11.10 ile özgürlük tümüyle yok edildi.

Başlatan zbrkxbr, 20 Nisan 2012 - 23:53:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zbrkxbr

Evet arkadaşlar. Buna benzer bir konu daha açılmıştı ancka kilitlenmişti. Ben o konunun durumu tam olarak ele alamadığından şüphelenerek bu yazıyı kaleme aldım.

Genel olaraki problem şu. Ubuntu gün geçtikçe kendi içine kapanıyor. Bunun kanıtı olarak kişiselleştirmelerdeki güçlükleiri örnek verebiliriz. Daha da beteri ubuntu güvenlik takımı MATE gibi masaüstü ortamlarının ubuntuya girişini kısıtlamaya devam ediyorlar. Farklı masaüstü ortamlarını denemek ''doğrudan özgürlük'' kavramına girdiğinden ve bunu engellemek de özgürlüğün direkt ve kasıtlı olarak engellenmesi demek olduğundan ben ubuntunun artık özgür bir dağıtım olduğundan şüphe duymaya başladım.

Peki ubuntunun geleceği nereye gidiyor? Ubuntunun geleceği linux kaynaklarını sömürmüş ve apaçık bir kapalı kaynak kodlu üstelik paralı bir işletim sistemine gidiyor gibi görülüyor. Öyle ki ubuntunun hayat damarlarıdan olan Terminal 12.04 ün test sürümünde yer almıyor. Terminal kullanıcıya sistem üzerinde tam yetki vermekle tanınıyordu. Ancak şimdi bunun yeni sürüme eklenmemesi ile neyin ifade edildiğini anlatmak zor sanıyorum.

Şimdi esas soru. Nereye gidiyoruz? Çok yakında ubuntuya da para vermek zorunda kalacakmıyız? Sistem kendi içine kapanarak kendi kendini güncelleyen ve tamamen paralı dağıtılan ilk linux mu olacak? Yoksa SuSe gibi yarı ücretli bir hale mi bürünecek? Bunların cevabını ise bizlere zaman gösterecek...

if

Alıntı YapMATE gibi masaüstü ortamlarının ubuntuya girişini kısıtlamaya devam ediyorlar

GTK2 araçlarının artık GTK3 kullanan bir sistemi kararsızlaştıracak olmasından dolayı olmasın.

Alıntı YapÖyle ki ubuntunun hayat damarlarıdan olan Terminal 12.04 ün test sürümünde yer almıyor

Yalan.

Alıntı YapTerminal kullanıcıya sistem üzerinde tam yetki vermekle tanınıyordu. Ancak şimdi bunun yeni sürüme eklenmemesi ile neyin ifade edildiğini anlatmak zor sanıyorum.

:D

Sanırım binlerce kez neyin ne olduğu ifade edilse, hatta kaynağından gösterilip okutulsa bile kimi şeyler hiç değişmeyecek.

Ben daha çok Ubuntu özgür değil diye ortalığa çıkanların nereden beslendiklerini, foruma kayıt olma ve ileti yazma sıklıklarının hangi dağılıma uyduğunu merak ediyorum. Sanırım Poisson dağılımına uyar.

alquirel

@zbrkxbr,

Biz şimdiye kadar, deliliyle belgesiyle ve kişisel yargılardan tamamen uzak bir şekilde, usulüne uygun olarak eleştiri sunan kimsenin başlığını kilitlemedik, iletisini temizlemedik.

Ancak ben 11.10 sürümündeki Ubuntu'mda her türlü masaüstü ortamını deneyip kullanabiliyorken, senin gelip de "özgürlük tümüyle yok edildi" başlıklı bir konu açman sadece yönetici vasfındaki kişiler tarafından değil, hiç kimse tarafından hoş karşılanmaz.

"Özgürlükler kısıtlandı" bile demiyorsun, doğrudan "tümüyle yok edildi" diyorsun. Böylesine kesin bir yargı sunabilmen için bol keseden atan bir ileti değil, kaynağıyla kanıtıyla dolu dolu bir ileti yazman gerekir.

Alıntı yapılan: zbrkxbr - 20 Nisan 2012 - 23:53:08
Ubuntu gün geçtikçe kendi içine kapanıyor.

Bilakis, özgür yazılım dünyasına yepyeni ve çok farklı bir masaüstü ortamı kazandıracak şekilde bu dünyanın faydasına çalışıyorlar.

Alıntı Yap
Bunun kanıtı olarak kişiselleştirmelerdeki güçlükleiri örnek verebiliriz.

Kişiselleştirmeden kastın ne bilmiyorum ama ben istediğim her türlü kişiselleştirmeyi yapabiliyorum.

