[Çözüldü] Masaüstüne hardisk iconunu nasıl çıkartılır ?

Başlatan s_psp_s, 11 Mart 2012 - 23:24:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Quaoar

Tek yapmanız gereken natilus e girin soldaki bütün sürücüleri tıklamak  ayrıca bilgisyarınızı her yeniden başlattığınızda bunu uygulayın.

yani sol üsttekileri cd eject işareti olanlar(aygıtlar bölümü)

s_psp_s

HDD bağlaman gerek demişsiniz wikiden fstab'a baktım ama pek bir şey anlamadım(komut falan bulamadım) yani bana  hdd bağlamam için komut yada program verirmisiniz, hdd bağlamak için (her açılışta otomatik açılması için) :).

heartsmagic

pysdm isimli uygulamayı kur, çalıştır ve hangi bölümleri başlangıçta bağlamak istiyorsan ona göre ayarla.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

s_psp_s

Teşekkür ederim dediğinz için :) de ama ben ubuntu yükleme yaparken 3 e ayırdım birincisine ubuntu ikincisine yedek yaptım (yani ubuntuyu silerim dediğimde programları sonra yedeğe yükliyim diye),üçüncüsü takas alanı yaptım.Şimdi ubuntu yükledikten sonra bilgisaayar yeniden başlatıp açtıktan sonra bakıyorum sadece ubuntu yüklü harddiskim görünüyor (zaten üçüncüsünü takas yaptım görünmez) yani yedek yaptığım harddisk yok, ve kurulumu tekrar açtığımda yani disk bölümleme yerinde, yedek yaptığım yerde bu diski kullanma yazıyor .Onu tekrar bağlanma noktasını ''/media/yedek'' yazdım , tekrar yeniden başlatıp açıyorum bilgisayarı aynı sorunla karşılaşıyorum.Yani demek istediğim nasıl bağlıcağımki bütün harddikim görünsün ? (hem masa üstünde görünsün hemde pysdm'de görünsün çünkü yedek alanı pysdm'dede yedek harddiskimi görmüyor).

heartsmagic

pysdm görmüyor mu?

sudo fdisk -l ne diyor? Ayrıca:
ls -l /media çıktısını ve
gedit /etc/fstab ile açacağın dosyanın içeriğini buraya geç lütfen.

s_psp_s

Bakalım şimdi hım...

sudo fdisk -l diyorki:
Disk /dev/sda: 640.1 GB, 640135028736 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 77825 cylinders, toplam 1250263728 sektör
Units = sektör of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x0005a44d

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *        2048   390625279   195311616   83  Linux
/dev/sda2       390627326  1250263039   429817857    5  Ek
Partition 2 does not start on physical sector boundary.
/dev/sda5       390627328  1171875839   390624256   83  Linux
/dev/sda6      1171877888  1250263039    39192576   82  Linux takas / Solaris

Ve
Alıntı Yapls -l /media
çıktısını bunu veriyor:
toplam 2
dr-x------ 1 sadr sadr 2048 2010-09-27 11:21 Comviq Connect

Ve gedit /etc/fstab çıktısı böyle veriyor :
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    nodev,noexec,nosuid 0       0
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=bdbc0ed3-e6b2-4788-95fb-63704a290e40 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# /usr was on /dev/sda5 during installation
UUID=4257d765-49c2-4ac3-a050-d9649dcd1e23 /usr            ext4    defaults        0       2
# swap was on /dev/sda6 during installation
UUID=fe71b947-38a4-447c-9cb1-317b6b032c08 none            swap    sw              0       0

Böyle veriyor ve evet öyle göstermiyor  ??? dediğim gibi
Alıntı Yapyani yedek yaptığım harddisk yok, ve kurulumu tekrar açtığımda yani disk bölümleme yerinde, yedek yaptığım yerde bu diski kullanma yazıyor .Onu tekrar bağlanma noktasını ''/media/yedek'' yazdım , tekrar yeniden başlatıp açıyorum bilgisayarı aynı sorunla karşılaşıyorum.
dedim.

