[Çözüldü] Harici harddiske bulaşan virüs

Başlatan fugue, 20 Nisan 2012 - 09:48:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fugue

harici harddiskimden 4 tane bilgisayara veri transferi yaptım. bu 4 bilgisayarın hepsi windows yüklü bilgisayarken bir de macos yüklü apple marka bir bilgisayara veri transferi yapmaya kalkıştığımda bazı klasörlerin açılmadığı ve uzantılarının değiştiğini fark ettim. geri dönüp windows yüklü bir bilgisayarda
güncel veritabanlı Microsoft Security Essentials ile tarama yaptığımda virüs bulamadı. başka bir bilgisayarda avast ile tarama yaptım 6 tane virüs buldu ancak avast kitlendi. 2. denememde de aynı sonuçla karşılaştım.

içim hala rahat değil. harddiskime virüs bulaşmış olabilir diye endişeleniyorum ve içinde çok mühim belgelerim var. sizce virüs bulaşmadığından nasıl emin olabilirim?
"The past is a foreign country: they do things differently there"

cagriemer

Ubuntu'da clamav ile suphelendiginiz belgeleri taratabilirsiniz. Yazilim merkezinde mevcut.

Rbbt

Bitdefender veya Kaspersky kurtarma cdleri var onlardan birini indirip cd'ye veya usb'ye yazdırıp sistemi başlatın. Kurtarma cdsi ilk açıldığında güncelleme ekranı gelir güncelleyin sonra harici diski bilgisayara takıp tarama işlemini başlatın. Bu şekilde Bitdefender ile bir çok virüsü temizledim.
What happens when I become main source of a pain!!!

fugue

yanıtlar için teşekkür ederim

http://forum.bitdefender.com/index.php?showtopic=23724

şurdaki yönergeleri izleyip bir kurtarma usb'si oluşturacağım.

sonucu size bildireceğim.

fugue

bir Bir önceki iletideki linki bağlantıyı takip edenler yönergeleri göreceklerdir.
İlgili yönergeleri izleyerek usb belleğime bitdefender kurdum.
usb Parmak bellek ile bilgisayarı başlattım ve bitdefender'i güncelledim.
hard diski Dahili bellek tarama sonucunda virüs veya malware bulunamadı.
Bitdefender'e ne kadar güvenilir bilemem ama sonuç böyle...