[Çözüldü] PARDUS, dosya kilidi, "clean" komutu?

Başlatan berat01, 15 Mayıs 2012 - 09:40:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

berat01

Arkadaşlar PardusWiki sayfasında Pardusun paket yöneticisi PiSinin "clean" komutunun kullanılmayan dosya kilitlerini kaldırdığı yazılmış.

http://tr.pardus-wiki.org/Pisi_CLI_kullan%C4%B1m%C4%B1

Araştırdım biraz ama bulamadım nedir bu dosya kilidi? Clean komutunun debianda bir karşılığı var mı? Aklıma birkaç şey geldi. Bunlardan biri mi?

1) Sistem dosyalarına yönetici olarak girmedikten sonra değişiklik yapamayız. Yani dosyalar kilitlidir.

2) Aynı anda bir dosyayı iki farklı programla açarsak. Mesela bir java dosyasını hem Kwrite hem gedit ile açarsak ve farklı değişiklikler yaparsak. Oluşacak karışıklıklara karşı bir kilit konulur mu?

3) Erişim haklarında "sahibi", "grubu" ve "diğerleri" diye 3 ayrı grup var. Dosya kilidi ile bu mu kastediliyor.

Ya da bu saydıklarımdan başka bir şey mi?Ayrıca clean komutu bunları nasıl temizliyor? Yani nedir, nasıldır? Kilidin eskiliğini nasıl anlıyor? Pardus sayfalarında pek bilgi bulamadım. Bilgili bir arkadaş anlatırsa ya da bağlantı paylaşırsa sevinirim.

heartsmagic

@berat01, aslında orada yazıyor ne olduğu. Senin saydıkların arasında en yakın açıklama 2 numara, fakat o da çok uyuşmuyor. Farklı uygulamalar için konulan bir kilit değil bu. Paket yöneticisinin koyduğu kilit ki, ortalık karışmasın diye yapılmaktadır. Haliyle clean kilitlenmiş olup da kullanılmayan dosyaları temizler. Bizdeki karşılığı:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2483.0.html

Bizde öyle bir komut yok ama. En azından benim bildiğim yok, varsa da biri söylerse öğrenmiş olurum :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

berat01

@heartsmagic: Bilgi için teşekkürler. PardusWikide olan anlatım bir kaç satır ve özet şeklinde olduğunda için, ne olduğunu tam çözememiştim. Ama şimdi netleşti.