[Çözüldü] win8 ve Ubuntu

Başlatan Linux, 10 Nisan 2012 - 21:46:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linux

öncelikle merhaba,

şuan hdd'imde, windows xp, ubuntu ve openbsd olmak üzere 3 işletim kurulu. boot olarak istediğimi seçip onunla başlıyorum. windowsu sadece, linux'da tam olarak desteklenmeyen programlar için kullanıyorum gerçi ancak, xp yerine windows 8 kurmayı düşünüyorum. win'i kurduktan sonra, ubuntu veya bsd dağıtımlarında bir sıkıntı yaşarmıyım ? daha önce deneyen veya kuran varmıdır ? win yanına linux kurunca bir sıkıntı yaşamıyoruz ancak, bu şekilde bir yükleme yaparsak ne olur ne olmaz acaba.

BayboraKaan

Kurulumdan sonra grub ekrani gider canli CD ile sistemi yeniden calistirip grub 2 kurulumu gerceklestirisin. Bu seferde kurmus oldugun Windows 8 grubta olmaz onuda yine listeye ekleyerek eskisi gibi calismaya devam edersin. Bunlar nasil yapiliyor diye sorarsan forumda anlatim bolca mevcut. ;)

Rbbt

Win 8 dual boot'a izin vermiyor deniliyordu yanlış mı hatırlıyorum?
What happens when I become main source of a pain!!!

matrax_41

Windows 8'in çift önyüklemeyi engellemesi diye bir şey söz konusu değil. Söz konusu olan Microsoft'un sistem üreticilerini yeni uefi (bios'un yerine gelen teknoloji) üzerinde güvenli önyükleme seçeneği açık olarak sistem satmaya zorlaması. Linux'ın önyüklemesini engelleyebilecek durum bu.

Rbbt

Açıklama için teşekkürler @matrax_41
What happens when I become main source of a pain!!!

confickerbelasi

8 için daha erken doğru dürüst anti virüs desteklemiyor ve grubu bozmaktan başka bişey yapmıyor ayrıca iki-üç gün çalışıp ubuntu kullanınca göçüyor onarma işe yaramıyor.

kalkan1973

Ya boşverin kim takar windows'u. linux varken...
Evde İşte her yerde Linux

heartsmagic

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 11 Nisan 2012 - 00:45:01
Ya boşverin kim takar windows'u. linux varken...

Soruyu soran üye takıyor mesela. Cidden, ne gerek var böyle bir cevaba?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

confickerbelasi

takma değilde windows'un meşhur mavi ekranını görmeyi özlüyor insan benimki xp-home ve 7professionel aynı hatayı veriyor güya vga bağdaştırıcı bozuk yada bios güncellemesi gerek ama daha güncel biosu yok ve ubuntu11.04 ile pardus2011.2 gayet düzgün çalışıyor çözünürlüğü 1280x800 piksel 60Hz verebiliyor bunu 14'' crt monitöre veriyor mucize bu bunu windows yapmaz yaparsa senkro kaçırınca düzeltmek gerek ubuntu buna izin vermiyor.

heartsmagic

Windows-Linux karşılaştırmalarını lütfen bir kenara bırakalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Supcan

Alıntı yapılan: confickerbelasi - 11 Nisan 2012 - 00:17:26
8 için daha erken doğru dürüst anti virüs desteklemiyor ve grubu bozmaktan başka bişey yapmıyor ayrıca iki-üç gün çalışıp ubuntu kullanınca göçüyor onarma işe yaramıyor.

Hocam tamamen haklısın o hatası netbook a ben yaptım belkı net'book tan kaynaklanıyo olabılır ama tam anlamıyla update'eri bile oturmamıs bi sürüm.

mustafayilmaz

Alıntı yapılan: matrax_41 - 10 Nisan 2012 - 22:53:57
Windows 8'in çift önyüklemeyi engellemesi diye bir şey söz konusu değil. Söz konusu olan Microsoft'un sistem üreticilerini yeni uefi (bios'un yerine gelen teknoloji) üzerinde güvenli önyükleme seçeneği açık olarak sistem satmaya zorlaması. Linux'ın önyüklemesini engelleyebilecek durum bu.

Açıklama için teşekkürler. Daha önce duymamıştım bunu.

lnx

Üçünü nasıl kullanıyosunuz. Ubuntu,Windows ve BSD :)

ct

Denemedim ancak kurulumdan sonra sıkıntılar varsa arkadaşların dediği gibi, sanal makine üzerinde kurmak daha mantıklı geliyor bana. En azından ben W7-8 denemelerimi öyle yapacağım. VirtualBox güzel ve GNU bir çözüm.

confickerbelasi

yalnız işlemcin sanallaştırmayı desteklemyorsa virtual box ile çalışmıyor windows 8 sadece xp, 7 ve diğer linux türleri çalışıyor reactos çalışıyor benim işlemci pentium d 820 2.80GHz bunun salallaştırma ve termal izleme özelliği yokmuş sensors komutunda no sensors demesinin ve 8 sanal makinaya kurulmamasını keşfetmiştim.