dosya ve klasörleri silemiyorum

Başlatan fortune1905gs, 04 Mart 2012 - 12:43:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fortune1905gs

harddiskimdeki klasör ve dosyalara sağ tıkladığımda çöpe taşı pasif durumda. del tuşuda işlemiyor. ben bu dosyaları nasıl silebilirim.

travego0403

Muhtemelen dosya erişim izinlerinizden kaynaklanıyordur. Dosya erişim izinlerinizi kontrol edin. Ayrıca uçbirim üzerinden silebiliyor musunuz?
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

ekremsenturk

Hangi dosya ve klasörleri silmeye çalışıyorsun? İsimleri varmı?

fortune1905gs

bir iki tane değil harddisk bölümlerindeki bütün dosyalar için geçerli bir durum.mesela d bölümünün erişimlerini değiştirmeye çalıştığım zaman yetkiniz yok diyor. masaüsütndeki dosyalarda sorun yok ama diğer bölümlerin hepsinde yetkiniz yok diyor. nasıl çözebilirim bunu.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Mart 2012 - 21:18:28

kimsenin bir fikri yok mu?

ekremsenturk

Kendi kullanıcı (Bilgisayara giriş yaptığınız kullanıcı) hesabınızdaki dosyalar size (varsayılan kullanıcıya) ait olduğundan, işlem yapmaya yetkilisiniz. Disk'in diğer bölümlerindeki dosyaların sahipliği ise dosyayı kim eklemiş ise ona aittir. D bölümündeki dosyalar diğer sistem'e ait. Tüm dosyalara bir tek yetkili kullanıcı ulaşabilir. Bu yetkili kullanıcı Windows'ta Administrator, Linux'ta ise root. Ubuntuda varsayılan olarak root kullanıcısı hesabı açılmamış. Kullanıcı hesabınız sudo grubu içinde belirtilmiş ise (varsayılan olarak öyledir) sudo komutu ve ek olarak işlem parametreleri ile şifrenizi girerek geçici olarak yetkili hakları ile işlem yapabilirsiniz. Windows'u halâ birlikte kullanıyorsanız, D bölümünde Ubuntu'dan değişiklikler yapmamanızı tavsiye ederim. Yaptığınız değişiklikler diğer (Windows) sistem tarafından kayıt edilemediği durumlarda, diğer sistem aradığı dosyaları olması gereken yerlerde bulamadığında ve bu kayıt edilememiş dosyaların miktarı yüksek olduğunda, diğer sistem veya diğer sistem'in dosya sistemi bozulabilir. Windows'u artık kullanmıyorsanız, D disk bölümünüzü Linux tarafından denetlenebilecek ve oluşabilecek hataların düzeltilebileceği bir format ile biçimlendirin. Bir D disk'iniz olduğuna göre, Windows'unuzda var tabii'ki ve D disk bölümü büyük bir ihtimal bir mantıksal bölüm. D bölümündeki dosya yetkilerini Windows tarafından herkes tarafından erişilebilir olarak işaretleyin. Windows'tan D diskinize girin bir Klasör açın ve dosya ayarlarına girin ve ayarlarınızı istediğiniz gibi tanımladıktan sonra, ayarlar bütün dosyalar için geçerli olsun seçim kutucuğunu işaretleyin. (Windows XP ayarlarına göre tarif ettim. Diğerlerinde belki biraz farklı olabilir)

fortune1905gs

sadece ubuntu kullanıyorum.windows yok. ayrıca diğer kurduğum ubuntularda böyle sorunlarım yoktu. sadece 2 gün önce ubuntu 64 bit kurdum. bunda karşılaştım bu sorunlarla.
filmleri, mp3leri , hiçbirşeyleri silemiyorum. anlamadım neden böyle bir şey oluyor. erişim haklarını nasıl değiştirebilirm. değiştirmeye çalışınca yine eski haline dönüyor ayarlar.

if

@fortune1905gs, bütün bölümler bağlı iken sudo fdisk -l
df -h
ls -l /media
dpkg -l | grep ntfs
ne diyor?

fortune1905gs

ilk komut
Disk /dev/sda: 250.1 GB, 250059350016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 30401 cylinders, toplam 488397168 sektör
Units = sektör of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0xed72862c

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1            2048    93747199    46872576   83  Linux
/dev/sda2   *   102402048   201670655    49634304    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda3       201674750   488392703   143358977    5  Ek
/dev/sda4        93749248   102402047     4326400   82  Linux takas / Solaris
/dev/sda5       201674752   488392703   143358976    7  HPFS/NTFS/exFAT

