Ati Radeon HD 4300 Ekran Kartı Sorunu.

Başlatan musalex, 02 Mart 2012 - 12:50:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

musalex

Merhaba arkadaşlar ben Linux kullanmaya yeni başladım Ubuntu kurdum tüm driverları kendisi yükledi Ubuntu bir tek ekran kartı hariç. Onu da forumda biraz araştırarak buldum Ati' nin kendi sitesindeki .run uzantılı driverı kurdum forumda anlatıldığı şekilde ama benim bir sorunum var şimdi ben internetten video izlerken sürekli donmalar, yavaş yavaş ilerlemeler oluyor videoda ve her sitede değil mesela youtube dizihd sitelerinde donma olmadan sorunsuz izliyorum başka bir kaç dizi izleme sitesinde donmalar yaşanıyor playerdan playera fark ediyor sanırım ve bazılarında tam ekran yapınca kasmalar oluyor küçük ekranda normal gidiyor video. Bu kasmalar sırasında görüntü donuyor ama ses devam ediyor ben sorunun ekran kartından olduğunu düşünüyorum ama flash ile ilgili olma ihtimali de geliyor aklıma yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

heartsmagic

Sitelere örnek verebilirsen deneme imkânı olur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

musalex

http://yabancidiziizle.com/ ve http://www.diziadresi.net/ sitelerinde takılmalar oldu dediğim gibi dizihd.com ve youtube gibi sitelerde normal görüntü.

heartsmagic

Bende iki sitede de sorun olmadı. Hangi tarayıcıyı kullanıyorsun @musalex? Farklı bir tarayıcı ile deneme imkânın oldu mu?

musalex

Chrome ve Mozilla' da denedim ikisinde de aynı sorun oldu bir de tam ekran yapınca kasmaların artması sorunun flashla ilgili olduğunu da getiriyor aklıma.

burk

dpkg -l | grep flash
glxinfo | grep render çıktılarını kod etiketini kullanarak buraya aktarır mısınız?

musalex

ii  adobe-flash-properties-kde             11.1.102.62-0oneiric1               
   KDE control panel Adobe Flash Player plugin version 11
ii  adobe-flashplugin                      11.1.102.62-0oneiric1                 
Adobe Flash Player plugin version 11
rc  flashplugin-installer                  11.1.102.62ubuntu0.11.10.2       
      Adobe Flash Player plugin installer

'glxinfo' programı şu anda kurulu değil.  Kurulumunu şunu yazarak yapabilirsiniz:
sudo apt-get install mesa-utils

sudo apt-get install mesa-utils yazınca da aşağıdaki şeyler geldi

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
E: mesa paketi konumlandırılamıyor
E: utils paketi konumlandırılamıyor

burk

lspci | grep VGA
grep Driver /var/log/Xorg.0.log
jockey-text --list çıktılarını bir görelim.

musalex

01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RV710 [Radeon HD 4350]

[    16.851] X.Org Video Driver: 10.0
[    17.717] Module class: X.Org Video Driver
[    17.717] (II) ATI Proprietary Linux Driver Version Identifier:8.93.4
[    17.718] (II) ATI Proprietary Linux Driver Release Identifier: 8.93                                 
[    17.718] (II) ATI Proprietary Linux Driver Build Date: Dec  5 2011 21:06:49
[    17.736] ABI class: X.Org Video Driver, version 10.0
[    17.819] ABI class: X.Org Video Driver, version 10.0
[    18.992] (==) fglrx(0): OpenGL ClientDriverName: "fglrx_dri.so"
[    19.388] Module class: X.Org XInput Driver

xorg:fglrx_updates - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
xorg:fglrx - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)

şeklinde geldi çıktılar.

heartsmagic

Firefox için Flash Aid eklentisini kurabilir misin? Bakalım o neler önerecek.

musalex

Onu kurmak için Adobe flash player plugin kaldırılması gerekiyormuş ama ben normalde mozilla kullanmıyorum zaten gerek var mı bunu yapmama ?

burk

@musalex ben hala senin hangi ekran kartı sürücüsü ile bilgisayarı çalıştırdığını anlayamadım.
/usr/lib/nux/unity_support_test -p çıktısı nedir acaba?

Bu arada senin verdiğin sitelerde yoğun olarak flash tabanlı reklamlar dönüyor, hiç sorun olmasa bile bunun bir miktar etkisi mutlaka olacaktır.

musalex

OpenGL vendor string:   ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 4300/4500 Series       
OpenGL version string:  3.3.11399 Compatibility Profile Context

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes

Ben ATI nin kendi sitesinde olan driverı kurmuştum bilgisayara onunla çalışıyordur sanırım :D

burk

Evet, son çıktı da gösteriyor ki bir sürücü çalışıyor ancak ben bunu göremedim. :) Bir ihtimal de java geliyor aklıma;
dpkg -l | grep java
ve
sudo update-alternatives --config java çıktılarını görelim.

musalex

ii  ca-certificates-java                   20110912ubuntu3                         Common CA certificates (JKS keystore)
ii  java-common                            0.42ubuntu2                             Base of all Java packages
ii  libaccess-bridge-java                  1.26.2-6                                Java Access Bridge for GNOME
ii  libaccess-bridge-java-jni              1.26.2-6                                Java Access Bridge for GNOME (jni bindings)
ii  plasma-scriptengine-javascript         4:4.7.4-0ubuntu0.1                      JavaScript script engine for Plasma
ii  tzdata-java                            2011n-0ubuntu0.11.10                    time zone and daylight-saving time data for use by java runtimes

There is only one alternative in link group java: /usr/lib/jvm/java-6-openjdk/jre/bin/java
Yapılandırılacak birşey yok.

heartsmagic

Firefox kullanmıyorsan Flash Aid'e gerek olmayabilir diyeceğim ama mesele aslında burada Firefox değil. Flash Aid'in ne kuracağı. Onun kurduğu şey diğer tarayıcı için de çözüm olabilir.

Ayrıca sorunun kendisi grafik kartının sürücüsü de olabilir, daha güncel olan varsa deneyebilirsin. O da olmadı depolardakini deneyebilirsin.