Alıntı Yap
Farklı masaüstü ortamlarını denemek ''doğrudan özgürlük'' kavramına girdiğinden ve bunu engellemek de özgürlüğün direkt ve kasıtlı olarak engellenmesi demek olduğundan ben ubuntunun artık özgür bir dağıtım olduğundan şüphe duymaya başladım.

Şu an piyasada Ubuntu kadar çok sayıda masaüstü ortamı desteği sunan bir başka dağıtım (Arch vs. hariç) varsa buyrun onu kullanın.

Alıntı Yap
Peki ubuntunun geleceği nereye gidiyor? Ubuntunun geleceği linux kaynaklarını sömürmüş ve apaçık bir kapalı kaynak kodlu üstelik paralı bir işletim sistemine gidiyor gibi görülüyor.

Böylesine önyargı dolu ve bilimsel hiçbir gerçekliğe oturtulmamış bir cümleye cevap verme ihtiyacı hissetmiyorum.

Alıntı Yap
Öyle ki ubuntunun hayat damarlarıdan olan Terminal 12.04 ün test sürümünde yer almıyor. Terminal kullanıcıya sistem üzerinde tam yetki vermekle tanınıyordu. Ancak şimdi bunun yeni sürüme eklenmemesi ile neyin ifade edildiğini anlatmak zor sanıyorum.

Terminalden kastınız bildiğimiz uçbirim ise bu kadar saçma bir cümle olamaz. Şu an 12.04 üzerindeyim ve 4 farklı uçbirim yazılımı kurulu sistemimde.

Alıntı Yap
Şimdi esas soru. Nereye gidiyoruz? Çok yakında ubuntuya da para vermek zorunda kalacakmıyız? Sistem kendi içine kapanarak kendi kendini güncelleyen ve tamamen paralı dağıtılan ilk linux mu olacak? Yoksa SuSe gibi yarı ücretli bir hale mi bürünecek? Bunların cevabını ise bizlere zaman gösterecek...

Buna da Mark Shuttleworth cevap versin.

Alıntı Yap
Ubuntu releases will always be free.

gelturi

sanırım mate diye tabir ettiğiniz masaüstü bizim şu kullandığımız cinnamon yanılmıyorsam;eğer buysa 12.04 pre alpha dan beri kullanıyorum ubuntuya girişte herangi bir kısıtlamayla karşılaşmadım ha keza sistemde terminal yüklü durumda ve istediğim yetkileri alabilmekteyim.Eğer sisteme para verme korkusuysa bu düşünceniz linux özgür bir platform ücretsiz olanları her zaman olacaktır ve şu an bile %99 u ücretsiz diyebiliriz saygılarımla :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: zbrkxbr - 20 Nisan 2012 - 23:53:08
... Öyle ki ubuntunun hayat damarlarıdan olan Terminal 12.04 ün test sürümünde yer almıyor. Terminal kullanıcıya sistem üzerinde tam yetki vermekle tanınıyordu. Ancak şimdi bunun yeni sürüme eklenmemesi ile neyin ifade edildiğini anlatmak zor sanıyorum.

Hani söylediklerin zaten çok saçma da, şu cümleye gülsem mi ağlasam mı hiç bilemedim. "Terminal" ya da uçbirimin olmadığını söyleyerek zaten yazdıklarının deli açması olduğunu kendin kanıtlıyorsun. Diğer savunduğun, iftira attığın şeyleri cevaplamak gerekmiyor bile. Bilmiyorsan lütfen öğren, öğrenmeye niyetin de yoksa sus. Sus ki seni cahil sanmasınlar.

Konuyu kapatıyorum. Bir işletim sisteminin geliştiricisi depolarına neyi alıp almayacağına kendi karar verir. Kendi özgürlüğünü bu kadar düşünüyorsun da geliştiricinin özgürlüğünü neden düşünmüyorsun? Bu mu senin özgürlük anlayışın. Eğer öyleyse çok kıtmış.

Beğenmiyorsan kullanmazsın, beğenmiyorsan daha iyisini yaparsın. Bunları da yapamıyorsan susarsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

heartsmagic

Açıyorum tekrar konuyu, bu kadar ileti yazılmış (görmemiştim) bakalım ne söylenecek.

