USB deki avi dosyasını bilgisayar açılınca otomatik açılmasını nasıl yapabilirim

Başlatan mrtkg, 12 Mayıs 2012 - 01:34:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

if

Alıntı YapSağ üst köşede bulunan dişli simgesine tıklayın, Başlangıç Uygulamalarını seçin,

mrtkg

Dikkatsizlikten yanlış okumuşum kusura bakma ben hergün saat 9 da kapnmasını istiyorum.Bunun için Başlangıç Uygulamalarınımı kullanmalıyım yoksa Terminal den sudo shutdown -h 21:00 yazarsam hergün aynı saatte kapanır mı ?

if

mrtkg

UUID="0764-EED2"  /media/filmlik vfat defaults,rw,utf8=1,umask=000,gid=46 0 0  bu kodu "0764-EED2" usb ismini değiştirerek kullanabilirmiyim başka usb için yani rw,utf8=1 diye giden kod hep standartmıdır.başka parmak bellekleri neye göre tanıtabilirim.

graindor

Alıntı yapılan: mrtkg - 15 Mayıs 2012 - 10:31:26
UUID="0764-EED2"  /media/filmlik vfat defaults,rw,utf8=1,umask=000,gid=46 0 0  bu kodu "0764-EED2" usb ismini değiştirerek kullanabilirmiyim başka usb için yani rw,utf8=1 diye giden kod hep standartmıdır.başka parmak bellekleri neye göre tanıtabilirim.

UUID değerini usb bellek bağlı iken
sudo blkid
komutunun çıktısına göre öğrenmen gerek.Bu değer farklı makinalarda, farklı belleklerde değişebilir.Geri kalan kısım aynı olur.

mrtkg

sudo blkid yazdım /dev/sda1: LABEL="WINRE" UUID="4444F3EE44F3E11A" TYPE="ntfs"
/dev/sda2: LABEL="Yeni Birim" UUID="1A5EF3285EF2FB79" TYPE="ntfs"
/dev/sda5: UUID="454aeae1-7e25-4c67-866c-b4dee65a28db" TYPE="ext4"
/dev/sda6: UUID="fa65c835-3bbb-486c-9925-619126dfff3b" TYPE="swap"
/dev/sdb1: SEC_TYPE="msdos" LABEL="COLORFORMS" UUID="580C-ACB7" TYPE="vfat"
cıktı hangi bölümünü yazıcam önüne  media/filmlik vfat defaults,rw,utf8=1,umask=000,gid=46 0 0

if

@mrtkg, ister LABEL="COLORFORMS" /media/usb1 vfat defaults,rw,utf8=1,umask=000,gid=46 0 0 yazım şeklini; isterseniz de UUID="580C-ACB7" /media/usb1 vfat defaults,rw,utf8=1,umask=000,gid=46 0 0 yazım şeklini kullanırsınız.

Dikkat edin, daha önce bağladığımız parmak bellekle aynı anda bağlamayı düşünüyorsanız parmak bu yeni parmak bellek için farklı bir dizin oluşturmalı ve /etc/fstab'a o dizini yazmalısınız. Aynı yukarıdaki örnek gibi. Yukarıdaki örnekte /media/usb1 yazdım meselâ. Dizin oluşturmak için sudo mkdir /media/usb1 komutunu kullanırsınız. Wikimizdeki ilgili belgede bu işler güzelce anlatılmakta: http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Fstab

mrtkg

Ben baktım ama pek anlamadım daha dogrusu cesaret edemiyorum şimdilik vfat defaults,rw,utf8=1,umask=000,gid=46 0 0her bilgisayarda aynı olabilir sanırım doğrumu düşünüyorum.Birde parmak belleği filmlik dosyasına bağlamış oluyoruz bunuda yanlış anladıysam düzeltirseniz sevinirim.Birde offline olarak vlc yi nasıl indirebilirim.Her zaman internete kablolu olarak bağlanamayabilirim.Bu arada teşekkürler if çözdüm sorunu sayende.

heartsmagic

@mrtkg, Linux dünyasında her aygıt ayrı bir dizine bağlanır. Bu dünyada dizinlerle/dosyalarla iş görülür. Aslında Linux üzerinde her şey bir dosyadan ibarettir fakat senin kafanın daha fazla karışmaması için konuyu uzatmayalım.

USB bellekler ve diskler artık kendileri bağlanıyorlar sisteme. Fakat sen belirli bir işi yapmaya çalıştığından dolayı bunu sabitlemeye çalışıyorsun. Kullandığın belleğe ait bir etiket yani "label" denen şey varsa @if'in örneğindeki gibi işin kolaylaşabilir. Zannımca bu tür bellekler bağlandığında zaten /media/etiket şeklinde bağlanırlar. Örneğin /media/WINRE veya /media/COLORFORMS. Eğer bu şekilde bağlanıyorlarsa fstab dosyasına giriş yapmanın gereği kalmaz.

Fakat, eğer bağlanmıyorsa @if'in verdiği örneklerdeki gibi giriş yapmak gerekir. Orada değişen iki şey olur:

a. UUID değeri
b. Bağlanacak dizin. Bu dizinin de önceden senin tarafından oluşturulması gerekir.

Dediğim gibi bellekler sabit şekilde bağlanıyorlarsa fstab zahmetinden kurtulmuş olursun.

Not olarak da eklemiş olayım. Ubuntu tarafındaki Disk Uyuglaması ve başka uygulamalar disklere, bölümlere, belleklere etiket verebiliyorlar sanırım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

arpia

Baştan beri okuyorum, @if gerçekten istikrar ve sabrınız için tebrik edesim geldi :)

if

Alıntı yapılan: arpia - 16 Mayıs 2012 - 13:27:32
Baştan beri okuyorum, @if gerçekten istikrar ve sabrınız için tebrik edesim geldi :)

Teşekkür ederim @arpia:)

Ben bu işleri elle hallettiğim için aklıma hep /etc/fstab düzenlemesi geliyor fakat bu işi kolaylaştıran güzel bir uygulamamız mevcut: pysdm. sudo apt-get install pysdm ile kurup kullanabilirsiniz.