heartsmagic

Sen kurulumu yanlış yapmışsın. Yedek bölümün yok şu anda, yedek bölüm niyetine ikinci bölümü /usr olarak bağlamışsın ki orayı da sistem kullanır. Kısacası sen şu an yedek bölüm kullanamazsın. Şimdi, bunu düzeltmek için biraz uğraş gerekecek cidden, zor bir durum. Muhtemelen /usr diye bağladığımız bölümdeki her şeyi / altında bir dizine alacağız. Ardından /usr bölümünü ayıracağız ve canlı Cd ile / altındaki dizinin ismini usr yapacağız. fstab dosyasından da /usr bağlama işlemini iptal edeceğiz, bölümü yedek olarak tahsis edeceğiz. Uğraşalım diyorsan anlatmaya çalışırız. Fakat, uğraşmayayım işin başındayım diyorsan yeniden kurulum yapabilirsin. Gerek var mı? Yok tabi. Fakat olur da sistemi açamazsan en azından canlı Cd ile foruma gelmen gerekiyor düzeltmek için bazı şeyleri.

s_psp_s

Şey en iyisi dediğiniz gibi ubuntuyu silmeden hdd yedek alanını bağlamayı deniyim...

NOT: artı canlı cd (yani live cd) bunların açıklamarınıda anlatsanız ve indirme linkini verirmisiniz ?

bytan

Canlı CD - Ubuntu Türkiye Wiki

CD ile boot ettikten sonra "Kurulum yapmadan dene" vb ifadelerle göreceğin kısmı seçerek açacağın sistemdir. Standart kurulum kalıpları aynı zamanda bu işi de yaparlar. Özel olarak ayrıca bir iso kalıbı indirmene gerek yok.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

s_psp_s

He yani ubuntu kurulum cd sinde var demekki , yani indirmeme gerek yok dime :).

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

s_psp_s

Peki @heartsmagic dedigi gibi hdd yedek alanini nasil baglayabilirim ? :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Mart 2012 - 21:43:53

Tamam bunu bunu sorana kadar cok uzun surucek en iyisi yeniden ubuntu 11.10 kurucam ama bana soylermisiniz nasil hdd yedek alanini baglayabilirimki hem masa ustunde gorunsun hemde yani ubuntu gorsun ?  :P.

if

@s_psp_s, bu yedek dediğiniz alan /dev/sda5 ise kurulum sırasında biçimlendirme bölümünde /dev/sda5'i seçin, bağlama noktası olarak /media/yedek yazın yeter.

s_psp_s

Hayır yani bende normalde sda5 te ubuntu yüklü sda6 da takas alanı aa... yedek alanı ise görünmüyor orda komutlarda gösterdiğim gibi.Sadece iki tane gözüküyor.Eğer yeniden ubuntu yüklediğimde yedek alanını /media/yedek bağlantısını yazmam gerek dime yani tam /media/yedek yazıcam türkçe ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Mart 2012 - 10:10:34

Tamam ubuntuyu yeniden yukledim  ::) hdd yedek alanini /media/yedek yazdim oldu gorunuyor ama bir sorunum var bunuda cozersem olmus olur simdi yedek hdd alani gorunuyor ama degisiklikler yapamiyorum arti yedek alaninin icinde bir dosya var simdi yedek olan hdd alanini nasil istedigim seyleri yaparimki yani dosyalari icine koyamiyorum iste bu sorun var ne yapmam gerekki yedek alanina istedigim dosyalari, resimleri falan koyarim ? arti icindeki dosya var onu silsem bir sey olurmu ? :P :D

heartsmagic

Yeniden kurdurmadan yapsaydık öğrenme adına güzel olabilirdi fakat gördüğün üzere her daim forumda olamayabiliyoruz. Sen yeniden kurulum yapmışsın, son sorunun için şunu yap:

sudo chown -R $USER:$USER /media/yedek

Komutu hiç değiştirmeden aynen kopyala ve yapıştır. Yine dosya oluşturamazsan dizinde inceleriz. Ayrıca, eğer sileyim mi diye sorduğun dizin lost+found ise silmesen güzel olabilir. Diskte oluşacak sorunlarda kurtarılan dosyaların bu bölüme inecektir.

s_psp_s

tamam cok tessekkur ederim :).Birkac saat sonra bakarim :P.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Mart 2012 - 17:19:52

Tamam sorunu çözdüm artık masa üstümde harddisk görünüyor çok teşekkür ederim :D.

NOT: işte resim http://f1203.hizliresim.com/v/h/3k3nw.png :).