pcbsd kurulumunda harddisk sorunu

Başlatan zeusmaster, 05 Şubat 2012 - 21:19:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zeusmaster

Resimde de görüldüğü gibi sda6 ve sda5,sda4 altında birleşik durumda.Bu bana şu sıkıntıyı yaratıyor.Sistem kurmaya kalkınca sda6 ve sda5 i değil sda4 ü bütün halde görüyorum.Bu sda6 ve sda5 i birbirinden nasıl ayıracağım yani iki farklı birbirinden bağımsız iki konuma getireceğim?
Up and Running...

heartsmagic

sda4 dediğimiz yer uzatılmış bölüm. O bölüm (ki gerçek bir bölüm değildir) olmazsa diskinde dörtten fazla birincil bölüm oluşturamazsın. Sistem kurmaya kalktığında o bölümleri rahatlıkla görebiliyor olman lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zeusmaster

@heartsmagic
Pc-bcd 9.0 ı kurmaya kalktım ama kurulumda karşıma sda1-sda4ve sda6 olarak çıkıyor.
Up and Running...

heartsmagic

Bu durumda BSD uzmanı gelsin ve yorum yapsın :)
Konuyu daha uygun bir bölüme taşıyorum.

zeusmaster

Normalde başka linux dağıtımlarında sorun çıkmıyordu :D
Sanırım @Felâsife yi bekleyeceğim :)
Up and Running...

gecegezen

bende bu gün pcbsd kurmaya kaltım benzer bir şekilde bende de sadece 3 bölüm gösterdi, 2 mantıksal 1 genişletilmiş bölüm. Galiba pcbsd'de windows gibi sadece mantıksal bölümlere kurulabilir bu benim açımdan biraz sıkıntı yaratı ama durumun böyle olup olmadığını bir bsd kullanıcısıda onaylarsa daha iyi olur.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

heartsmagic

http://wiki.pcbsd.org/index.php/PC-BSD_FAQ#Is_it_possible_to_install_PC-BSD_on_an_extended_partition.3F

Alıntı YapNo. PC-BSD can only be installed on primary partitions. Unless you are planning on using the entire hard disk, your partitions need to be created prior to starting the installation. This means that if you want to create multiple partitions or install other operating systems, you will need a third-party partition manager. If Windows or Mac OS X is already installed, you can use their disk management utility. You can also use an open source utility such as Parted Magic

BSD ailesini kullanmam ama iyi Google kullanırım :)

Felâsife

Bir BSD kullanıcısı olarak konuyu bende aydınlatamayacağım gibi görünüyor :)
İkincil bölümlere kurulup kurulmadığını da açıkcası bilmiyorum, zira ben hep birincil bölümlere kurulum yaptım  2 makinemde de durum bu şekilde.

Keşke ilgili yerin bir resmi alınsaydı ama birleşik görünüyorsa ne yapılabilir bilmiyorum.

Tavsiyem diskleri önceden en fazla 4 birincil bölüm yapmak ve kuruluma öyle geçmektir.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

gecegezen

Biraz daha araştırma sonrası bsd diğerlerinden tamamen farklı bir bölümleme mantığı kullandığını ama microsoftun ve intelin bölümleme tablosunda birincil olarak kurulabildiğini ögrendim @heartsmagic belirtigi gibi bu biraz hevesimi kırdı açıkçası
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

Felâsife

Alıntı yapılan: bahdem - 05 Şubat 2012 - 22:26:07
Pc-bcd 9.0 ı kurmaya kalktım ama kurulumda karşıma sda1 sda4 ve sda6 olarak çıkıyor.

sda1 sda4 ve sda6 çıkan yer resimde görünen ada0s1 olan yerdir, peki "Gelişmiş kip" deyip çıkan ekranda (burası boştur büyük ihtimal) ekle deyince,
üstte kutucukta istediğiniz bölümler gene görünmüyor mu?
Eğer görünmüyorsa, yapacak bir şey yok boşa uğraşmayın derim.

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?