[Çözüldü] Sistem Açıldığında Otomatik Olarak Wireless Etkin Olmuyor

Başlatan mavikaplan, 20 Ocak 2012 - 23:04:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mavikaplan

Arkadaşlar sistem açıldığında otomatik olarak kablosuz ağlar aktif olmuyor, her defasında üste tıklayıp Kablosuz Ağları Aktif Et 'e tıklıyorum, sistem açılışında otomatik olarak bunun işaretli olmasını sağlayabilirmiyim?

Ekram Görüntüsü :

gufabe

Uçbirimde;

sudo apt-get install -f

ve

sudo apt-get update

komutlarını yürüttükten sonra yeniden başlatarak dener misin?

mavikaplan

Verdiğiniz kodları uygulayıp yeniden başlattım ama değişen bişey olmadı. :-\

gufabe

Bir de şunu dener misin?

sudo dpkg --configure -a

Değişiklik yoksa, başlangıç uygulamalarında kutusu işaretli mi diye bir kontrol edebilirsin. O da işaretliyse, -eğer barınıyorsa- cihazının üzerinde onu açıp kapatan düğmenin durumunu kontrol edebilirsin.

mavikaplan

Alıntı yapılan: gufabe - 21 Ocak 2012 - 00:11:05
Bir de şunu dener misin?

sudo dpkg --configure -a

Değişiklik yoksa, başlangıç uygulamalarında kutusu işaretli mi diye bir kontrol edebilirsin. O da işaretliyse, -eğer barınıyorsa- cihazının üzerinde onu açıp kapatan düğmenin durumunu kontrol edebilirsin.

Maalesef yazdığınız koduda denedim bir değişiklik olmadı. Başlangıç uygulamalarında wireless ile ilgili herhangi bir kutu göremedim. Cihazın üzerindeki wireless tuşu açık, açık olmasa zaten ubuntu üzerinden manual olarak aktif edemem :). Üzerine tıklayarak aktif edebiliyorum ama sistem açılışında kendisi otomatik aktif olmuyor :).

cagriemer

Otomatik olarak baglan dediginiz bir kablosuz ag yoksa, degistirip oyle dener misiniz? Olmazsa rc.local dosyaniza ekleme yapabiliriz.

mavikaplan

Otomatik bağlan olarak işaretlediğim bir kablosuz ağım var.

if

@mavikaplan, bilgisayarı yeniden bağlattıktan sonra ağa bağlanmadan sudo rfkill list komutunu yürütün ce çıktısını buraya ekleyiniz.

mavikaplan

Alıntı yapılan: if - 21 Ocak 2012 - 10:31:18
@mavikaplan, bilgisayarı yeniden bağlattıktan sonra ağa bağlanmadan sudo rfkill list komutunu yürütün ce çıktısını buraya ekleyiniz.

Sistemi yeniden başlatıp ağa bağlanmadan verdiğiniz komutu çalıştırdım şöyle bir çıktı verdi :

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Ocak 2012 - 13:32:09

Arkdaşlar sorunun çözümünü ubuntu 'nun ingilizce sayfasında buldum : http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1471456&page=4

Bunu türkçeleştirip kendi siteme koydum : http://www.pctekno.net/ubuntu-acilisinda-wireless-in-otomatik-aktif-olmama-sorunu.html

Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar faydalansın.

Yardım eden bütün arkadaşlara teşekkür ederim :)

gufabe

Daha çok sorunun nedeni merak ediliyordu gibi geldi bana. O çözüme @cagriemer'in değindiğini de ekleyerek geçmiş olsun diyorum.

Alıntı yapılan: cagriemer - 21 Ocak 2012 - 02:53:43
Olmazsa rc.local dosyaniza ekleme yapabiliriz.

heartsmagic

Çözümü buraya aktararak konumuzu kapatalım.

Uçbirim 'i açın
gksudo gedit /etc/rc.local komutunu girin.
exit 0 yazan satırın bir üstüne aşağıdaki kodu ekleyin :
Alıntı Yapnmcli nm wifi on
Ardından dosyayı kaydedin.
Sistemi yeniden başlattığınızda artık Kablosuz Ağlar otomatik olarak aktif olacak.

Konuyu kapatmadan önce senden dizüstünün marka ve modelini, ayrıca şu komutun çıktısınıı da alabilir miyiz @mavikaplan?
lspci
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mavikaplan

@heartsmagic
Dizüstünün markası Asus N53SN-SZ182V, lspci komutunun çıktısıda şöyle :

heartsmagic

Rica etsem ekran görüntüsü yerine doğrudan kod çıktısını geçebilir misin buraya? Aramalarda görünmesini istiyorum.

mavikaplan

unal@unal-N53SN:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200/2nd Generation Core Processor Family PCI Express Root Port (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 05)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 05)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev b5)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev b5)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 4 (rev b5)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 6 (rev b5)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 05)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM65 Express Chipset Family LPC Controller (rev 05)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family 6 port SATA AHCI Controller (rev 05)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 05)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation Device 0df6 (rev a1)
03:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
04:00.0 USB Controller: Fresco Logic FL1000G USB 3.0 Host Controller (rev 04)
05:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 06)

heartsmagic