Disk bölümleme tablosu girdileri diskteki sırasında değil

Disk /dev/sdb: 500.1 GB, 500107862016 bytes
64 heads, 63 sectors/track, 242255 cylinders, toplam 976773168 sektör
Disk kimlikleyicisi: 0x2e96e976

/dev/sdb1   *        2048   925569023   462783488    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sdb2       925569024   976769023    25600000    7  HPFS/NTFS/exFAT

Disk /dev/mmcblk0: 1995 MB 1995440128 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 242 cylinders, toplam 3897344 sektör
Disk kimlikleyicisi: 0x0217934c

/dev/mmcblk0p1   *          63     3897343     1948640+   7  HPFS/NTFS/exFAT

ikinci komut
Dosyasistemi            Boyut Kullanılan Mevcut Kullanım % Bağlanılan yer
/dev/sda1              44G  6,8G   35G  17% /
udev                  2,0G  4,0K  2,0G   1% /dev
tmpfs                 793M  888K  792M   1% /run
none                  5,0M     0  5,0M   0% /run/lock
none                  2,0G  188K  2,0G   1% /run/shm
/dev/sdb1             442G  406G   37G  92% /media/BUYUK DEPO
/dev/sdb2              25G   22G  2,7G  90% /media/OZEL
/dev/sda2              48G   33G   15G  69% /media/PROGRAMLAR
/dev/sda5             137G  124G   13G  91% /media/DEPO
fortune@fortune-Satellite-A300:~$ df -h
Dosyasistemi            Boyut Kullanılan Mevcut Kullanım % Bağlanılan yer
/dev/sda1              44G  6,8G   35G  17% /
udev                  2,0G  4,0K  2,0G   1% /dev
tmpfs                 793M  888K  792M   1% /run
none                  5,0M     0  5,0M   0% /run/lock
none                  2,0G  188K  2,0G   1% /run/shm
/dev/sdb1             442G  406G   37G  92% /media/BUYUK DEPO
/dev/sdb2              25G   22G  2,7G  90% /media/OZEL
/dev/sda2              48G   33G   15G  69% /media/PROGRAMLAR
/dev/sda5             137G  124G   13G  91% /media/DEPO

üçüncü komut
toplam 68
dr-x------ 1 fortune fortune 24576 2012-02-24 12:21 BUYUK DEPO
dr-x------ 1 fortune fortune 16384 2012-02-29 17:12 DEPO
dr-x------ 1 fortune fortune  4096 2012-02-20 15:43 OZEL
dr-x------ 1 fortune fortune 24576 2012-02-19 12:18 PROGRAMLAR

dördüncü komut
ii  libntfs10                                      2.0.0-1ubuntu4                          library that provides common NTFS access functions
rc  ntfs-3g                                        1:2011.4.12AR.4-2ubuntu3                read/write NTFS driver for FUSE
ii  ntfsprogs                                      2.0.0-1ubuntu4                          tools for doing neat things in NTFS partitions from Linux

if

heartsmagic

@ekremsenturk, temel bazı bilgileri arada bir yanlış vermektesin. Aslında nazik bir şekilde (ki zaten nazik bir şekilde olmalı) seni düzeltmeye çalışıyorum fakat genelde cevap vermiyorsun. Sükut ikrardan gelir güzel sözüne bağlıyorum konuyu. D diye adlandırılan bir bölümün illa Windows tarafından düzenlenmesine gerek yok. Eğer bölüm bağlama meseleleri düzgün yapılmışsa Linux tarafından da rahatlıkla düzenlenebilir, silinebilir, bir şeyler eklenebilir bu bölümlere. C'ye bile.

@fortune1905gs, sen nasıl yaptıysan tüm bölümleri sadece okuma destekli bağlamışsın. Kurulumda bu bölümler bağlanırsa Ubuntu ilgili ayarlamaları kendisi yapıyor, anladığım kadarıyla sen bunu kurulumda yapmamışsın. Sonradan neyle, ne şekilde yaptıysan da bağlama izinleri yanlış, daha doğrusu eksik olmuş.

