Parmağımı durduğumda imleçsürer harekete devam ediyor

Başlatan Aequitas, 02 Ocak 2012 - 23:23:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aequitas

Uzun bir süre önce bir güncelleştirme sonrası imleçsürer garipleşmişti. Başlarda sıkıntı yapmamıştım ama artık tahammül edemiyorum. İmleçsüreri bu şekilde kullanmak ölüm. İstediğim yere götüremiyorum, istediğim yerde durduramıyorum. Ne yöne doğru hareket etmeye başladıysa parmağımı durdurduğumda o yöne hareketine yavaş bir şekilde devam ediyor parmağımı kaldırana kadar. Harekete başlaması da zorlaştı. Çok az hareket ettirmem gerektiğinde mesela parmağımı çok yavaş hareket ettiriyorum ama imleçsürer yanıt vermiyor, sonra birden hızlıca gidiveriyor. Böyle gecikmeli gibi sanki. Bu konuda fikri olan var mı?

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Aequitas

Asus EeePC 1015 PEM
aequitas@Aequitas:~$ xinput list | grep Touch
⎜   ↳ ETPS/2 Elantech Touchpad                id=15 [slave  pointer  (2)]
aequitas@Aequitas:~$

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

heartsmagic

Güncel bir hata kaydı göremedim. Bu güncellemeler neleri içeriyordu? Örneğin imleçsürerle alakalı bir şey miydi, yoksa çekirdek mi ya da başka bir şey?
Bir de misafir oturumu ile de durum aynı mı, bir dener misin?

Aequitas

Ya içimden bir ses imleçsürer için birden fazla uygulamanın ayarlama yapmaya çalıştığını ve bunun bu soruna neden olduğunu söylüyor. Neden bilmiyorum ama. Gpointing-device-settings diye bir şey kurmuştum. Onunla alakalı olabilir diyerek onu kaldırdım. Yeniden başlattım ama değişen bir şey olmadı. Bir ara imleçsürerde üç parmak algılama sorunu nedeniyle başlık açmıştım.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30523.25
Orada uzun uğraşlar sonunda üç parmak işlevini yerine getirmeye yarayan bir sürücü derleyip o sürücüyü kurmuştum. Acaba sorun ondan sonra mı oldu onu da hatırlayamıyorum. O sürücüyü "purge" ile kaldırıp depodaki orijinal sürücüyü kurdum, yine bir değişiklik olmadı, ama üç parmak algılamada bir sorun olmadı. Belki de o yeni derlediğim sürücüyü kaldıramamış olabilirim. Bilemiyorum.
Konuk oturumuyla da girdim, ama fark yok. Bahsettiğim güncellemeler çok önceki bir tarihteydi, ekim ya da kasım ayları olabilir. Çekirdek güncellemesi de içeriyordu, onu hatırlıyorum, ama tam olarak hangi çekirdek sürümüne yükseltildiğini hatırlamıyorum.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

heartsmagic

Eski çekirdekler duruyorsa bir deneyebilirsin.

Derlediğin sürücü .deb paketi oluşturmadı ve sisteme öyle kurmadıysan doğrudan kaldıramazsın. Bir yerlerde kalıntıları duruyor olabilir. Nasıl derlemiştin, .deb paketi oluşmuş muydu, oluştuysa ismi neydi?

Aequitas

Derlediğim sürücü "xserver-xorg-input-synaptics"di. ".deb" paketi oluşmuştu. "sudo apt-get purge xserver-xorg-input-synaptics" ile kaldırıp depodan tekrar kurdum ama herhangi bir değişiklik olmadı. En azından üç parmak algılama olayının da eskisi gibi bozulmasını bekliyordum ama değişiklik olmadı. Çünkü bu sürücüyü kendim derlemeden önce imleçsürer üç parmak ile tıklama işlevini tek parmak tıklama olarak yapıyordu. O sürücüyü derleyip kurduktan sonra düzelmişti. Eski çekirdek yok maalesef, bağlantım da çok yavaş olduğu için indirmek bir hayli zor olur ama bulabilirsem indirmeye çalışırım.

Bu arada bir şey dikkatimi çekti. Sistem gözlemcisinde "touchpad" isimli bir süreç var, durumu "zombi" olarak görünüyor. Fakat bunu ne öldürebiliyorum, ne sürdürebiliyorum ne de sonlandırabiliyorum. Öylece duruyor orada. Sorun bundan kaynaklanıyor olabilir mi acaba? Onu nasıl sonlandırabilirim?

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

heartsmagic

Zombil olması duruma etki eder mi bilemiyorum, zaten süreç sonlanmış durumda orada, zombi olarak görünmekte sadece.

Şunu bir dene:
sudo apt-get purge xserver-xorg-input-synaptics
sudo dpkg --purge xserver-xorg-input-synaptics
sudo apt-get install xserver-xorg-input-synaptics

Aequitas

İkinci kodu işlettiğimde "böyle bir paket dosyası yok" şeklinde hata verdi.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

heartsmagic

Tamam, o zaman yapılandırma dosyası da kalmamış geride. Bu durumda benim aklıma gelen şey de değilmiş mesele, kaldım kısacası önerisiz bir şekilde.

Aequitas

Sıfır kurulum yapsam düzelecekmiş gibi hissediyorum ama bu bağlantı ile tekrar bütün programları ve güncellemeleri yüklemem bir kaç haftayı bulur, elim varmıyor. Nisanı bekleyelim, belki o zamana kadar bir çözüm bulabilirim, olmazsa da sıfır 12.04 kurarım. Her şey için teşekkürler.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)