Ubuntu 10.04 Kablolu internet sorunu

Başlatan mertergun, 12 Mart 2011 - 16:22:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mertergun

Arkadaşlar kabloludan internete bağlanamıyorum. Kablosuzda sorun yok. ifconfig yazınca aşağıdakiler çıkıyor. DNS ayarlarımda resimdekiler gibi. Sağ üstte "bağlandı" olarak gözüküyor ama internete girmiyor. Sadece google açılıyor. Güncelleştirme falan da yapamıyorum. Sorun ne olabilir?

eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 90:e6:ba:19:ec:aa 
          inet addr:144.122.131.89  Bcast:144.122.131.255  Mask:255.255.254.0
          inet6 addr: 2002:907a:8355:a:92e6:baff:fe19:ecaa/64 Scope:Evrensel
          inet6 addr: fec0::a:92e6:baff:fe19:ecaa/64 Scope:Site
          inet6 addr: 2002:907a:8226:a:92e6:baff:fe19:ecaa/64 Scope:Evrensel
          inet6 addr: fe80::92e6:baff:fe19:ecaa/64 Scope:Link
          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:1026 errors:50 dropped:0 overruns:0 frame:50
          TX packets:95 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000
          RX bytes:203802 (203.8 KB)  TX bytes:13161 (13.1 KB)
          Interrupt:19 Base address:0xdead

lo        Link encap:Local Loopback 
          inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
          inet6 addr: ::1/128 Scope:Sunucu
          UP LOOPBACK RUNNING  MTU:16436  Metric:1
          RX packets:28 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:28 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:0
          RX bytes:1936 (1.9 KB)  TX bytes:1936 (1.9 KB)

eribol

Elle ip vermediğiniz zaman(dhcp kullandığınız zaman) bağlanıyor mu?

mertergun

ondan bahsetmeyi unuttum; kablolu interneti yurtta kullanıyorum yani MAC adresimi vererek aldığım ip adresini girmek zorundayım, ip adresini otomatik yapınca hiç bağlanmıyor. aynı şekilde ubuntu dan giren arkadaşlarım var bunun bir sorun olmaması gerek. Ama kablosuz dan girebiliyorum(odadan çekmiyor malesef:D) güncelleştirmeleri falan yaptım. ama düzelmedi yine..

iplerde de sorun yok, aynı ip lerle windows tan bağlanıyorum şuan.

bytan

Google'a çıktığına göre internete giriyorsun. Google harici sitelere ping atabiliyor musun? Farklı DNS kullanabiliyor musun?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

mertergun

DNS adresini değiştiremiyorum. O zaman bağlantı olmuyor. Ping test i bi kaç site için denedim succesfull'du başarılıydı. Ama siteler açılmıyor. Güncelleştirme falan da yapmıyor. ilginç bir sorun anlamadım neden böyle oluyor..

zeitgeist

Ağ geçidine doğru değerler girdikten sonra dns adreslerinde bir sorun olmadan değiştirebilmen gerekir aslında. Belki kablosuz bağlandıktan sonra alacağın bağlantı bilgilerine bakarak kablolu bağlantı bilgileriyle karşılaştırman faydalı olur.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

mertergun

Alıntı yapılan: zeitgeist - 12 Mart 2011 - 20:57:18
Ağ geçidine doğru değerler girdikten sonra dns adreslerinde bir sorun olmadan değiştirebilmen gerekir aslında. Belki kablosuz bağlandıktan sonra alacağın bağlantı bilgilerine bakarak kablolu bağlantı bilgileriyle karşılaştırman faydalı olur.

Tamam yarın kablosuz çeken bir yere gidip deniycem. Sonucu yazarım deneyince.. Teşekkürler  ;)

physis

merhaba. benim de netbookumda 10.04 var. kabloyu takıyorum. internet var gözüküyor ama hiçbir siteye giremiyorum. ayarları da normal. elle dns de ayarlamadım. neden kaynaklanıyor olabilir.

bytan

Sırasıyla modeme ve girmek istediğin sitelere ping atabiliyor musun?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

physis

söylediklerini denemeden önce elle dns ayarı yaptım. şu an internete girebiliyorum.