[Çözüldü] Zenwalk Core 6.2'de kablosuz bağlantı sağlanamadı

Başlatan if, 03 Nisan 2010 - 23:34:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

if

Bu sabah Zenwalk 6.2 core kurlumu yaptım. Kurlum bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatmamı istedi. Başlattım, grubdan Zenwalk'ı seçtim ve benden ağ yapılandırmasını yapmamı istedi. Ne yapacağımı tam olarak anlayamadığım için hiç bir özelliği değiştirmeden geçtim. Kullanıcı ekleme gibi diğer yapılandırmaları yaptım, root olarak giriş yaptım. Güncelleme yapmak istediğimde ağa bağlı olmadığımı anladım. Ubuntu'ma geçtim. Biraz araştıma yaparak kablosuz modülümü(ipw2200) /lib/firmware altına kopyalamam ve kablosuz ağ araçlarını (wireless-tools. http://packages.zenwalk.org/?p=wireless-tools-29-i486-6.txz&zversion=snapshot) kurmak gerektiğini öğrendim.

Ubuntu üzerindeyken Zenwalk'ın /etc/rc.d/rc.modules dosyasına girerek /sbin/modprobe ipw /sbin/modprobe ipw2200 /sbin/modprobe ipwireless satırları önündeki # işaretlerini kaldırdım.

Kablosuz araç paketini Zenwalk'ın home klasörüne kopyaladım. Zenwalk'a root olarak giriş yaparak aşağıdaki komutları girdim;

cd /home
installpkg wireles-tools-29-i486i-6.txz

Kısa bir yüklemenin ardında yüklemenin başarıyla bittği mesajını akudum. Modülün tanınıp tanınmadığını öğrenmek için lsmod komutunu verdim ve "ipw2200" ı gördüm. Ardından ifconfig wlan0 up komutunu verdim ama şu hatayı aldım; wlan0: ERROR while getting interface flags: No such device

Bu sorun yüklemeden sonra istenilen ağ ayarlarının yapılmamasından kaynaklanıyor olabilir diye düşündüm ama o ayarları nasıl yapacağımı ve ulaşacağımı bilmiyorum. Herhangi bir tavsiyeniz var mı?

lspci:

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 915GM/PM/GMS/910GML Express Processor to DRAM Controller (rev 04)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Mobile 915GM/PM Express PCI Express Root Port (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) PCI Express Port 1 (rev 04)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #1 (rev 04)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #2 (rev 04)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #3 (rev 04)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #4 (rev 04)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB2 EHCI Controller (rev 04)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev d4)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801FBM (ICH6M) LPC Interface Bridge (rev 04)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) IDE Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 82801FBM (ICH6M) SATA Controller (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc M22 [Mobility Radeon X300]
06:05.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 2200BG [Calexico2] Network Connection (rev 05)
06:07.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8169 Gigabit Ethernet (rev 10)
06:09.0 CardBus bridge: Texas Instruments PCIxx21/x515 Cardbus Controller
06:09.2 FireWire (IEEE 1394): Texas Instruments OHCI Compliant IEEE 1394 Host Controller
06:09.3 Mass storage controller: Texas Instruments PCIxx21 Integrated FlashMedia Controller
06:09.4 SD Host controller: Texas Instruments PCI6411/6421/6611/6621/7411/7421/7611/7621 Secure Digital Controller

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

if

ifconfig çıktısı:

eth1      Link encap: Ethernet HWaddr 00:13:ce:16:9f:01
                       UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU: 1500 Metric: 1
                       Rx  packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
                       Tx  packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0 collisians:0 txqueuelen:1000
                       Interrupt:20 Base address:0xc600 Memory:b8006000-b88066fff

lo          Link encap: Local Loopback
                       inet addr:127.0.0.1 Mask:255.0.0.0
                      UP LOOPBACK RUNNING MTY:16436 Metric:1
                      Rx packets:48 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
                      Tx  packets:48 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0 collisians:0 txqueuelen:1000
                      Rx bytes:3840 (3.7 KiB) Tx bytes:3840 (3.7 KiB)

iwconfig çıktısı:

lo        no wireless extensions

eth0    no wireless extensions

eth1    unassociated ESSID:off/any Nicname:"zenwalk"
                     Mode:Managed Channels:0 Access Point:Not Associated
                     Retry limit:7 RTS thr:off Fragment thr:off
                     Encryption key:off
                     Link Quality:0 Signal Level:0 Noice level:0
                     Rx invalid nwid:0 Rx invalid crypt:0 Rx invalid frag:0
                     Tx excessive retries:0 Invalid misc:0 Missed beacon:0

eribol

if

Deneyip cevabı ileteceğim @eribol.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Nisan 2010 - 02:18:50

