[Çözüldü] Windows 7 yanına Ubuntu kurulum sorunu

Başlatan erdo608, 04 Eylül 2010 - 15:38:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dogusozcaner

selam .. biraz araştırdım, aslında anladım gibi fakat daha önce ne yaptıysam ters şeyler oldu, artık tek bir kez daha sistem kurmaya sabrım kalmadı bilgisayarı boğasım geliyor :)
windows 7 yi 64 bit  kurdum 450 gbtelık alana, geriye 300 gb alanım kalıyor bunun 100 gbteını ubuntuya 200 gbteını da media vs için ayırmak istiyorum, bunun için 200 gbtlık alanı birincil bölüm olarak ayıracağım, 100 gbtelık alanı uzatılmış bölüm olarak ayırmam gerek bu 100 gbtelık alan içinde de 512 mgbte takas alanı ayırmam gerek ve bu bölüme sürücü harfi vs atamadan direk boş olarak bırakmam gerek geri kalan 99,5 gbtelık alana sürücü harfi atamam gerek , yani 1.bölüm windows 7 'nin 100 mgbtelık alanı 2. bölüm windows 7 -450 gbtelık alan , 3. bölüm ubuntu 200 gbtelık alan, 4. a)mantıksal bölüm ; yani 4-a) bölümü 99.5 gbtelık media için ayıracağım alan , 4 b) 'de 512 mgbtelık takas alanı olcak (sürücü harfi , mantıksal bölüm ya da birincil bölüm atamadığım alan olcak, doğru mu anlamışım ?
doğru anladıysam eğer; uzatılmış bölümü windows 7 de , bilgisayarıma sağ tıklayıp özellikler- manage deyip oradan halledeceğim de mi ? Kusura bakmayın gerçekten artık yanlış bişey yapmak istemiyorum o yüzden cevabınızı beklicem ..teşekkürler..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Ocak 2012 - 23:02:16

selam.. akşamdan beri uğraşıyorum yine olmadı , tekrar tekrar kuruyorum sıfırdan başlıyorum yine olmuyor, sanırım ben uzatılmış bölüm dediğiniz şeyi başaramıyorum , diski sıfırlayıp win 7 kurcam ondan sonra windows 7 den ne yapmam gerektiğini yazarsanız dediğinizi yapcam..teşekkürler..

cagriemer

@dogusozcaner tarif ettiginiz bicimlendirme dogru. GParted calisan cd ile bu tarif ettiginiz gibi bir bicimlendirme yapabilirsiniz. Daha sonra ilk olarak Windows 7 kurarsiniz, ardindan da Ubuntu'yu. GParted ile yaptiginiz bicimlendirmeyi kurulum programlarinin gormesi gerekiyor.

dogusozcaner

ben bir program ile yapmak istemiyorum gparted'ı bilmiyorum , ben win 7 nin menüsünden bunu yapabilir miyim , bir de takas alanı olarak ayıracağım kısmı , daha önceki yazımda 4 b olarak belirttiğim kısmı windows 7 de nasıl biçimlendirmeliyim , kalan 100 gbte'ın 99.5 gbteını ayırıp, daha sonra kalan 512 mgbtelık boş olarak hiç birşey yapmadan mı yapmalıyım ? böyle yapınca olmadı yine aynı şeyler oldu , tek anlamadığım kısım bu 4. bölüm kısmı çünkü o kısımda uzatılmış alan denen olay var ve ben bunu yapıyor muyum yapamıyor muyum bilmiyorum

cagriemer

Windows kurulum programindan nasil yaparsiniz bilmiyorum. Fakat herhangi bir dosya sistemi belirtmenize gerek yok. Bos olarak biraktiginizda Ubuntu zaten gerekli islemleri yapacaktir.

grayloop

@dogusozcaner,
Windows kuruldu ise, Ubuntu için (takas alanı, home, dosya sistemi hepsi dahil) ne kadar alan kullanmak istiyorsan diskindeki alanda onu ayır. Takas alanı vs. kurulumda zaten ayarlanacak. Alan zaten ayırdıysan ve ayırdığın alanlarla kafan karışıyor ise ayırdığın bölümlemeleri sil (boşsa tabii), ardından bölümlemeyi şu şekilde yap: Windows, Medya için boş alan ve Ubuntu için boş alan. Medyayı NTFS olarak biçimlendirebilirsin ama Ubuntu'yu biçimlendirmene gerek yok.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

dogusozcaner

selam .. ubuntu takas alanını otomatik ayarlamıyor dediğiniz gibi, ben  partedmagic isimli programla ayırma ve kurma işlemlerimi en sonunda başarıyla ayarladım şu an 2 sistemi de kurdum ve kullanıyorum yardımlar için teşekkürler fakat şöyle bir sorun daha var belki de normaldir sorun değildir..parted magic ile bölme işlemlerini yaparken windows 7 için extradan 100 mgbte alan ayırmadım ve win 7 kurulumunda bu alanı kendisi de ayırmadı , ben kendisi yapar sanmıştım fakat bölümleri parted magic ile yapmış olduğum için sanırım o 100 mgbtelık alanı ayırmadı, bu alanın olmaması ile ilgili araştırma yaptım , sadece sistem çökmeleri için yardımı olduğunu öğrendim bunu da win7 cdsi ile çözebileceğimi öğrendim o yüzden problem yok fakat windowsu kullanırken bilgisayarıma tıklayıp açmaya çalıştığımda bazen (her zaman değil) disklerin ekrana gelmesi uzun sürüyor, ubuntuda çok net olarak söyleyebileceğim problemler yok fakat ubuntu ile ilgili şöyle bir sorum var..takas alanı 4 gbte ayırdım, biraz araştırdım 4 gbte alanın takas alanı olarak çok faydası olmayacağı bunun yerine 128 mgtelık bölümler bunun yerine 4 gbtelık alanı 4 gbte / 128 mgbte = 32 tane 128 mgtelık alan şeklinde yada 256 mgtelık 16 tane alan ayırırsam sistemin daha iyi çalışacağını öğrendim .. yani en azından bu olduğunu öğrendim bunlarla ilgili bilgisi ya da fikri olanınız var mı ? sistem hızıyla ilgili bir takıntım yok, laptopumda ubuntu kullanıyorum masaüstü bilgisayarda ise en başından beri dediğim şekilde 2 sistem kullanmak istiyorum ve masaüstü bilgisayarım bu 2 sistem olayından önce gayet hızlıyı fakat şimdi problem olup olmadığını bile anlayamadığım bu şekilde ufak tefek şeyler var , bunlar normal midir ya da yapabileceğim bir şey var mıdır ? teşekkürler ..

