[Çözüldü] Harici Disk Ubuntu'da çalışırken, Windows'ta birden çalışmaz oldu!

Başlatan yoghul, 16 Ocak 2012 - 21:04:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yoghul

Merhaba arkadaşlar,
benim 500 GB'lık WD harici diskim var. Bu diski evdeki masaüstümde Ubuntu'da, ki masaüstümde Windows XP'de var, ayrıca da dizüstünde Windows 7 ile sorunsuz kullanıyorum. Daha doğrusu kullanıyordum :) Bugün itibariyle bu harici diskimi sadece masaüstümdeki Ubuntu ile kullanabiliyorum. Dizüstümde Windows 7 ve masaüstündeki Windows XP'de bu harici diskimi boş olarak görünüyor! Daha doğrusu şöyle görünüyor; hani yeni bir harddisk alırsınız ve formatlamadan kullanamazsınız ya, harici diskim de aynı o durumda! Harici diskimi kullanmam için Format atmam isteniyor.

Şimdi aşağı yukarı bu duruma gelene kadar olayları sıralayım; yaklaşık 3 aydan beri evdeki masaüstümde Ubuntu kullanıyorum. Dün yaptığım işlemler şunlar; harici diskim takılıyken dahili diske indirdiğim 60 kadar Anime bölümünü harici diske cut-copy olarak aktardım. Sonra da yine indirdiğim bir oyunu denemek için ubuntu'dan çıkmak istedim ama bir sorun oldu (ne olduğunu hatırlamadım) ve bende bilgisayara reset attım. Reset attıktan sonra Windows XP'ye geçtimve yeni indirdiğim oyunu bir denedim. Oyunu bir süre oynadıktan sonra da oyun dondu ve ben bilgisayarı kapatıp yattım  :) Bu arada Ubuntu'dayken takılı olan harici diski Ubuntu'dan çıkarken ve Windows'a geçerken de takılı kalmaya devam etti. Dediğim gibi, bilgisayarı kapattıktan sonra harici diskimi USB slotundan çıkarttım. Ertesi gün harici diskimi Dizüstünde kullanmaya başladım. Sonra 60 kadar Anime bölümü için bir klasör oluşturdum ve bölümleri klasör içine sürükle-bırak ile aktardım. Sonra bir bölümü izlerken, yaklaşık bir 15 dakika sonra birden media player kapandı, ardından bilgisayar kapandı ve daha kapanmadan öncede Windows Update'ini kurdu. Neyse, bilgisayarı baştan başlattım ve harici disk yukarıda bahsettiğim gibi bir duruma büründü. Eve geldiğimde Windows XP'de de aynı durum söz konusu. Ama Ubuntu'da harici diskimdeki herşeye erişebiliyorum, harici disk üzerinden film filan izleyebiliyorum.

Şimdi Ubuntu'da çalşıp, Windows'ta birden çalışmaması, daha doğrusu biçimlendirilmemiş bir disk olarak görmesinin sebebi nedir acaba?
Biraz uzun oldu, ama belki bazı ne-neden-nasıl kısmından kurtulmuş olabiliriz  :)

ekremsenturk

Bilgisayar'dan harici hafıza taşıyıcıları çıkarmadan önce, güvenli çıkar seçilir ve artık harici medya'yı güvenli olarak ayırabilirsiniz yazısı çıktıktan sonra ayırabilirsin. Ubuntu'dan harici disk'ini Gparted ile disk erişime kapalıyken  (Bağlı ise, bağı kaldır) seçip, sağ tıklayıp, CHECK seçeneğiile denetleyebilirsin. Ardından güvenli çıkarıp, Win XP'de ve Win 7'de tekrar deneyebilirsin.

Düzelttim

yoghul

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 16 Ocak 2012 - 21:20:22
Bilgisayar'dan harici hafıza taşıyıcıları çıkarmadan önce, güvenli çıkar seçilir ve artık harici medya'yı güvenli olarak ayırabilirsiniz yazısı çıktıktan sonra ayırabilirsin. Ubuntu'dan harici disk'ini Gpated ile (disk kullanıma kapalıyken) seçip, sağ tıklayıp, CHECK seçeneğiile denetleyebilirsin. Ardından güvenli çıkarıp, Win XP'de ve Win 7'de tekrar deneyebilirsin.

