Gnome Shell Kurulum Sorunu

Başlatan aniceman, 29 Nisan 2012 - 20:37:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aniceman

onlarca sayfa taradım ama aradığımı bulamadım. özellikle kurulum ve sonrasında tweak kullanımı sırasında tüm okuduğum yerlerde her şey yolunda gitmiş. ama ben yabancı forumlarda da oldukça çok olduğunu gördüğüm bir sorunu aşamıyorum. ordaki çözümleride özellikle shell konusuna yabancı olduğum bir de dil yabancılığı eklenmesi dolayısıyla pek anlamadım. size sorayım dedim.

ubuntu 12.04 64 bit sistemimde teak de shell extentions sekemsine tıkladığımda hiç bir ayar menusu yok. bir de theme sekmesinde shell theme kısmında ünlem ile bir uyarı var "shell eklentilerinib listelenemediğine dair could not list shell extentions diye.
dedi ve koşarak uzaklaştı genç adam...

alquirel

Eğer Shell extensions kısmı tamamen boş ise, oturum açtığınız masaüstü Gnome Shell değildir büyük ihtimal.

Biz şu komutların çıktılarına bakalım.

gnome-shell --version
ls -l ~/.local/share/gnome-shell/extensions

aniceman

girişte sadece ubuntu ve ubuntu 2d bulunmakta
çıktı sonuçlaı ise;
Alıntı Yapaniceman@anicemania:~$ gnome-shell --version
GNOME Shell 3.4.1
aniceman@anicemania:~$ ls -l ~/.local/share/gnome-shell/extensions
toplam 8
drwxrwxr-x 2 aniceman aniceman 4096 Nis 29 14:25 aniceman
drwxr-xr-x 2 aniceman aniceman 4096 Nis 29 20:21 user-theme@gnome-shell-extensions.gnome.org

alquirel

İlginç...

Girişte sadece Ubuntu ve Ubuntu 2D seçenekleri var, ama senin sisteminde de Gnome Shell kurulu gözüküyor. Kurulumu nasıl yapmıştın?

Bir de, ikinci komutun çıktısında görünen user-theme@gnome-shell-extensions.gnome.org dizinin içinde bir adet metadata.json isimli dosya olacak.
Onun içindeki "shell-version" yazan satırı buraya aktarabilir misin.

Veya komutla yapayım diyorsan :
cat ~/.local/share/gnome-shell/extensions/user-theme@gnome-shell-extensions.gnome.org/metadata.json

Bir de, ls komutunun çıktısında toplam 8 yazıyor, eksik aktarmış olabilir misin?

aniceman

kurulum sıfırdan yapıldı. deneme amaçlı gnome gnome classic gnome desktop da kurmus ama sonra kaldırmıştım. ancak onlar kurulmadan önce de aynı menuler pasifti.

dosya çıktısı şu anda aşağıdaki gibi ama aniceman olarak görünene de aynı içeriği versiyonunu sadece 3.4.1 olarak değiştirerek de atmıştım.
Alıntı Yapaniceman@anicemania:~$
aniceman@anicemania:~$ cat ~/.local/share/gnome-shell/extensions/user-theme@gnome-shell-extensions.gnome.org/metadata.json
{
"uuid": "user-theme@gnome-shell-extensions.gnome.org",
"name": "User Themes",
"description": "Load shell themes from user directory",
"shell-version": [ "3.2.0", "3.2" ],
"localedir": "/usr/share/locale",
"original-authors": [ "john.stowers@gmail.com" ],
"url": "http://git.gnome.org/gnome-shell-extensions"
}

alquirel

Bir başka başlıkta da belirttiğim üzere, 3.2'yi 3.4 yapmak büyük ihtimalle durumu kurtarmaz.
3.4 uyumlusunu yüklemeniz lazım.

Bunu da normalde https://extensions.gnome.org sitesi üzerinden yapabilirsiniz.
Bu siteden eklenti kurmayı denediniz mi hiç?

