[Çözüldü] OpenSUSE depo yapılandırma ve çözücü sorunu

Başlatan yağmuradam, 17 Mayıs 2011 - 05:59:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yağmuradam

OpenSUSE 11.4'ü kurdum. Depoları ekledim. Ekran kartı sürücümü kurdum. Üç boyutlu desteği açık gözüküyor. Bunlarda bir problem yok. Fakat Amarok'u açtığım zaman Mp3 desteğini yüklemek istiyor. Yükle dediğimde ise;
   Do you want to configure your repositories?
sorusu ile karşılaşıyorum. ''Yes'' cevabını verdiğimde , YaST'ı açıyor. ''OK'' diyorum. Depolar yeniden yapılandırılıyor. Fakat herhangi bir işlem yapmıyor. Kaffein'de de aynı şekilde oluyor. Hiçbir müzik dinleyemiyorum, film seyredemiyorum. Mp3 desteğini, film desteğini ve web tarayıcısı desteğini (Flash desteği gibi) veren paketleri nasıl yükleyebilirim? Yardım ederseniz sevinirim.
   Bir de OpenSUSE'ye ait Türkiye forumu bulamadım. O yüzden buraya yazmak zorunda kaldım. OpenSUSE Türkiye forumumuz yok mu?

hitokiri

http://opensuse-guide.org/codecs.php
Bağlantı yardımcı olabilir bu arada vlc kurulumda kendi kodeklerinide yüklüyor aynı zamanda
http://www.videolan.org/vlc/download-suse.html

Contempt

Yast Kontrol panelinden Codec depolarını eklemeniz lazım. Depolar Hazır lakin etkinleştirme beklediği beklediği kuramıyor. Pacman , libdvd , gibi depolarını eklediğinizde sorununuz düzelecektir.
Herşeye Rağmen...

yağmuradam

hitokiri ve Contempt;
  İkinize de çok teşekkür ederim. Problemimi sayenizde çözdüm. OpenSUSE hakkında bilgi alabileceğim bir yer yoktu. Sadece ingilizce Wiki'den yararlanabilmiştim.
  Bir iki konuyu daha sormak istiyorum. OpenSUSE 11.4'de sağ alt tarafta bulunan ağ ayarı simgesi kırmızı içinde ''X'' işareti şeklinde duruyor. Fakat internete bağlanabiliyorum. İşaretin üzerine sağ ile tıklayıp ''Network Management Settings'' kutusunu açtığımda sadece VPN sekmesi aktif olarak gözüküyor. Ben ADSL kullanıyorum. Kendi IP adresimi, ağ maskemi, ağ geçidimi biliyorum ve bunları elle girmek istiyorum. Aynı zamanda OpenDNS kullanıyorum ve OpenDNS adreslerini de elle girmek istiyorum. Bunu nasıl ayarlayabilirim? Bu konu hakkında da yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Ayrıca KDE4 ile gelen Compiz Fusion efektleri yetersiz olduğu için, Compiz Fusion paketlerini kurmak istiyorum. Paket yöneticisi içinden hangi Compiz Fusion paketlerini kurmam gerekiyor?
  Tekrar teşekkür ederim.

hitokiri

sudo kate /etc/resolv.conf
ile dosyayı açıp
nameserver dns.adresi
seklinde yeni satıra ekleme yapıp kaydettikten sonra olması gerke daha sonra yeniden başlatıp ağı bakabilrsin duruma,
yeniden başlatmak içinse şu komutu kullanabilirsin,
for x in  `ls /etc/init.d/|grep network`;doudo "/etc/init.d/$x" restart ;done

Contempt

Kde ile Gelen Network Manager hakkında pek bilgi sahibi değilim Lakin gnome ve Lxde kullanıyorum ikisinde Gnome Network manager ile çok rahat bir şekilde elle ip ve dns atama yapabiliyorum.

Compiz İse Gnome hazır kurulu olarak geliyor ama Kde tarafında nasıldır onu bende bilmiyorum. Şuan bakma şansım da yok. 

Akşam inceleme sansım olursa o konudada yardım etmek isterim.
Herşeye Rağmen...

yağmuradam

hitokiri;
  nameserver dns.adresi
ifadesi ;
  /etc/resolv.conf
içinde zaten var olarak gözüküyor. Fakat buradaki değer IP adresim değil, ağ geçidi değerim olarak yazıyor. İkinci komut olan ;
  for x in  `ls /etc/init.d/|grep network`;doudo "/etc/init.d/$x" restart ;done
komutu ise;
  bash: syntax error near unexpected token `doudo'
hatası verdi. Yani aynı duruyor. Hiçbir gelişme olmadı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Mayıs 2011 - 14:51:45

Elle internet ayarlarımı nasıl yapabilirim? IP adresimi, ağ maskemi, ağ geçidimi, OpenDNS adreslerini nasıl elle girip internet ayarlarımı yapabilirim? Acilen yardım ederseniz sevinirim.

hitokiri

cp /etc/resolv.conf ~/resolv.conf.yedek
echo -e  "# Generated by NetworkManager\nnameserver 208.67.220.220\nnameserver 208.67.222.222"|sudo tee /etc/resolv.conf
for x in  `ls /etc/init.d/|grep network`;do  sudo  "/etc/init.d/$x" restart ;done
Araya fazladan bir şeyler karışmış nedense =)
Compiz için sanırım kde ile ilgili bir sıkıntılıymış biraz , deniyen var mı ki ?
http://forums.opensuse.org/english/other-forums/news-announcements/tech-news/459413-opensuse-11-4-kde-compiz.html

yağmuradam

Compiz fusion paketlerini depolardan kurdum. Compiz Fusion'ı başlatmak için kullandığımız ''fusion-icon'' paketi OpenSUSE depolarımızda yok. Bu paketi nereden bulabilirim? Bu ikonun üzerine sağ ile tıklayıp Compiz'i başlatabiliyorduk.

yağmuradam

Anladığım kadarıyla KDE ile beraber,  Compiz Fusion'ın tam efektlerini kullanamıyoruz. Sadece Kde ile gelen efektlerle  yetinmek zorunda kalacağız. İlgilenen herkese çok teşekkür ederim.