ekremsenturk, Gpated dediğiniz acaba Gparted mi? Çünkü Yazılım Merkezinde sadece Gparted var!
Ve kullanıma kapalıyken kast ettiğiniz nedir acaba? Diğer Dahili Disklerimi "Bağı Kaldır" seçeneği ile kullanıma kapata biliyorum ama harici disk için böyle bir seçenek bende mevcut değil, ancak "Sürücüyü Güvenle Kaldır" sekmesi var...

if

@yoghul, TestDisk ile bölümlendirme tablosunu kurtarma işlemini gerçekleştirerek harici diski eski haline getirebilirsiniz. FOrumda TestDisk ile ilgili başlıklar var.

yoghul

@if, Testdisk'i kurdum ve forumdan arattırdım ve yine forumdan şöyle bir linke ulaşıp oradaki yönlendirmeye göre birşeyler yaptım; http://hepsi.ozgurlukicin.net/testdisk.html
Yukarıdaki linke göre Analyse ve Advanced'en işlemler yaptım ve harici diskimi Windows'ta denedim ve yine hiç birşey yok. Sanırım gerekli işlemleri yapmadım, daha doğrusu yapamadım. Şimdi Ubuntu'da görünen verilerimi bilmeden bozmaktan da korktuğum için, başka işlemleri tahmini deneme filanda yapmak istemiyorum...
Tam olarak sorunun ne olduğunu anlamadan bilmeden devam etmekten çekiniyorum...

if

@yoghul, bu diski Wİndows'a takdığınızda ve dosya yöneticisiyle vs. açtığınızda diskin formatlanması gerektiğine dair bir ielti veriyor mu? Veya Windows disk yöneticisi bu diski formatlanmamış (unformatted) ya da "unallocated space" olarak mı gösteriyor?

yoghul

@if, Windows 7'de açmaya çalışıyor sonra da formatlanması gerektiğine dair ileti çıkıyor, ama Windows XP böyle bir ileti çıkmıyor. İki işletim sisteminde de "Bilgisayarım" 'da Local Disk olarak çıkıyor.
Şimdi dizüstü yanımda olmadığından (iş yerinde bıraktım) size tam olarak çıkan iletiyi yazamıyorum! Eğer daha net olması gerekiyor diyorsanız, buna ancak yarın cevap verebilirim...

if

@yoghul, tahmin ettiğim gibi. Bu disk NTFS dosya türüyle mi biçimlendirilmişti?

yoghul

NTFS türü. Disk Aracı ile baktığımdan tam olarak şu çıkıyor; Bölüm Türü : HPFS / NTFS (0x07) , Türü : NTFS...
Bir de ek yapmam gerekirse, ben bu harici diski aldığımda hiç bir işlem yapmadım, yani direkt aldım ve kullanmaya başladım.

if

@yoghul, Ubuntu'da görüpte Windows'ta görmemesini anlayamadım açıkçası. http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Step_By_Step bağlantısından faydalanarak bölümleme tablosunu eski haline getirebilirsiniz.

bytan

Windows üzerinden diskini dosya sistemi hatalarına karşı denettirme imkanın var mı? Chkdsk yürütebiliyor musun?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Øguz

Windows üzerinden "acronis disk director" yada "bootable acronis disk director" ile Hard Disk'i tarattır. Muhtemelen Windows Disk'te okuma yada yazma yaparken aygıtı kapattın yada usb kablosunu çıkardın. Benzer bir durum ile 5 sene önce karşılaşmışım. Acronis Disk Director programı ile sorunu çözmüştüm.

yoghul

Arkadaşlar, sorun çözüldü  :)
@if, verdiğin linkteki yönergelere göre testdisk'le sorunu çözmeye çalıştım. Ama biraz karışık olduğundan, daha doğrusu ingilizce o kadar iyi olmadığından Partition ile ilgili kısımlara dokunmak istemedim ve doğal olarak sorun çözülemedi...

@bytan, verdiğin chkdsk komutu ile (chkdsk/r) sorun çözüldü  :)

@Øguz, @bytan'ın gösterdiği işlem biraz uzun sürdüğü için sorunun çözüldüğünü ancak iletebiliyorum. Ama dediğin doğru, disk Windows'ta okuma yaparken kendiliğinden (bir şekilde!) kapandıktan sonra sorun oluştu.

Hepinize ilginizden ve yardımlarınızdan teşekkür ediyorum  :)
Konuyu çözüldü olarak etiketliyorum...

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST