Clonezilla klonlamada küçük harddisk problemi

Başlatan forbid55, 06 Nisan 2012 - 00:32:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

forbid55

Merhabalar;
2 adet ubuntu 11.10 desktop sistemim var, 1000gb hdd olan sistemden 120gb ssd'li sisteme clonezilla ile harddisk klonlama yapmaya çalıştığımda kullanılan veri 60gb olmasına rağmen "1000gb den 120gb'e clon yapamazsın 2. harddiskin boyutu küçük" şeklinde uyarı alıyorum. Klondan vazgeçip kopyalama yapayım dediğimde bir diğer problem ise sistemi açtığımda sudo fdisk  -l ile 2 harddiski de görmeme rağmen Home'da göremiyorum ve 2. HDD'ye ulaşamıyorum. Bu verileri nasıl kopyalarım? 2. HDD'yi nasıl görürüm?
Yardımlarınız için teşekkürler.
Not: 2 sistem de klon sistem makine isimleri kullanıcı adları aynı.

heartsmagic

Clonzilla kullanmadığım için tam bilemiyorum ama 1TB'lik diskten 120GB'lik diske belli ki kopyalama yaparken mızmızlanıyor. Senin 1TB'lik disk tamamen dolu değil anladığım kadarıyla ve sen kopyalama yapmaya çalışıyorsun sadece.

İkinci disk fdisk ile görülür de sen bağlamadığın sürece sistemde göremezsin. Hiç bağlamayı denedin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

forbid55

Tabiki ikisi de bağlı Home bölümünden sadece sistemin çalıştığı diskin dosyalarını görebiliyorum root var bin vs.. ama diğer diske giremedim daha doğrusu nerden girilir bilemiyorum :) fdisk ile sda1 sdb1 ve onların bölümlerinin boyutlarını görebiliyorum ama dosyalarım nerde  :-\

zeitgeist

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

heartsmagic

Bağlı demişsin ama anlamadım bunu. Eğer bağlıysa zaten nereye bağladıysan orada görebilmen lazım. Genelde /media dizinlerine bağlanır diskler ama dediğim gibi bağlama işlemini sen yapmadıysan zaten diski göremezsin. @zeitgeist'in istediği çıktılar bize konu hakkında daha iyi fikir verecektir.

forbid55

Tekrar merhaba;
Bağlı derken bilgisayara bağlı olduğunu kastetmiştim yani boot menüsünden veya verdiğiniz komutlar ile baktığımda diskleri görüyorum ama dosyalarıma nereden erişeceğimi bilmiyorum.

sudo fdisk -l Çıktısı:

cat /etc/fstab Çıktısı:

Bu da Home klasörüm..

Benim bu dosyalarım nerede? :)

heartsmagic

Çıktıları ekran görüntüsü olarak değil de, doğrudan buraya kopyalayıp kod etiketi içinde geçersen seviniriz.

Diskler fiziksel olarak bağlılar ama sen sisteme bağlamadığın sürece göremezsin kendilerini. İstersen forumda disk bağlama, bölüm bağlama olarak arama yapıp elle fstab üzerinden bağla, istersen pysdm uygulamasını kurup ara yüzden hallet bu işi. Bir şekilde o diskleri bağlaman lazım. Temel olarak şu şekilde olacak:

sudo mkdir /media/ikinci_disk
sudo mount /dev/sdb1 /media/ikinci_disk
sudo chown -R $USER:$USER /media/ikinci_disk

Bu geçici olarak diski bağlar, sistem yeniden başladığında bağı kaybeder. fstab dosyasına işlemen lazım bağlama meselesini, forumda geçiyordur birçok yerde.
Hatta: http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Fstab
Eğer yapamazsan yardımcı olmaya çalışırız.

forbid55

Sağolun makine isimlerini değiştirip ağdan aldım dosyaları network gigabit olduğundan fazla sürmedi. Takılan usb belleği ya da cd'yi anında görmesine rağmen bağlı diski kullanmak için işlem yapmak zorunda olmak bana biraz garip geldi açıkcası.. İlginiz ve yardımlarınız için teşekkürler.

heartsmagic

Konu kapatılmış ama yorum yapayım. Takılan şey harici disk değil, haliyle illa ki bir bağlama işlemi gerekir.

if

Konuyu tekrar açtım, üyemizin yazacağı bir şey vardır belki:)