[Çözüldü] Archbang üzerinde Nouveau sürücü kurulum sorunu

Başlatan Vafla, 29 Ocak 2012 - 19:41:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Vafla

Merhaba,
Archbang kurlumunu sorunsuz bir şekilde yapıp masaüstünü gördüğüm için çok mutluyum şu an.Pacman güncellerken bir çok problemle karşılaştım biraz araştırma sonucu çözdüm fakat sürücü kurulumunda tekrar takılı kaldım.Nouveau sürücüsü kurmak istiyorum,
www.youtube.com/watch?v=W1F7hQPPVz0
bu videoda nvidia sürücüsünü kaldırım nouveau sürücüsü kuruyor.Ben nouveau sürücü kurulumu olan yeri yapıyorum;
pacman -S xf86-video-nouveau
pacman -S nouveau-dri libgl mesa

komutlarını verip kurulumu gerçekleştiriyorum.Sistemi reboot ediyorum ve
lsmod |grep nvidia
lsmod |grep nouveau
dmesg |grep nvidia
dmesg |grep nouveau

komutlarını videodaki gibi veriyorum ilk üç komutta problem yok olması gerektiği gibi.(1.çıktı vermiyor 2.çıktı veriyor 3.çıktı vermiyor 4.çıktı vermiyor)
Problem son komutta videoda çıktı alırken, ben çıktı alamıyorum.Ne yapmam gerekir nasıl yükleyebilirim?
Not:Masaüstü çözünürlüğünü en fazla 1280x720 yapabiliyorum ben eskiden 1366x768 kullanıyordum, ayrıca brightness,contrast,gamma ayarlarını bulamadım daha doğrusu yok gibi bunun sebebinide sürücü kurulu olmaması diye düşünüyorum.
Teşekkürler.

DoGuKaN

Nouveau parlaklık, kontrast, gamma gibi ayarları destekliyor mu hatırlamıyorum. Nouveau kurmak için özel bir nedeniniz yoksa nvidia paketlerini deneyebilirsiniz.

heartsmagic

Başlığı değiştiriyor ve uygun yere taşıyorum. Biraz daha seçici olursak bu konuda seviniriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eribol

Nouveau için ekstra bir şey yapmaya gerek yok zaten. Archbang varsayılan olarak nouveau kullanıyor.

Vafla

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Ocak 2012 - 20:56:18
Başlığı değiştiriyor ve uygun yere taşıyorum. Biraz daha seçici olursak bu konuda seviniriz.
Sistemle değil, grafik kartı sürücüsüyle ilgili bir sorun olduğu için başlığı o bölüme açmıştım, yine de hatalıysa üzgünüm :(
Alıntı yapılan: DoGuKaN - 29 Ocak 2012 - 20:02:09
Nouveau parlaklık, kontrast, gamma gibi ayarları destekliyor mu hatırlamıyorum. Nouveau kurmak için özel bir nedeniniz yoksa nvidia paketlerini deneyebilirsiniz.
Ubuntudayken ayarlayabiliyordum, desteklediğini düşünüyorum.Nvidia'yı deneyeyim birde.
Alıntı yapılan: eribol - 29 Ocak 2012 - 21:56:24
Nouveau için ekstra bir şey yapmaya gerek yok zaten. Archbang varsayılan olarak nouveau kullanıyor.
Bundan emin değilim "Nvidia X Server Settings" veya grafik ayarıyla ilgili hiç bir arayüz,veya konfigürasyon dosyasına rastlamadım sistemde.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Ocak 2012 - 00:22:09

Başarılı bir nvidia sürücü kurulumu sonrası problemler düzeldi, hepinize çok teşekkür ederim konu kilitlenebilir.

eribol

Alıntı yapılan: DoGuKaN - 29 Ocak 2012 - 20:02:09
Bir bakınayım dedim var mı diye varmış. Gnome'da nasıl yapılıyor bilmiyorum ama Kde sistemlerde Sistem Ayarlarından bu ayarlar yapılabiliyor. Bu sayede gözümün bozulduğunu da öğrenmiş oldum :) Şunu da belirteyim. Son nouveau sürücüleriyle birlikte sistemde ki hiçbir efekt çalışmamazlık etmiyor yani ben şahsen kullanılmasını şiddetle tavsiye ediyorum.
Alıntı yapılan: Vafla - 29 Ocak 2012 - 23:32:28
:(Ubuntudayken ayarlayabiliyordum, desteklediğini düşünüyorum.Nvidia'yı deneyeyim birde.Bundan emin değilim "Nvidia X Server Settings" veya grafik ayarıyla ilgili hiç bir arayüz,veya konfigürasyon dosyasına rastlamadım sistemde.
Nouveau nvidia'dan bağımsız bir sürücü. Yani nouveau kullandığınızda nvidia kullanamazsınız. Doğal olarak "Nvidia X Server Settings" diye bir pencere olmaz, olsa da bir etkisi olmaz.