranış'tan Başlatıcıyı otomatik gizle açık tutulduğunda başlatıcı toptan gizleniyor, bir daha gelmiyor. Hassiyet ayarıyla oynamak da durumu kurtarmıyor. Bu durum özellikle notebook kullanıldığında Unity'nin  kullanışlılığını büyük ölçüde zedeliyor doğrusu.

Önce gereksiz baş ağrıtmamak için forumda araştırıdım.

1. Forumda bir arkadaşın önerdiği aşağıdaki yüklemeleri yaptım. Değişen bir şey yok maalesef.
sudo apt-get install myunity
sudo apt-get install gnome-tweak-tool
sudo add-apt-repository ppa:tualatrix/next
sudo apt-get update
sudo apt-get install ubuntu-tweak

2. Ardından bu kez de yine forumda önerilen unity-dodge-windows_1.0_all.deb'i yükledim. Bir ara çalışır gibi oldu ancak kararsız. Bir süre sonra çalışmadı.

3. Bu sorun acaba ekran çözünürlülüğü ile ilgili bir sorun olabilir mi diye düşündüm ama farklı çözünürlüklerde de sonuş değişmiyor.

Umarım biri bir çözüm yolu biliyordur ya da  düzeltme gönderirler yoksa  Unity'i sevmeme karşın  Klasik'e geçmek zorunda kalacağım  :(
Selamlar.

Düzenleme Notu: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14283.0

Aaron

Biraz komik olacak ama sırf şu sorun nedeni ile 11.10 sürümüne dönebilirim.

alquirel

Alıntı yapılan: omerf - 29 Nisan 2012 - 14:23:40
1. Forumda bir arkadaşın önerdiği aşağıdaki yüklemeleri yaptım. Değişen bir şey yok maalesef.
sudo apt-get install myunity
sudo apt-get install gnome-tweak-tool
sudo add-apt-repository ppa:tualatrix/next
sudo apt-get update
sudo apt-get install ubuntu-tweak

@omerf, bu komutlarla yapılan iş sadece "ayar yapmaya yarayan" uygulamaların kurulması.
Yani bu uygulamaları sadece kurup bırakılırsa, onları açıp gerekli ayarlamalar yapılmazsa elbette değişen bir şey olmaz.

MyUnity adından da anlaşılacağı üzere Unity ile ilgili hemen hemen bütün ayarlamaları yapmanızı sağlar.
Ubuntu Tweak uyguluması da Unity dahil olmak üzere diğer sistem ayarlarını da yapmaya yarar.

Sorununuzun bu uygulamalardaki ayarlarla çözüleceğini söylemek için değil, bir bilgilendirme yapmış olmak için yazdım bunları.

Alıntı yapılan: Aaron - 29 Nisan 2012 - 16:06:50
Biraz komik olacak ama sırf şu sorun nedeni ile 11.10 sürümüne dönebilirim.

11.10'a dönmektense, ve "özellikle Unity kullanmak" gibi bir durumunuz da yoksa Gnome Shell tavsiyemdir.

Aaron

Unity'e geçişten sonra Ubuntu'ya bir tavır almış olsam da sonradan alıştım. Şimdi de vazgeçemiyorum sanki. O yüzden bir önceki sürüme geçmeyi düşünüyorum. Bu sorun elbette çözülecektir. Şimdilik 11.10 ile idare etmeye karar verdim. Ama bu başlığı takip ediyorum ve ben de çözüm arıyorum.

omerf

Teşekkür ederim ve haklısınız alquirel.
Ben de sonradan sersemce bir şey yazdığımı farkettim  :( Gerçi kurduktan sonra MyUnity'de ayarlarl bayağı zorladım ama olmadı. O hızla bu kez de advanced settings ve unsettings gibi uygulamaları indirdim. Fakat  advanced settings gnome-shell uygulamasıymış!  Cehalet ve el yordamı yöntemi ele ele gittiğinde  saçmalamak kaçınılmaz oluyor. Zaten şimdi de WEB UPD8'den bakarak Tweak'da ayarları deniyorum  :) Hayırlısı.
Bu arada Aaron'a önerim unity-dodge-windows_1.0_all.deb'i indirip bir denemeniz. Bende kararlı değil. Bazen yeni çalışmayla Launcher iistenildiği gibi  kayboluyor fakat bu kez de gelmiyor!  Bende düzgün çalışmıyor belki sizde çalışır.
Herkese kolay gelsin

heartsmagic

Bu sorun büyük çoğunlukta oluyorsa zaten bir düzeltme gelme olasılığı son derece yüksek. Hani ben vakit kıtlığından etrafı yoklayamıyorum ama muhtemelen hata kaydı zaten açılmıştır.

cagriemer

https://launchpad.net/unsettings uygulamasini kurup "Launcher Behaviour" altindaki ayarlarla oynayabilirsiniz daha once verilen unity-dodge-windows cozumune alternatif olarak. Eger bu yontem bahsedilen sorunu cozebilirse, varsa hata raporlarina ekleyebiliriz.

omerf

https://launchpad.net/unsettings uygulamasını "deneysel çalışmalarım" sırasında dün gece kurdum. Mamafih anladım ki o kadar da deneysel değilmiş zaten gerekli bir uygulamaymış. Ancak "launcher behaviour" altındaki ayarların oynanması da bir şey değiştirmiyor. unity-dodge-windows_1.0_all.deb'ı da forumda görüp kurmuştum, kararsız çalışıyor, canı istediği zaman çalışıyor. Nihayetinde artık hiç çalışmıyor. Belki oynayıp durduğum ayarlardandır. Mesela auto hide aktif hale getirildiğinde gerçekten de tamamen hide duruma geçiyor, menü imleçin tüm müdahalelerine karşın bir daha görünmüyor. Bir de belki işe yarar diye unity-dodge-windows_1.5_all.deb'i indirdim. Değişiklik yok. Eh bu durumda her şeyi kurcalıyoruz haliye. İki günde ekstradan çok şey öğrendim  :) Şaka bir yana belki de daha fazla kurcalamayıp düzeltme beklemeliyiz diye düşünüyorum. Heartsmagic'in dediği gibi böyle yaygın bir soruna muhtemelen düzeltme yapacaklardır.

Aaron

Evet sorun benim için çözüldü. Şu şekilde;

• CompizConfig Settings Manager'ı açıp Unity kısmına geliyoruz.
  • Bu bölümde Experimental sekmesine tıklıyoruz.
  • Launcher Reveal Pressure ayarını 1'e getiriyoruz.

Türkçe Ubuntu kullanan arkadaşlar Türkçe halini de yazabilirler.

heartsmagic

Evet, bu istenilen etkiyi veriyor gibi. Teşekkürler @Aaron.

Aaron