Aygıtları ve sürücülerin durumunu öğrenmek

Başlatan UbuntuME, 13 Nisan 2012 - 00:10:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

UbuntuME

Başlıktan da anlayabileceğiniz gibi bilgisayarımdaki aygıtları ve bunların sürücülerinin durumlarını (kurulu/kurulu değil/sorunlu...) öğrenmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Penguen; Elmayı Pencereye fırlattı.

if

@UbuntuME, bir aygıtın sürücüsü kurulu değilse çalışmaz aygıt zaten ki ek sürücü kurmadan bile hemen hemen tüm donanımlar tanınır ve gerekli sürücü/modül kullanıma girer. Bazen modülü/sürücüyü değiştirmek gerekebilir.

Sistem hakkında ayrıntılı bilgi için sudo lshw
sudo dmidecode
kullanılabilir.

UbuntuME

@if, dediğiniz kodları kullanınca işlemcimin 64-bit olduğunu öğrendim. Sistemimde şu an Ubuntu 11.04 32-bit kurulu. Bir sorun çıkarır mı bu bana? Bir de, sistemi yeniden kurmadan 64-bite yükseltmem mümkün mü? Ya da 32-bit yerine 64-bit kurmam mümkün mü, uygulamalarım, dosyalarım vb. aynı kalmak şartıyla?
Penguen; Elmayı Pencereye fırlattı.

if

@UbuntuME, 64 bit sistemde 32 bit kullanmanız bir sorun çıkarmaz. Bu iki sistem arasındaki farkın neler olduğu forumda anlatılmıştı. O konuları bulup kendiniz karar verebilirsiniz hangisini kullanmanız gerektiğine. İşin içinden çıkamazsanız, anlamadığınız noktalar olursa sorabilirsiniz.

32 bit sistemi 64 bit sisteme çevirmek mümkünmüş ama hiç bulaşmayın. Eğer 64 bit kurmak istiyorsanız, ev dizinini tamamen kopyalayıp yedeğini Ubuntu'yu kuracağınız bölümün dışında bir bölüme taşırsınız. Kurulumdan sonra uygulamaları tekrar kurar ve ev dizinini kopyalarsınız.