Maalesef olmadı @eribol.

heartsmagic

if

ifconfig eth1 up

kablosuz ağın çalışmasını sağlayamadı.

eribol

Bu direk çalıştırmaz zaten. Farzedin ki network appletine sağ tıklayıp "kablosuz etkin" tikini işaretlediniz. Bu işe yarıyor bu komut. Şimdi siz ağ yapılandırmasında kablosuzu görebiliyor olmalısınız. Deneme amaçlısudo iwlist scanningkomutu görünen kablosuz aygıtları listeler.

if

Şimdi anladım @eribol. O komuttan sonra istediğim ağa bağlanmak için aşağıdaki komutları girmem gerek değil mi?

ifconfig eth1 192.xxx.x.x
netmask 255.255.255.0
ifconfig eth1 essid xxxxx

eribol

Evet ama tek satırda(Ben hatırlamıyorum detay komutları). http://www.fdlinux.com/networksetuphowto.html#Usage bu adreste anlatılmış ifconfig kullanımı. Network-manager uygulamacığı iş görmüyor mu?

heartsmagic

Kablosuz ağa ifconfig ile bağlanılmaz iwconfig ile bağlanılır. Hazır bir belge var onu aktarayım ben:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2748.0.html

if

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Nisan 2010 - 03:08:21
Kablosuz ağa ifconfig ile bağlanılmaz iwconfig ile bağlanılır. Hazır bir belge var onu aktarayım ben:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2748.0.html

İşimiz geç saate kaldığı için sabah devam etmeye karar vermiştim. Önerilerinizden sonra uyguladığım komutları yazıyorum.

iwlist wlan0 scan

komutunu vererek kablosuz ağları tanıyıp tanımadığını görmek istedim ve çıktı şu oldu:

wlan0 Interface doesn't support scanning

iwlist eth1 scan dediğimde ise 15 tane kablosuz ağı gördü.

Bunun ardına şu komutları verdim:

iwconfig eth1 essid xxxx key s:xxxx
dhcpcd eth1

Şu çıktıyı aldım:

err, eth1: timed out
warn, eth1: using IPV4LL address 169.254.164.48

Birde şöyle deneyeyim dedim:

iwconfig wlan0 essid xxxx key s:xxxx

Çıktı şu:

error for wireless request "SET ESSID" (8B1A):
SET failed on device wlan0; No such device

Sanırım bilgisayar eth1'i wlan0 olarak algılıyor:)

heartsmagic

wlan0 olarak deneme artık, senin kartın eth1 olarak görülüyor.
Bağlanmaya çalştığın ağdaki şifre koruması Wep miydi? Parolada sadece sayı mı vardı?

if

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Nisan 2010 - 02:41:00
wlan0 olarak deneme artık, senin kartın eth1 olarak görülüyor.
Bağlanmaya çalştığın ağdaki şifre koruması Wep miydi? Parolada sadece sayı mı vardı?

Wep değil, WPA/WPA2. Parola hem sayı hem de harf içeriyor. O yüzden parolayı yazarken başına "s:" koyuyorum.

heartsmagic

WPA anlatımına baktın mı? Orada işler biraz farklı yürüyordu sanki.

if

Evet okudum. "wpa" desteğini yüklemiştim.

Sonunda sorunu Wicd yükleyerek hallettim. Ubuntu'dan Wicd'i indirdim, Zenwalk'ın home klasörüne .txz uzantılı paketi kaydettim. Zenwalk'a geçip

installpkg wicd.txz ile yükedim ve ardından wicd-client -n komutuyla çalıştırdım. Karşıma kablosuz ağ listedi çıkardı ve kendi ağıma bağlandım.

@heartsmagic ve @eribol, vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Konuyu çözüldü olarak işaretleyebilirsiniz.