gelturi

Cevap geleceğini sanmıyorum sanırım hafif bir nabız yoklamaydı zaten kullandığı sistemin menüsüne baksa yeter söyledikleri doğrumu değilmi diye 11.10 ile konu açmış 12.04 ü kötülemiş aslında ne ettiyse kendine etmiş :)

heartsmagic

"Troll"ün âlâsı budur aslında. Ecnebiler gibi demek lazım "Don't feed the troll"
http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=don't+feed+the+troll

alorak

Kişisel fikrimce başlığı açan arkadaşa ancak şu konuda katılabilmekteyim: synaptic'in varsayılan olarak kaldırılması noktasında tamamen kişisel olarak üzerimde bir baskı hissettim ve ubuntu yerine tamamen debian kullanmaya geçtim. Bunlar tamamen kişisel tercihlerdir. Ben bunun üzerine ubuntu tamamen kişisel özgürlükleri sınırlıyor, içine kapanıyor diyemem. Diyebileceğim tek bir şey var ki o da daha popülist olmakta ve bu da son kullanıcı açısından diğer dağıtımlardan daha önemli bir yere getirmekte. Masaüstü ortamları konusunda da isteyen istediği masaüstü ortamını kullanabilir. En kötü tekrar kurarım synaptiğimi ve ilgili depolardaki ilgili deb paketlerini yükleyebilirim.. Yani her şey hala bizim elimizde, ama kişisel olarak bazı dağıtımlarda bazı kişiler kendilerini baskı altında hissedebilirler..
özgürlük için

gelturi

synaptic xubuntuda varsayılan olarak geliyor 12.04 dikkatinize! ayrıca dedğiniz gibi synaptic i kurmak ne kadar zor olabilirki altı üstü uçbirimde bir komut ubuntu yazılım merkezinde bir tık  bütün zorluğu bu hadi olmadı ppa eklersiniz yine olur ,ama illaki olur... :)

decent

Konuyu açan kişi asıl amacını ve kimin hesabına yukarıdaki zırvaları karaladığını yazmayı unutmuş, fakat gerek yok...
Final öncesinde konuyu açarak insanların kafasını karıştırmaya çalışmaktan başka bir amacın var mı?
"Çamur at izi kalsın" düşüncesi varsa cevap hazırdır; Geçti Bor' un pazarı...

Yalanı çürütürken delil de gelsin:

ONEIRIC:

Precise Final çıktıktan sonra Mate için uygun paketler hazırlanırsa onlar da yüklenebilecektir.

apocuk

Her ay forumumuzda yapılan en güzel masaüstü yarışması bile yeterli cevap aslında
o kadar çok alternatif yapılıyor ki Gnome shell olsun unity olsun ve dahası.
İlk başlarda insanlar alışkanlıklarını bırak istemezler  bu doğal bir şey ancak sonrasında
yeniliklere ayak uydurdukça farkında olmadan o özelleştirme, bu ikon, unity, shell
derken yine sizin zihninizde oluşturduğunuz ubuntu veya diğer dağıtımlar ortaya çıkıyor.
Bu durum beni çok mutlu ediyor ve bu sisteme daha çok bağlıyor. Sonuç olarak herkesin
fikrine saygı duyulanbu forumda sadece laf olsun diye, arka planı çok güçlü olmayan
bir takım varsayımlara dayanan fikirlere harcanacak zamanı yok kimsenin gidene kimse
dur demez ancak gelene herkesin göstereceği bir yol, ayıracağı kısa da olsa bir vakti vardır.
Mecburiyet Esaretin Diğer Adıdır.....
http://abdurrahmanakturk.wordpress.com/

Berk Civelek

Özellikle, @heartmagic'in de dediği gibi "Terminal" olmaması olayına şaşırdım. Elinde hiç bir nitelikli belge yokken, kulaktan dolma ifadeler ve söylentilerle bunu yazman hiç hoş bir izlenim kazandırmadı. Ayrıca hangi akla hizmet ediyorsun ki Final sürüm çıkmadan bunları diyip kullanıcıların düşüncelerini bulandırıyorsun.

EK : Son olarak, forum yetkililerinden ricam olucak. Diğer üyeleri bilmiyorum ama ben rahatsız oldum bu başlıktan.
Barikâ-i hakikat , müsademe-i efkârdan doğar .

heartsmagic

"Bir şey söyle sonra takip etme" zihniyetini zaten pek sevmem. Amaç belli, gerçi amacı düşünmeye gerek yok yazılanlardan da anlaşılıyor. Bazı yanlışları düzeltmek için forumda en çok tartışan, en çok çırpınanlardan biri benim. Yeri geldiğinde sayfalarca yazışıyoruz ancak bunun doğru dürüst insanlarla olmasını isterim. Saçmalama yapılmış, takip edilmemiş. Rahatsız olanlar da var, zaten olmasak bizde de sorun var demektir.

Konuyu kapatıyorum, kullanıcıyı da süresiz yasaklıyorum. Gerçi bu da çare değil, mantar gibi bitiyor bu tür insanlar. Bir sonraki sefere kadar kafamız rahat olsun bari.