Bir de Gnome Tweak Tool'da Shell Extensions kısmı açıkken bir tam ekran görüntüsü alabilir miyiz?

aniceman

açıkçası pek bilgi sahini olduğum bir konu değil. versiyona uygun içeriğe daha önce de verdiğin site aşağıdaki şekilde şekilde, her hangi bir içerik olmadan görülmekte olduğundan ulaşamadım ve böyle bir yol denemiştim.

alquirel

@aniceman, şu an Gnome Shell üzerinde değil, Unity üzerindesin.
Gnome Shell eklentilerini Gnome Shell haricinde kullanman mümkün değil.

Gnome Shell kurulumunu nasıl yaptın?

aniceman

@alquirel öncelikle yardımların için sağol, ümitsiz bi vak'a isem hiç daha fazla yorulma isetrsen. sanırım ben 11.04 ve sonrası baya uzak kaldım ve baya bi şeyi karıştırıyorum.
unity olarak giriş yaptığımı ve diğerlerini sildiğimi söylemiştim (gnome, classic, desktop). sanırım bunlardan biri silmemem gerekenlerden biri idi.
peki unity de o ustte gorunen ngorev cubugu ne olarak adlandırılır. (yoksa o menu unity de global menu, gnome da shell adını mı alıyor)
kafam acayip karıştı :(

alquirel

Ümitsiz vak'a demeyelim de, eğer Gnome Shell kurmak istiyorsan o yönde çaba harcarız.

Ama senin istediğin sadece üstteki panelin (ismi panel yani) görünümünü değiştirebilmekse, GTK teması değişikliği işini görür, fazla bir şeyle uğraşmazsın.

aniceman

Alıntı yapılan: aniceman - 30 Nisan 2012 - 00:27:33
yardımların için teşekkür ederim. gnome arayuzu u yeniden yukleidm hallettim. o extention sayfası da pc ile etkileşimli bi sayfa imiş. gnome shell e gecince sayfada da uygun eklentiler belirdi. bakalım biraz kurcalayım, baska malzeme çıkarayım =)
demiştim ki gnome shell de compiz ve küp eklentisinin çalışmadığını gördüm. hemen google a sarıldım ve desteklemediğini okudum sonuçlarda ilk sırada çıkan yabancı sitelerde.

Alıntı yapılan: alquirel - 29 Nisan 2012 - 22:48:43
Ama senin istediğin sadece üstteki panelin (ismi panel yani) görünümünü değiştirebilmekse, GTK teması değişikliği işini görür, fazla bir şeyle uğraşmazsın.
son 2 soru ile sanırım ben de tasarım kısmını geçip geri kalan donanım kısmına el atmaya geçecem inşallah...
yukardaki bilgi doğru mudur? gnome shell kullanmak istersem compiz ve küpe veda mı etmek zorundayım?
tercihimi compiz ve küp yönünde kullanırsam unitydeki ust menuyu de duzenleme imkanı var mı?

alquirel

Evet, Gnome Shell kullanacaksan Compiz'e tamamen veda edeceksin.
Unity üst paneli düzenleme derken öğe ekleme çıkarma yer değiştirmeden bahsediyorsan bildiğim kadarıyla böyle bir şey yok Unity'de.
Yani sabit bir yapı o panel. Sadece görünümünü, yani rengini değiştirebilirsin, bunun için de GTK temanı değiştirmen yeterli.

aniceman

anladım @alquirel. yardımların için sağol. anlaşılan ben compiz ve küp kullanımı daha fazla olan biri olarak şimdilik unity ile devam etmek zorundayım.
ama 11.04 sonrası gelen değişikliklerle, öncesinde yapabildiğim bir çok görsel düzenlemeyi artık bir arada yapamama durumuna cidden kızıyorum. sadece kızmam gereken adersi henuz tutturamadım :)