[Çözüldü] ubuntu 11.10 programlar nerede?

Başlatan acemilinuxcu, 14 Şubat 2012 - 14:41:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

acemilinuxcu

ekranın en üst sol köşesinde "hızlı menü" diye * bir şey var. mesela KeePassX programını ararken oraya yazıp bulmak zorunda kalıyorum. bendeki yüklü yazılımların bulunduğu bi klasör falan var mı?

zeusmaster

/usr/share/applications dizininde.
Up and Running...

muradisdan

Klasörün yeri verilmiş. Ek olarak bende şundan bahsetmek istiyorum.

Dock bar kullanıp. sürekli kullandığın programları oraya ekleyip bu sorunu halledebilirsin. Örneğin "docky" yazılım merkezinde mevcut. veya sol panelede ekleyebilirsin ama bana yetmediği için docky kullanıyorum.

alquirel

"Hızlı Menü" kavramı artık herkesin malumu olduğu için ve ekran görüntünüzün boyutu gereğinden fazla olduğu için görüntünüzü sadece bağlantı olarak bıraktım.

Linux'ta uygulamaların sisteme yerleşme mantığı Windows'takinden farklıdır. Her şey tek bir klasör altında toplanmaz. Genelde uygulamaların başlatıcı kısayol dosyaları /usr/share/applications dizinine, uygulamaların (exe türü diyebileceğimiz) dosyaları ise /usr/bin dizini altına yerleşir. Geri kalan dosyaları da /usr/share altında kendine ait bir dizine yerleşir. Bunun yanı sıra, tabii ki bir uygulama bu belirttiğim konumları kullanmak zorunda da değildir.

Ayrıca, kurulan uygulamaların listesine "Hızlı Menü"nün alt tarafında bulunan "Uygulamalar" sekmesinden (lens) ulaşabilirsiniz.

acemilinuxcu

teşekkürler yardımcı oldu verdiğiniz yanıtlar.