Western Digital Harici Disk Problemi

Başlatan chanerrrr, 22 Ocak 2012 - 19:39:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

chanerrrr

Herkese merhaba,
Elimde aldığım güne lanet ettiğim harici bir harddisk var. Harici disklerin bu kadar problemli olduğunu bilseydim hayatta almazdım.

Konuyu uzatmadan asıl probleme gelmek istiyorum. Ürün Western Digital 1 TB bir disk. Sorunların başlangıcı başka bir bilgisayara takılmasıyla ve diskin raw formatına dönüşmesiyle oldu. Türlü uğraşlarla uykusuz gecelerle windows komutları vs. ile diskin içine girmeyi başarıp verileri almıştım. Sonra harddiski tekrar temizleyip NTFS olarak biçimlendirip verilerimi içine aktardım. Ama hata yapmışım.

Her şey normal giderken yani harddiski kullanırken bi anda bilgisayar görmemeye başladı. Bir umut diyerek masaüstü bilgisayarımdan ubuntuyu kaldırıp windows xp kurdum.

Ancak diskinm şuanki durumu; windows xp de; Aygıt Yöneticisinde normal olarak gözüküyor ve aygıt düzgün çalışıyor diyor. Bilgisayarıma sağ tık yapıp "Yönet" seçeneğinden "Disk Yönetimi" ne girince orada gözükmüyor, ve "Bilgisayarım"da da gözükmüyor.

Netbook'um da kurulu olan ubuntu'ya bağladığım zaman; Disk aracının sol tarafında normal bir şekilde gözüküyor. Üzerine tıklayıp diskin bilgilerine baktığım zaman aşağıdaki resim gibi çıkıyor. Diski biçimlendirmeye çalıştığım zaman aldığım hatayı da resimleyip size sundum.

Diskin garantisi sürüyor. Ben bunu göndersem bana yenisini gönderecekler. Ancak içindeki bilgileri benim ne yapıp edip almam gerekiyor. Bütün tez çalışmalarım şimdiye kadar yazdığım makaleler her şey içinde. İlgilendiğiniz için şimdiden teşekkürler.

ekremsenturk

Dikkat ettiysen, kırmızı bir bildirim var ve orada SMART arızalı yazıyor.  Hemen aynı bildirimin altındaki SMART veri yazan bölümden disk'ini tarat. Bir sonuç vermiyorsa, bu durumda SMART özelliğinin kendisi arızalı anlamına gelebilir ve disk'i değiştirmek en iyi çözüm olur. Kurtarılması gereken veriler için Testdisk ile ilgili konulara bir bak.

barış

İçindeki veriler demişsiniz ama, yeni dosya sistemi oluşturmaya çalışmışsınız, bu da verilerinizi silecek bir işlemdir. Servise yolladığınızda, diskin içindeki verilerin yedeklenmesini talep ederseniz eğer, verileri yedeklemeye çalışacaklardır. Eğer ki bilgili kişilerse ve onlar da yedekleyemiyorlarsa, sanırım elinizden bir şey gelmez.

chanerrrr

Çünkü diske bir biçim vermezsen recovery programlarını onun üzerinde kullanamıyorum. Biçimlendirip veri kurtarma yazılımlarıyla windows ortamında kurtarabilirim diye düşündüm.

barış

Alıntı yapılan: chanerrrr - 23 Ocak 2012 - 08:29:45
Çünkü diske bir biçim vermezsen recovery programlarını onun üzerinde kullanamıyorum. Biçimlendirip veri kurtarma yazılımlarıyla windows ortamında kurtarabilirim diye düşündüm.
Veri kurtarmayı Linux ortamında da yaparsınız, forumda da konusu vardı. Ancak ne kadar çözüm sağlar size orası bilinmez. Geri gelmeme ihtimali de vardır. Ya da bozuk olarak geri gelme ihtimali.

chanerrrr

O zaman bir sorum olacak. Ben verileri aldığımda şuan kullandığım ubuntu kurulu olan bu bilgisayara alıp sonra tekrar hariciye yükleyip bundan silmiştim. Sonra harddiskin üzerine sadece bu ubuntuyu kurdum. Bu bilgisayarın harddiskine TestDisk ile işlem yapsam verileri tekrar görebilir miyim? Üzerine sadece ubuntu yazıldı. Bir de TestDisk kullanımı ile ilgili ciddi açık bi konu bulamadım forumda, bildiğiniz bir konu var mı link verebileceğiniz? Teşekkürler.

heartsmagic

Biçimleme olmadan veri kurtaracak uygulamalar olmalı, zira öyle durumlar oluyor ki diskteki bölümler hiç görünmüyor bile. Kaldı ki senin biçimlendirme yapman veriye ulaşmanı daha da zorlaştırır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

chanerrrr

TestDisk harici recovery amacli kullanabilecegim bir program var mi Ubuntu uzerinde.

Edit: buldum.