@if'in verdiği başlık işine yarayacaktır, eğer bölümlerin hepsi NTFS değilse lütfen burada belirt durumu. Zira biz D dediğin bölümün veya sorun yaşadığın diğer bölümlerin hangi dosya biçimlerini kullandığını bilemeyiz. Çıktıları da didik didik etmemiz gerekmesin, sen söyleyiver bunu bize.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ekremsenturk

@heartsmagic
Bir kişiye bir öneride veya cevapta bulunduğum zaman, karşı tarafın anlayabileceği veya daha kolay uygulayabileceği şekilde anlatmaya çalışıyorum. Diğer kişinin bilgi düzeyini tahmin edebilmek oldukça zor. Kendi deneyimim olmayan konulara girmiyorum.

heartsmagic

Bunu daha önce de anlatmaya çalıştım aslında :) Kendi deneyimlerimiz her zaman genele uymayabilir. Söylediğim üzere uzunca bir süredir bol bol NTFS bölümlerle oynarım Linux üzerinde. Şu ana kadar yapamadığım pek bir şey olmadı. Kısacası, eğer kullanıcıların varsa ortak kullandıkları bir NTFS bölüm sadece Windows üzerinden iş görmeleri gerekmiyor.

Mesele basit veya karmaşık anlatım değil, eksik veya yanlış söylemler.

ekremsenturk

Linux'tan NTFS dosya sistemine ulaşılamadığını veya işlem yapılamadığını söylemedim. Anlatmak istediğim, sürekli Linux'tan ulaşılan Windows bölümlerine, uzun (veya çok uzun) bir süre Windows'tan ulaşılmadığında sorun çıkabilir. Örnek olarak dosya sistemi bozulabilir, dosya parçalanmaları bir sorun olabilirmi? bilmiyorum. Kullanıcı hatalarınıda dikkate almak gerekiyor. Mutlaka bir şeyler olmalı diye bir kuralda yok.  Ancak bir disk bölümü açıldığında o bölüm aktiv oluyor.  Aynı bölümde kurulu olan veya bölümün bağlı olduğu diğer sistem aktiv olmuyor. Sistem'ler yapılan her işlemi kayıt ediyorlar. aksi taktirde bir işlem geçmişi (günlük geçmişi) olamazdı. Bütün bu işlemler her bir değişiklik yapıldığında dosya veya klasöre de işleniyor olsalarda (son düzenleme tarihi, sahibi, yetkiler gibi) disk üzerinde artık bulunmayan veya defalarca değişime uğramış dosyalar ve klasörler, normalinde fiilen silinmiş değiller ve değişikliklerin diğer sistem tarafından bir yedeği disk'e eklenmiş olabiliyor. NTFS formatının özelliğinden kaynaklanan ve disk'in dağınık bölümlerinde bulunan bu  verileri, sistem'in ne derecede doğru değerlendirebileceği bana göre şüphelidir. 

Benim deneyimlerim ile başkalarının deneyimleri farklı olabilir. Bunun nedenide sistem'in yapılandırmasından, donanım farkından veya kullanıcının bazende ne yaptığını hatırlayamamasından veya değerlendirememesinden kaynaklanabilir. Eksik bilgi verdiğim belki olmuştur, (Nadiren de olsa, kendi bakış açımdan birileri için sakıncalı olabileceğini düşündüğüm bilgiler olabiliyor) Böyle bir durumda, gerekli görüldüğünde mutlaka biri çıkar ve bu bir eksiklik ise, düzeltir nasılsa diye düşünüyorum. Ama yanlış bir bilgi verdiğimi düşünmüyorum. Bu konuda benzer deneyimleri başkalarındanda ve benzer değerlendirmelerle (Başka bir yerdeki yazışmalarımda) okuduğumu hatırlıyorum.

heartsmagic

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 04 Mart 2012 - 21:23:48
Kendi kullanıcı (Bilgisayara giriş yaptığınız kullanıcı) hesabınızdaki dosyalar size (varsayılan kullanıcıya) ait olduğundan, işlem yapmaya yetkilisiniz. Disk'in diğer bölümlerindeki dosyaların sahipliği ise dosyayı kim eklemiş ise ona aittir. D bölümündeki dosyalar diğer sistem'e ait. Tüm dosyalara bir tek yetkili kullanıcı ulaşabilir. Bu yetkili kullanıcı Windows'ta Administrator, Linux'ta ise root.

Bu mesela aslında eksik bilgi. İlla yetkili (admin veya root) kullanıcılarının işlem yapması gerekmiyor, ufak bir müdahale ile normal kullanıcılar da işlem yapabilir istenilen her dizinde.

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 05 Mart 2012 - 22:30:15
Anlatmak istediğim, sürekli Linux'tan ulaşılan Windows bölümlerine, uzun (veya çok uzun) bir süre Windows'tan ulaşılmadığında sorun çıkabilir. Örnek olarak dosya sistemi bozulabilir, dosya parçalanmaları bir sorun olabilirmi?

