ubuntu da işlemci ve ram kullanımı

Başlatan linuxchu, 28 Ocak 2012 - 16:37:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

linuxchu

Selamlar,
Benim sorum ubuntu işlemcinin turboboast özellğini kullanabiliyormuyuz şeklinde. i5 işlemcim var 2.30 dan 2.90 a çıkabilir özelliği var turboboast ile.

Ben forumda araştırdım, bi iki yerde ubuntuda i5 işlemcisi olan birisi turboboast kullanamıyorum demiş ama sadece not olarak düşmüş.
Ben işlemcimin turboboast özelliğini ubuntuda aktif edemezmiyim, yapanlar varmı ?

Birde 32 bit işletim sistemi kullnıyorum, 6 gb ram var bilgisayarımda ama 3 gb olarak kullanabiliyormuşum 64 bit olmadığı için.
Ramimin ne kadarını kullanıyorum anlamak için panele system monitör ekledim ve orada ram 5.8 olarak yazıyor ama ne kkadarını kullanabiliyorum bilmiyorum.

Yani turboboast nasıl kullanabilirim, Ram imin ne kadarını kullandığımı ve tamamını kullanabileekmiyim öğrenmek istiorum.

Yardımcı olabilirmisiniz.

speakerXXL

Kullandığınız 32 işletim sistemi ile 4 gb.'dan fazla ram kullanımı için PAE Çekirdeği (Kernel) yüklemeniz gerekiyor.

Turbo boost özelliğini için i7z isimili uygulama kullanılıyormuş.

linuxchu

@speakerXXL ben linke http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31727.0 konu olan pae uzantılı çekirdeği silmek zorunda kalmıştımda format attım öyle kurtuldum.

bu linktekinden başka bir çekirdekmi. valla pae deyince korktum :(

i7z linkini çevirip denyeceğim hemen

burk

@linuxchu istediğin bilgileri uçbirim üzerinden top ve free -m kodları ile görebilirsin.

heartsmagic

Yüksek belleği olan sistemlerde PAE çekirdeği kendiliğinden kuruluyor, ben de sonradan öğrendim bunu. Sen sorun yaşamışsın ama bir daha yaşar mısın bilemeyiz. Çözümü öğrenmişsindir, tekrar kurup deneyebilirsin PAE çekirdeğini.

Bir başka seçenek ise 64bit sistem kurup gözlem yapmak.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

burk

@linuxchu öneriler çözüm sağladı mı?