Ben yoruldum tercih hakkımı size bırakıyorum.

Başlatan umitf, 22 Ocak 2012 - 00:41:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

umitf

Merhaba arkadaşlar.

Asus laptop umu windows esaretiyle kardeşime devrettikten sonra Lenovo i5 , 4gb ram,1 gb nvidia optimus   vsvs laptop aldım.

Geri zekalı LENOVO Linux desteği kesinlikle vermiyormuş. Çağrı merkezi söyledi. Zaten sitesindeki tüm driverlar windows.

Neyse  size bir tercih suncaöm. Sabrım tükendi artık. Çok sinirliyim.

1) Ekran kartını kusursuz gören,KDE si sık sık donan, wireles adaptörümü görmeyen, parmak izi okuyucuyu görmeyen, kablolu bağlantıda başarısız olan PARDUS 2011.V x64  mü ?
2) Ekran kartımı tanımayan, wireless adaptörümü görmezden gelen, parmak izi okuyuuyu görmezden gelen, kablolu bağlantıda başarılı UBUNTU x86/x64 mü ?
3)Yok sa her türlü desteği alabildğim tüm donanımı mı tanıyan windows7 zindanı mı ?

Windows olması şart zaten asıl sorum yukarıdaki şartlarda ubuntu mu pardus mü yoksa başka bir linux sürümü mü (arayüz şartıyla)
SON SÖZÜ SİZ BU İŞİ BİLENLER SÖYLESİN. Ben sıkıldım driver aramaktan. Bu lanet olası wireless adaptörün driveri nı yazan çıkar mı yoksa ubuntu 9 (orjinal cd si) ile başladığım linux sevdasına veda mı edeyim ?

eribol

Lenovo'nun sitesinde linux sürücülerini göremezsiniz zaten, zira gerek yoktur. Ekran kartı optimus ise zaten bir miktar sorun yaşamanız olası bir durum.

Bence siz önce linux kullanıp kullanmamaya karar vermelisiniz. Optimus kart ile sorun yaşayacağınızı bilip bunu göze alarak "kullanacağım" diyebiliyorsanız kendinize, diğer sorunların imkanı varsa(ki vardır diye düşünüyorum) forumdan yardım alırsınız. Öteki türlü bu önerilerin bir anlamı yok.

decent

@umitf,
Ubuntu CD ile sistemi başlatıp

lspci
lsusb
rfkill list
sudo lshw -C network
ifconfig
iwconfig
iwlist scanning
lsmod

komutlarının çıktılarını ayrı ayrı aktarırsanız, mutlaka aynı sistemi kullananlar ve yardımcı olmaya çalışanlar çıkacaktır.

Ayrıca Ubuntu 11.10 indirerek güncel sürümün kullanılması en başta gelen önerimizdir.

Aequitas

@umitf, öncelikle şunu belirteyim, bence biraz sabır ve itina ile sorunsuz bir sistem kurabilirsin bilgisayarına.

Aynı özelliklerde Asus marka bir bilgisayar almıştık geçenlerde, sanırım aldığın model Z570 olsa gerek.

Kablosuz bağdaştırıcı konusunda şunu söyleyeyim, kullandığım netbookta, linux ile en çok sorun çıkaran kart olduğunu düşündüğüm Broadcom marka bir kart var ki artık sorun çözülmüş durumda. Muhtemelen Atheros marka kablosuz kart olması lazım sende, kurulumda sorun çıksa bile çözümü basit olacaktır. Pek çok kişi bu kartı kullanıyor.

Optimus konusuna gelecek olursak İronhide ve Bumblebee adlı bu iş için çok başarılı geçiş uygulamaları mevcut, bunları kullanarak nvidia kartı devre dışı bırakabiliyorsun, kullanmak istediğinde de kartı aktive edebiliyorsun, işin bittiğinde otomatik olarak kart tekrar devreden çıkıyor. Gerekli açıklamalar forumda mevcut.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)