Yanlışlıkla root altında chmod 0440 / dedim initramfs hatası alıyorum

Başlatan ugorur, 17 Şubat 2012 - 14:44:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ugorur

Yanlışlıkla root altında chmod 0440 / dedim initramfs hatası alıyorum

ebubekirs

root klasörü ve alt klasörlerin izinlerini bu şekilde mi değiştirdiniz ? Tam olarak nasıl yaptınız ?
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

ugorur

sudo chmod 777 /var/www/* demem gerekiyodu yanlışlıkla / dedikten sonra enter dedim ve sudo chmod 777 /* ve sudo chmod 777 /*/*  dedim sonra sudoers chmod hatası verince hatamı fark ettim düzeltmeye çalışırken (recovery mode da root olarak girmişken) chmod 0440 / ve chmod 0440 /* dedim ve iyice gitti.

cagriemer

Verilerinizi yedekleyip sistemi bastan kurmak en kisa surecek olan ve en garanti cozum yolu. Alternatif olarak soyle bir sey onerilmis.[1]

/usr/bin/find / -exec /usr/bin/stat --format="[ ! -L {} ] && /bin/chmod %a %n" {} \; -exec /usr/bin/stat --format="/bin/chown -h %U:%G %n" {} \; |/bin/bzip2 -c > /tmp/restore_fileperms.$(/bin/date +%w).sh.bz2

Bu yukaridaki komutu (aslinda birden fazla) calistirdiginizda tmp altinda restore_fileperms adinda, tarih ile devam eden bz2 ile sikistirilmis bir betik dosyasi olusturacak. O dosyayi arsivden cikarip calistirmayi deneyebilirsiniz.

[1] http://serverfault.com/a/330544

ugorur

Yanıt için teşekkürler şimdide initramfs hiç gelmiyo sadece kubuntu açılış ekranı donmuş şekilde duruyo. Sistemi yeniden kurmak en mantıklısı sanırım.

ebubekirs

Malesef evet. Kök dizini altında dosya izinlerini değiştirmek geri dönülmesi çok zor noktalara getirebiliyor sistemi.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

canosayan

yeniden kurmak daha kolay gözüküyor sanki. ben de daha önce yaptım. bazı arkadaşlar bilir.

ama asıl yazma sebebim sudo chmod 777 /var/www/* komutununda çok manalı olmadığını söylemek.
Chmod bizim işimiz.