Mesele de bu ya, mi? Benim itiraz ettiğim iletine bakarsan neden itiraz ettiğimi anlayabilirsin. Ortak kullanılan bir bölümde dosya sistemi bozulması olduğunu kaç defa gördün örneğin, bu konuda bir yazı var mı? Örnekler üzerinden gidebiliyor muyuz?

Ben kesinlikle olmaz demiyorum, ancak küçük ihtimallere bel bağlayarak NTFS bölümleri Linux üzerinden kullanmayın diye tavsiye vermek de çok doğru değil bence.

ekremsenturk

Sistem'in kurulu olmadığı bölümler ile ilgili yaşanmış sorunlardan örnekler:

http://forum.shiftdelete.net/isletim-sistemleri/203492-harddisk-dosya-sistemi-raw-oldu-4.html
http://forum.donanimhaber.com/m_27249160/tm.htm
http://forum.donanimhaber.com/m_26672979/tm.htm

Bozulmaların nedeni hakkında herhangi bir bilgi veya ipucu yok. dolayısı ile, oluyormuş demek dışında herhangi bir değelendirme yapabilme olasılığı yok.

heartsmagic

@ekremsenturk, verdiğin üç bağlantıda da Linux'la alakalı bir olay yok. İlk bağlantının birinci sayfasına bakarsan kullanıcı kendisi Acronis ile uğraşırken diski "raw" dosya biçimine sokmuş. Acronis Linux temelli olabilir ancak yapılan şey kullanıcı hatası. Senin verdiğin iletisindeyse Linux'u kurtarıcı olarak denemiş. 

İkinci ve üçüncü bağlantıda ise ben Linux göremiyorum ortada?

Bozulma neden oluyordur tabi bilmek mümkün değil ama kullanıcıların Linux kullanmadığını düşündüğümüzde ortadaki sorunun Linux'tan kaynaklanmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz değil mi? Hatta, bu bozulmalara bakarak şöyle dememiz gerekiyor senin önerinden yola çıkacak olursak: "NTFS sistemler arada bir böyle bozuluyorsa kendi sistemi üzerinden iş görmeniz lazım, yani Windows" Kullanıcıların sistemi zaten Windows, buna güzel bir tabir bulacaksak sanırım ismi "paradoks" olur.

Tekrar edeyim niyetim kırmak, gücendirmek falan değil. Sadece gereksiz yere insanların zihninde yanlış algıların oluşmaması için sana bu başlıktaki söylemimde bulunmuştum.

ekremsenturk

Ortak kullanılan bölümlerin üzerinde bozulmalar ile ilgili kaynak sormuştun. Ben de sadece Window kullanırken dahi her sebep ne ise, bir şekilde böyle sorunlar ile karşılaşılabieceğini örnekler ile göstermek istedim. Ve fortune1905gs isimli üyeyede, NTFS üzerinde sorun gidermek için en uygun olanın Windows üzerinden olacağını ve bu sebeple fortune1905gs bir ihtimal windows kullanmıyorsa ( ve de  öyleymiş) NTFS kullanmak zorunda olmadığını, veya Windows üzerinden dosyalarının durumuna bakarsa, kendi alışık olduğu bir şekilde (Windows'u daha iyi bildiğini varsayarak), farkında olmadan yapabilmiş olabileceği değişiklikleri düzeltebileceğini varsayarak, önerdim. Bir öneriye uymakta kullanıcının tercihene kalmıştır. Konu'nunda biraz dışına çıkmış olduk. Burada noktalayabiliriz.

heartsmagic

Tabi, konuyu noktalayalım fakat benim itiraz ettiğim nokta anlaşılmamış gördüğüm kadarıyla. Benim itirazım öneriye değil, öneri için öne sürülen sebebeydi ki hâlâ itirazım geçerlidir ve sen kabul etsen de etmesen de @ekremsenturk, bu şekilde öne sürülen sebeplerde itiraz etmeye devam edeceğim. Bana verdiğin üç örnekte de ortak kullanım yok, fakat ortada sorun var. Ortada sorun olabilir tabi, sorunsuz sistem yok çünkü. Fakat tutup da aşağıda söylenen şekliyle öneri yapılmasını kendi adıma kabul edemem ben.

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 04 Mart 2012 - 21:23:48
Windows'u halâ birlikte kullanıyorsanız, D bölümünde Ubuntu'dan değişiklikler yapmamanızı tavsiye ederim. Yaptığınız değişiklikler diğer (Windows) sistem tarafından kayıt edilemediği durumlarda, diğer sistem aradığı dosyaları olması gereken yerlerde bulamadığında ve bu kayıt edilememiş dosyaların miktarı yüksek olduğunda, diğer sistem veya diğer sistem'in dosya sistemi bozulabilir.