[Çözüldü] ubuntu'yu 30gb'lık bir alana kurdum sadece orada mı kullanabilirim?

Başlatan yenibirbaslangıc, 08 Nisan 2012 - 22:37:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yenibirbaslangıc

Merhaba sevgili arkadaşlar hayatımda ilk defa ubuntu kurdum ve yavaş yavaş öğrenmeye çalışıyorum.Takıldığım nokta hakkında forumda arama yaptım fakat bulamadım.Kurulumu yaparken 30 gb'lık bir alan ayırdım ve bu ayırdığım bölüme ubuntu'yu kurdum.Ben ubuntu'yu şimdi sadece bu alanda mı kullanabilicem? Ayrıca çeşitli konularda arkadaşların sorunlarına ilişkin girebilicekleri bazı komutlar verilmiş.Bahsedilen bu komutları girebileceğim programa nasıl ulaşabilirim?Bir de dil paketini nasıl güncellemem gerekiyor?Çünkü halen çoğu program ingilizce...Son olarak  ;D şu anda yazı yazarken windows'daki gibi yazımın altı kırmızı çizgi oluyor.Sanırım dilden dolayı buna nasıl bir çözüm bulabiliriz.Teşekkürler.Bu arada sanırım çok soru sordum.Yeni öğrendiğimden dolayı maruz görürseniz sevinirim.

Ahmet Y.

@yenibirbaşlangıc öncelikle hoşgeldin. bende yeniyim ama elimden geldiğince yardım etmeyi deneyeyim. ayrıdığın 30 gb sanırım ubuntunun windows gibi düşünürsen program files windows ve belgelerim klasörü ile masaüstü klasörün için. ntfs formatlı yani windowsdaki yerel diskleriini de kopyala yapıştırla kullanabilirsin diye düşünüyorum ama bir bilene sormak lazım emin değilim.

2. olarak kodları solda açılan pencerede (unity) deniyor sanırım ama bunda da emin değilim >işaretlli siyah bir simge var türkçesi uçbirim ingilizce de yazıyor olabilir. kodları oraya yazıyorsun ctrl c yaptıkdan sonra farenin orta tıkıyla oraya yapıştırabilirsin.

3. dil paketi kendisi uyarı vermeli ve indirmeliydi. öteki türlü maunel indireceksin sanırım. dil paketiyle ilgili bir sistem menüsü vardı ordan dilini seçebiliyorsun diye hatırlıyorum birdaha bak istersen

4. altı çizgili olması forumla alakalı bende de oluyor. mozilla ilede olabilir o da türkçe değil çünkü şuanda bende.(ingilizce okumak zor dediler inanmadık:D)

tam konuya hakim değilim ama geçici süreli yardımcı olabildim umarım. acemiler için bölümünü kontrol et istersen bende 2 3 gündür ara ara giriyorum. daha iyi biri yazana kadar idare et :D

iyi forumlar dostum...
Alıntı yapılan:  AaronP
"We have no plans to support Optimus on Linux at this time."
Nvidia Forum Yöneticisi
Yaktın bizi.

decent

@yenibirbaslangıc, Hoşgeldin :)
Aşağıdaki bölümde yer alan bir çok konu ilgini çekecektir.
Küçük bir gezinti yapıp geldikten sonra geriye kalanlara uygun başlıklar altından cevap bulmaya çalışırız :)

[ÖNEMLİ] Acemiler İçin İlk Durak [ÖNEMLİ]

yenibirbaslangıc

Öncelikle değerli vaktinizi ayırıp cevap yazdığınız için sizlere teşekkürü bir borç bilirim.Az önce güncellemeler yapılıyordu bir konudan gördüğüm "<Ctrl+alt+f1> " denedim komut girdiğimiz pencereyi açabilmek için fakat o sırada güncellemeler olduğu için çıkmakta istemedim(zaten çıkamadım da) :) son çare tekrar başlattım.Güncellemeleri kontrol ettim:Güncelleme yok diyor.Dil paketini hala halledemedim o da cabası.Umarım kurulum yaparken doğru yapmışımdır.Ben biraz daha okuyup araştırmaya devam edeyim en iyisi.Tekrar teşekkür ederim sizlere.

heartsmagic

1. 30GB'lik alana kurduysan sistemi elbette sadece 30GB'lik alanda kullanabilirsin. Ancak senin sorduğun şey diğer bölümleri de kullanabilir miyim sorusuysa, elbette kullanabilirsin. Eğer kurulum esnasında bunları bağlamadıysan pysdm isimli uygulama ile yapabilirsin.

2. Komutlar için ctrl+alt+f1 yaparak uçbirime düşmeye çalışma, ctrl+alt+t ile masaüstünde uçbirim aç. Komutları burada uygulayabilirsin.

3. Dil meselesi için, klavyendeki "windows (super)" tuşuna basarak ya da sol üstteki Unity simgesine tıklayarak açacağın bölümde "Language" yazarsan dil seçeneklerini ayarlayabileceğin bir uygulama çıkar karşına. Buradan eksik paketleri kurarsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.