[Çözüldü] iceweasel gmail sorunu

Başlatan linuxchu, 14 Mayıs 2012 - 11:55:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

linuxchu

Selamlar,

İceweasel internet tarayıcısını kullanıyorum gmail e bağlandığımda bana eski gmail versiyonlalrının arayüzününü kullandırıyor. Modern bir web tarayıcı kullanıın gibi bir uyarıda veriyor. Bu tarayıcıda gmail sohbet-video sohbet gibi hizmetleri kullanamıyorum.

Çok öneml bir sorun değim ama bu sorunla karşılaşan yada çözen varmı.

(Debian kullandığım için firefox varsayılan olarak gelmiyor, harici bir depodan firefox kurduğumda çok çok yavaş çalıştığını gördüm o sebepten kaldırdım.)

Teşekkürler

alorak

IceWeasel ile Firefox arasında hiçbir fark yok. Ama büyük ihtimalle Debian Squeeze kullanıyorsunuz. Yani iceweasel'inizin sürümü oldukça eski. Bunu güncellemeniz gerekmekte synaptic aracılığıyla güncelleyebilirsiniz. Ayrıca şimdi baktım da squeeze'de hala "ff 3.5.16" sürümü kalmış. Wheezy'ye geçmenizi tavsiye ederim ya da http://debiantr.wordpress.com/2009/07/08/apt-pinning/ adresiyle karışık sistem oluşturup iceweasel'i wheezy ile kullanabilirsiniz. Wheezy için resmi en son sürüm firefox(iceweasel)'un 10.0.4 sürümü.
özgürlük için

linuxchu

Selamlar,

Wheezy e geçmem için bilgisayarıma format atmam gerekiyor bu benim için zaman kaybı olabilir.

Benim anlamadığım ben squeeze kullanıyorum bunun en son kararlı sürüm olduğu yazıyordu. Wheezy için de test ortamı yazıyordı. Ben test ortamına geçsem bu sağlıklı bir işlem olmaz ki benim için. Yani Kararlı sürüm varken test ortamı kullanılması nasıl bir gereksinim.

Karışık sistem oluşturmamı tavsiye ediyormusunuz. Risk varmı yani linkte anlatılanlalrı yaptığımda sistemimie bir zarar verir mi?

Teşekkürler.

alorak

Öncelikle Daha yeni bir sürüme geçmek için format atmanız gerekmemekte. Aralarındaki tek fark paketler olduğu için çok rahat biçimde depo değiştirerek sisteminizi wheezy'ye taşıyabilirsiniz. Evet debian için kararlı sistem demek yüzde 0 hata demektir. Yani örneğin bir sunucunun güvenliği önemli olduğu için kararlı sürüm o tip bilgisayarlara sunulur. Ondan bir güvensiz olarak testing sürümü yani squeeze'den sonra gelecek bir wheezy kod adlı sürüm var. Ev kullanıcısı için kesinlikle ideal. Yalnızca wheezy kullanan ve sorun yaşayan birisini görmedim. Ama düzenli olarak (örneğin haftada 1) güncelleme yapılması durumu geçerli olabilir. Ve her hafta belirli paketler güncellenmektedir. (yeni sürüm çıktıkça ya da sürümde küçük buglar bulundukça) Güvensiz olarak nitelendirilebilecek (ki benim wheezy ile karma kullandığım sistem) kararsız sürüm (sid kod adlı) kullanmanızı önermem. Bazı durumlarda bazı paketlerde bağımlılık sorunu oluşturabilir ama en güncel sürümlere ulaşabilirsiniz paketlerin. Denemek için filan kullanabilirsiniz tabi. Hatta bunlardan daha güvensiz bir sistem de var experimantal deposu tamamen geliştiricilerin üzerinde deney yaptıkları paketlerdir. Kesinlikle tavsiye edilmemektedir kullanıma. (bu konuda daha detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz)

Karışık sistemde eğer düzgün yönetemeyeceksiniz sorun yaşayabilirsiniz wheezy - sid arasında. Çünkü farklı depolardaki farklı paketler, eski-yeni paket bağımlılıklarını içerdiği için bazı paketler bazı durumlarda çalışmayabilecektir. Ama örneğin synaptic programını kullanmaya alışırsanız örneğin çok sık güncellenen libreoffice gibi paketleri her sefer güncellemek yerine eski bir sürümde kilitleyip diğer paketlerin haftada bir güncellenmesini yönetebilirsiniz. bu şekilde bilinçli kullanımlarda sorun çıkartmasını istemediğiniz programları squeeze deposundan, güncel kullanmak istediğiniz programları da wheezy deposundan kullanabilirsiniz.
özgürlük için

linuxchu

@alorak hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim, siz ileitnizi yazmadan önce google da yaptığım bir aramada şöyle bir anlatım buldum. İşlemi uyguladım ve sorunum çözüldü. İceweasel versiyonu 12 olarak görünüyor şuan.

[Çözüldü]

http://mozilla.debian.net/
Alıntı Yap
« I am running Debian stable squeeze and I want to install iceweasel version release »

You need to add the following entry in /etc/apt/sources.list or a new file in /etc/apt/sources.list.d/:

deb http://backports.debian.org/debian-backports squeeze-backports main
    deb http://mozilla.debian.net/ squeeze-backports iceweasel-release

You can install it with the following commands:

$ apt-get update
    $ apt-get install -t squeeze-backports iceweasel

Please report any problem to the pkg-mozilla-maintainers@lists.alioth.debian.org list.