Fare imleç teması problemi

Başlatan Vafla, 26 Şubat 2012 - 12:41:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Vafla

Merhaba,
Fare imleci temalarını kullanamıyorum.Sistemimde Arch+Awesome WM mevcut.Herhangi bir imleç teması kurduğumda imleç awesome'ın üstteki barında hiç bir şekilde çalışmıyor.Diğer uygulama yazılımlarında da bazen çalışıp bazen çalışmıyor.Örnek olarak chromiumda bir flash eklentinin üstündeyken çalışıyor sekmeyi değiştirmek istediğimde sekme kısmında çalışmıyor.
Not:Chromiumda sistem kenarlıklarını değil chromiumun kendi kenarlığını kullanıyorum.
Not2:Compiz,xcompmgr türevinde programlar kullanmıyorum.Forumda bu tarz problemleri araştırdım, genelde compizden kaynaklandığı anlatılmış onun için ekledim bu notu.

if

@Vafla, çalışmıyor dediğin tema mı?

Vafla

@if evet fare imleci, eklemeyi unutmuşum çalışmıyor dediğim varsayılan fare görüntüsüne geçiyor.

if

@Vafla, kullanmak istediğiniz temayı root kullanıcısının da teması olarak seçiniz. Ayrıca bu temanın izinlerini 755 olarak ayarlayınız.

Vafla

Malesef reboot ettim bilgisayarı sorun hala devam ediyor.

if

Aklıma başka bir şey gelmiyor şu an.

Vafla

Biraz kullanımdan sonra gördüklerim.
Kullandığım imleç teması --> http://gnome-look.org/content/show.php/DMZ-Red?content=140570;
Chromiumda yazı imleci ve link imleci ve meşgul imleci çalışıyor fakat temel imleç varsayılan imleç.
     Simge,imleç,gtk temalarını değiştirmek için "lxappearance" uygulamasını kullanıyorum.Dikkat ettiğimde "gmrun" ile lxappearance'ı çalıştırdığımda mouse imleci DMZ-Red temasının temel imlecine dönüşüyor ve imleç teması çalışıyor.Fakat farklı uygulamalar açtığımda dosya yöneticisi (pcmanfm),konsol (urxvt) gibi imleç hemen eski haline dönüyor.Daha doğrusu awesome'dan atadığım windows tuşu + R komutu ile gmrun'ı çalıştırmamla birlikte temel imleç varsayılana dönüyor.Ayrıca awesome ile ilgili ne obje varsa hepsinde varsayılan imleç çalışıyor,tema dosyasına baktığımda mouse veya cursor ile ilgili hiçbir veri yok, awesome wm için ayrı bir cursor seçimi yapmak mı gerekiyor acaba?
Not:Varsayılan dediğim imleç, siyah etrafı beyaz çizgilerle kaplı olan imleç seti.

Ozmo

açıklamda sana DMZ-Red klasörünü /usr/share/icons/ dizini altına kopyala demiş denedinmi ?

Vafla

@Ozmo evet zaten o dizine yükledim. "~/.icons" dizinini kullanmadım hiç.

Aequitas

@Vafla,

gksudo gedit /usr/share/icons/default/index.theme

ile dosyayı açıp "Inherits=" kısmında eşittirin sağına seçtiğiniz temanın ismini tam olarak büyük küçük harf ve varsa noktalama işaretleriyle birlikte yazıp kaydedin. Daha sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Oturumu yeniden başlatmak yeterli olmuyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Eğer bu yöntem işe yaramazsa şu bağlantıdaki adımları deneyin.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=32113.0

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

Vafla

@Aequitas malesef zaten "Inherits=" ve tema adı doğru bir şekilde mevcut dosyada, ayrıca daha önceden uyguladım o başlıktakileri.Malesef olumlu sonuç alamadım.

Aequitas

Sinek küçük ama mide bulandırır derler ya. İmleç teması ile alakalı o kadar çok başlık açılıyor ki yerli ve yabancı forumlarda. Şu soruna kökten bir çözüm üretilemez mi acaba. Diğer dağıtımları hiç kullanmadığım için bilemiyorum diğer dağıtımlarda da bu sorun var mı diye. Cidden çok ilginç. Pek çok çözüm mevcut ama hiçbirinin işe yaramadığı durumlar da oluyor malesef. Kullanıcıların bu gibi basit hatalar yüzünden linuxtan soğumaları çok kötü..

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

Vafla

Çalışması gerekirken böyle şeyler yaptığı için biraz moral bozuyor onun dışında bir problem yok.Awesome ile alakalı bir durumda olabilir archbang kurduğumda varsayılan masaüstü openbox ile geliyor onda problemsiz kullanabiliyordum.Autostart dosyası falan gerekiyordur belki bilmiyorum :/

BayboraKaan

Alıntı yapılan: Aequitas - 27 Şubat 2012 - 21:17:02
@Vafla,

gksudo gedit /usr/share/icons/default/index.theme

ile dosyayı açıp "Inherits=" kısmında eşittirin sağına seçtiğiniz temanın ismini tam olarak büyük küçük harf ve varsa noktalama işaretleriyle birlikte yazıp kaydedin. Daha sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Oturumu yeniden başlatmak yeterli olmuyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Eğer bu yöntem işe yaramazsa şu bağlantıdaki adımları deneyin.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=32113.0

Bende bu yöntem ise yaradi.

Vafla

Bende yaramıyor malesef.AwesomeWM ile alakalı bir problem büyük ihtimalle.

Vafla

Bugün sorunu araştırırken awesome wm'nin sitesinde wibox ve widgetların şu an için X11 cursor temalarını desteklemediği yazısının eklendiğini gördüm.  :-\ Şu an için konu askıda kalacak herhalde.İlgilenen herkese teşekkür ederim.
İlgili awesome wm bağlantısı - http://awesome.naquadah.org/wiki/FAQ#How_to_change_the_cursor_theme.3F