Disk Bölümleme Tablosu Problemi

Başlatan rdow, 23 Nisan 2012 - 20:23:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rdow

Merhaba,

Sistemimde RAID0 ile bağlı 750GB + 750GB toplamda 1,5 TB'lık alana sahibim. Şu anda Windows 7 Home Premium yüklü olan sistemimde diskimin bir kısmına Debian kurmak istiyorum. Fakat Windows kullanarak diskimi bölümlediğim kısımları Debian kurulumunda görememekteyim. Debian live cd kullanarak fdisk, gparted, disk utility ve kde control module partitions ile diskimdeki bölümler üzerinde işlem yapmaya çalıştığımda bölümleme tablosunun bulunamadığı ile ilgili bir hata aldım. Bu sorunu nasıl çözebilir, sistemime veri kaybetmeden nasıl Debian kurabilirim?

Konu ile ilgili daha iyi fikir sahibi olabilmeniz için ekran görüntüleri:

Windows'taki bölümlemeler :

Fdisk :

KDE Control Module - Partitions :

Disk Utility :

Gparted :

Teşekkürler, iyi çalışmalar.

rdow

Acil olarak yardım beklemekteyim.

rdow

@if
dmraid'i denedim zaten kurulum aşamasında Debian raid'i görüyor fakat sorunum windowsta bölümlediğim şekilden farklı olarak görmesi.

if

@rdow, Windows üzerinde bölümler dinamik bölüm (SFS) olarak görülüyor. Bu bölümleri temel bölüme çevirmeniz gerek sanırım. Sanırım diyorum çünkü raid ile alâkam olmadı, belki raid olduğu için dinamik diyordur. Gerçi fdisk çıktısında SFS gösterdiğine göre büyük ihtimal dinamik bölüm olduğundandır. Bunun için http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=19889.0

rdow

Alıntı yapılan: if - 23 Nisan 2012 - 20:47:34
@rdow, Windows üzerinde bölümler dinamik bölüm (SFS) olarak görülüyor. Bu bölümleri temel bölüme çevirmeniz gerek sanırım. Sanırım diyorum çünkü raid ile alâkam olmadı, belki raid olduğu için dinamik diyordur. Gerçi fdisk çıktısında SFS gösterdiğine göre büyük ihtimal dinamik bölüm olduğundandır. Bunun için http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=19889.0

Malesef programı kullandıktan sonra bilgisayarım bir daha açılmadı. Servise götürdüm ve harddisklerin bozulduğunu söylediler, yurtdışından disklerin gelmesini bekliyorum. Tüm verilerimi de kaybettim. :(

WhiteScars

fdisk çalıştırmakla, dinamik diski simple diske çevirmekle diskiniz bozulmaz hocam. En kötü verileriniz gider.

Disk değiştirmektense ubuntu live CD'sini takıp disk üzerine low level format atarsınız tekrar raid yapılandırması vs kurarsanız olur biter. Yani kısacası SFS'i Dynamic'e çevirince disk fiziksel olarak bozulmadığını biliyorum. Daha önce çok yapmışlığım var. Bu arada Dynamic diskler ubuntu'da /dev/mapper altında oluyor. Bilginiz olsun.

Ne olursa olsun öncelikle backup almanız lazımdı. Diğer bir durum ise raid yapılandırmanız yazılım tabanlı mı yoksa donanım tabanlımı böyle bilgileri bilip, bilinçli bir şekilde değişiklik yapmanız gerekirdi. Tabi olan olmuşsa yapacak pek bir şey kalmıyor.

İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir.

Kamran

Merhaba arkadaslar 320gb olmak uzere 2 hdd  olan dizustu bilgisayar kullanmaktayim. Ubunutuya gecmeyi dusunuyorum. sorum su olucak belkide baska bi yerlerde defalarca sorulmustur. Ubuntuyu kurarken 4gb alan kapliyor. Ubuntu icin acaba kac gb yer ayirmaliyim? direk kurmak istiyorum windowsu silmek zorundayim.

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST