Ubuntu ekran titreme sorunu

Başlatan ubuengineer45, 14 Aralık 2012 - 21:15:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuengineer45

Merhabalar herkese,
Ubuntu'da yeniyim. 12.10 sürümünü kullanıyorum. İmleç ve ekranın özellikle sol üst köşesi titriyor/gidip geliyor. Bunun nedeni ne olabilir? Ekran kartıyla ilgili bir sorun olabilir mi?

ct

Merhaba, fabrika benzeri bir yerde mi kullanıyorsunuz? İkinci bir işletim sisteminiz varsa onda da bu problemler var mı? Ctrl+t'ye basıp uçbirimi açarak aşağıdaki kodları satır satır yazıp enter'a basın. Çıktılarını buraya kod ekle butonu yardımıyla buraya kopyalayıp yapıştırabilir misiniz?

lspci | grep VGA

sudo apt-get install mesa-utils

glxinfo | grep render

xrandr

/usr/lib/nux/unity_support_test -p

/usr/lib/nux/unity_support_test -p --compiz

jockey-text --list

ubuengineer45

Kendi dizüstü bilgisayarımda kullanıyorum. İkinci işletim sistemi var ve onda böyle bir sorun yok. Bir de bu sorunu bazen yapıyor. Örneğin az önce vardı sorun, bilgisayarı yeniden başlatınca olmamaya başladı. Ekran çıktıları şöyle :

emre@emre--computer:~$ lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Thames XT/GL [Radeon HD 7600M Series]
emre@emre--computer:~$ glxinfo | grep render
The program 'glxinfo' is currently not installed. You can install it by typing:
sudo apt-get install mesa-utils
emre@emre--computer:~$ xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1366 x 768, maximum 8192 x 8192
LVDS1 connected 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 193mm
   1366x768       60.1*+
   1360x768       59.8     60.0 
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
emre@emre--computer:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   Intel Open Source Technology Center
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Ivybridge Mobile
OpenGL version string:  3.0 Mesa 9.0

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes
emre@emre--computer:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p --compiz
OpenGL vendor string:   Intel Open Source Technology Center
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Ivybridge Mobile
OpenGL version string:  3.0 Mesa 9.0

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes

Compiz supported:         yes
emre@emre--computer:~$ jockey-text --list
The program 'jockey-text' can be found in the following packages:
* jockey-common
* jockey-common
Try: sudo apt-get install <selected package>
emre@emre--computer:~$

ct

Unity ve Compiz destekleniyor. Normal duruyor çıktı ama ekran kartı hem ati hem çift kart olduğundan sürücülerde değişiklik istiyor olabilir. Ati bilgim sınırlı şöyle bir şey buldum forumda.

http://askubuntu.com/questions/205112/ubuntu-12-10-amd-intel-hybrid-graphics-not-working

ubuengineer45

Teşekkür ederim yardımınız için.

ct

Rica ederim ama çözüme yönelik bir şey söyleyemedim. Bilgili kullanıcılar çıktılarınıza bakarak yön göstereceklerdir.

ubuengineer45

Evet deneyimli kullanıcılar yardımcı olursa hem benim işim görülür hem de benim gibi ATI kullananlar vardır muhakkak, onlara da ışık tutmuş olunur.

if

@ubuengineer45, bu[1] konuyu dikkatlice okuyun. Ama sadece okuyun. Oradaki arkadaş Ubuntu'nun sunduğu fglrx sürücüsünü kurmuş ve sorunsuz çalıştığını beyan etmiş. Siz de kurun. Eğer çözülmezse ATI'nin sunduğu sürücüyü kurmaya çalışırız.

[1] http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=36637.0

ubuengineer45

Kurdum. Ama dediğim gibi sorun bazen oluyor, şu anda sorun yok. Bakalım biraz deneyeceğim, umarım bir daha olmaz.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Aralık 2012 - 12:52:22

Akşam fglrx sürücüsünü kurmuştum fakat bilgisayarımı bu sabah yeniden açtığımda login ekranından sonra solda ve üstte çıkması gereken menülerin çıkmadığını farkettim. Sadece desktop görünüyor ve fareye sağ tıklamak dışında hiçbir işlem yapamıyorum. Buna sürücü neden olmuş olabilir mi? Ne yapmam gerekiyor geri getirmek için sistemi? (Bu satırları diğer işletim sistemimden yazıyorum mecburen)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Aralık 2012 - 22:09:27

Sürücüyü kaldırınca menü kaybolma problemi düzeldi. Bakalım titreme problemi tekrar olacak mıi, yaarım buraya duruma göre.