grayloop

@dogusozcaner,
Ubuntu takas alanını otomatik olarak ayarlamıyor zaten, "Takas alanı vs. kurulumda zaten ayarlanacak" derken otomatik ayarlama olduğunu kastetmemiştim.

Alıntı Yapbu 2 sistem olayından önce gayet hızlıyı fakat şimdi problem olup olmadığını bile anlayamadığım bu şekilde ufak tefek şeyler var , bunlar normal midir ya da yapabileceğim bir şey var mıdır ?

Hangi sistemin yavaş, yazarsan seviniriz. Win. yavaşsa birşey diyemeyeceğim, Ubuntu yavaşsa donanım sürücüleriyle ilgili olabilir. Hatta Java programlarıyla ilgili bile olabilir. Uygulama merkezinden Awn yükleyip, Awn'a Sistem Gözlemcisi appletini de ekle, hangi durumlarda işlemci kapasiten zorlanıyor onu anlayabilirsin.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

dogusozcaner

windowsta bilgisayarıma çift tıklayıp ekranın açılmasını beklerken yani disklerin göründüğü ekranın gelmesini beklerken ,  o ekranın gelmesi uzun sürüyor ama sürekli olan bi durum değil,sanki donuyor gibi ..ubuntuda problemim yok sadece takas alanını 4 gbte ayırdım, bunu tek parça halinde mi yapmalıyım yoksa 128 mgtelık parçacıklar veya 256 mgbtelık parçacıklar olarak mı ayırmalıyım

heartsmagic

O kadar parçaya bölüp kullanmayı nerede okudun sen :) Henüz temel meseleler halledilmeden kesin olmayan yerlere dalmış gibisin :) Eğer takas alanları farklı disk bölümlerinde olacaksa, bu disklerden bazıları daha hızlı olacaksa, takas alanı önceliklerini de buna göre ayarlayacaksan, yani önce hızlı diske yazacak ve bitince diğerine geçecekse anlamı olabilir. Fakat, aynı disk üzerindeki tek parça takas alanını birden fazla olacak şekilde bölüp öncelikleri de aynı yaparak kullanmak bana başarım oranını artırır gibi görünmüyor. Söyleyenler var mıdır? Vardır. İtirazlar var mıdır? Çok.

Kısacası klasik bir masaüstü veya dizüstü kullanıcısı olarak tek bir takas alanı kullanmak yapılacak en zahmetsiz iştir bence.

Windows sorununu bu başlıkta, hatta bu forumda konuşamayız zira o konu bizim dışımızda. Eğer Ubuntu konusunda sorunlarını çözdüysen lütfen ilk iletinin başlığını değiştirerek başına [Çözüldü] ekle, bizler de konuyu kapatalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

dogusozcaner

e  nerde konuşcaz o zaman ? :) ben seviyorum bu forumda ubuntu ile ilgilli şeyler paylaşmayı bir de daha yeniyim çok problemliyim ..windows ile ilgili şeyler sormak ve konuşmak asla istemiyorum zira windowsu hiç sevmiyorum fakat playstation 3 alana kadar stres atmak için windows oyunlarını oynamaya mecburun playstation 3 aldıktan sonra bir daha windows defterini açmıcam söz veriyorum :) tamam çözüldü yazıp kapatıyorum sayfayı :)

Çözüldü diye ilk iletime yazdım ama doğru yaptım mı acaba ?

heartsmagic

Windows sorunları Windows forumlarında konuşulur :) Temel meseleleri (örneğin MBR düzeltmek) konuşabiliriz belki ara başlıklarda (o da Google tavsiyesi olur) fakat "şöyle yapıyorum fakat olmuyor" tarzı Windows sorunlarını bizim irdelememiz mümkün değil. Bazılarımızın makinelerinde Windows bile yok. Ayrıca kendimden örnek vereyim, bir yakınım için Windows 7 üzerinde DNS değiştirmek istediğimde beceremeyip Google'a müracaat ediyorum, daha kolay oluyor: "Windows 7'de DNS nasıl değiştirilir". Tamam, aptal muamelesi yapıyor Google bana ama kazandığım süreyi düşününce işime geliyor, hiç de gocunmuyorum. Ne çıkar buradan: Bizler yabancılaşıyoruz Windows'a, hatta bazılarımız gördüğün üzere çoktan yabancılaşmış durumda. Aksi takdirde burada söylenmek istenen şey "Windows düşman, düşman olan bu foruma giremez" değil.

Başlıklarına etiket vurmak için:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2917.0

Sen nasıl denedin bilmiyorum ancak olmamış. İlk iletini "Değiştir" diyecek ve başına ekleyeceksin. Bu seferlik ben yapıyor ve konuyu kapatıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.