GIMP'in OSX Versiyonu Yayımlanıyor

Başlatan özgürubuntu, 11 Eylül 2012 - 15:48:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

özgürubuntu

Ubuntu forumunda bu haberin ne işi var demeyin, aşağıda Machintos için hazırlanan www.elmasuyu.net adlı web sayfasında GIMP'in tamamen OSX versiyonunun hazırlanıyor olmasını "sevindirici" bir haber olarak kutlayan bir yazı var. İlginizi çekeceğini düşünüyorum ;

Alıntı YapGIMP Artık Tamamen OS X'li

The GNU Image Manupulation Program ya da bizim kısa adıyla tanıdığımız GIMP yeni sürümüyle artık X11 makyajından kurtulmuş ve tamamen OS X için derlenmiş. Çok uzun zamandır Linux dünyasının Photoshop'ı olarak nitelendirilen GIMP yavaş yavaş bu ününü Mac OS X platformuna taşımak istiyor gibi. Tamamen ücretsiz olması onu daha da çekici hale getiriyor. Linux kullanıcılarının vazgeçilmezlerinden olan GIMP artık siz Mac kullanıcılarını bekliyor.

Peki X11 Nedir? X11 Apple'ın Mac OS X işletim sistemine geçtiğinden beri işletim sistemlerine adapte etmiş olduğu X Window yöneticisidir. Diğer X Window yöneticilerinden genel farkı Mac OS X için yazılmış olmasıydı. Bu sayede birçok X Window yazılımı Mac OS X üzerinde rahatça çalıştırılabiliyordu. Ama Apple Mac OS X 10.8 Mountain Lion sürümünde X11 için vermiş olduğu desteği durdurma kararı aldı. Belkide GIMP'in de Native olarak Mac OS X te derlenmiş olması bu yüzdendir.

Neden ne olursa olsun, bence durum iyi yönde. GIMP artık tam bir OS X yazılımı ve birçok resim işleme görevinizi yerine getirmek üzere indirilmeyi bekliyor.

GIMP'i indirmek için tıklayın.

Sisteminize en uygun sürümü buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : http://www.elmasuyu.net/gimp-artik-tamamen-os-xli.html

GIMP sayfasında şöyle bir uyarı var ;
Alıntı YapGIMP for Unix-like systems

It's very likely your Unix-like system such as a GNU/Linux distribution already comes with a GIMP package. It is a preferred method of installing GIMP, as the distribution maintainers take care of all the dependencies and bug fix updates.

http://www.gimp.org/downloads/

Life Hacker sitesindeki haber : GIMP Is Now Available as a Native App for Mac OS X

KemalALKIN

Sonunda X11/XQuartz ile açmaktan kurtulduk yahu. Bildiğin çok kasıntı yapıyordu. İnanın WineHQ ile kurduğum ve açtığım oyunlar X11/XQuartz ile Gimp programından daha rahat oluyordu. (X11/XQuartz = Diğer Unix sistemlerdeki X ile aynıdır. Örneğin Linux üzerinde X ile hem görüntü birimlerini hemde wine oyunlarını görüntüleriz açar yani bunda da diğer UNIX sistemlerde herşeyi açtıran X yerine bazı şeylerde gerekince bu X kullanılıyor.)

Parantez içine aldığım kısım biraz karışık ve uzun olabilir ancak açıklayıcıdır umarım. Hayırlı olsun :).
www.tckemal.ist

cagriemer

@KemalALKIN parantez icine aldiginiz kisim "biraz karisik ve uzun" oldugundan anlayamadim. Rica etsem biraz daha detaylandirip aciklamaniz mumkun mu acaba?

furkankalkan

@KemalAlkın X11 versiyonu kasıyordu evet ama bu Gimp in değil Mac in ayıbı :D Abi bi de Unix olcak. OpenSSH derledim ama çalıştıramadım :D
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

KemalALKIN

cagriemer

Yani linux vb. unix sistemlerde x bütün görüntü ile ilgili herşeyde çalıştırmamızı sağlayan bir temeldir. Apple üzerinde ise X diğer unixlerde bulunan şeyleri X ile açmak için gereken
ayrı bir parçadır. O olmasada apple programlarımız çalışırlar. Örneğin winehq ile oyun açarken X gerekir apple üzerinde ancak diğer unixlerde x zaten herşeyi açan görüntümüzü aldığımız parça o yüzden ek olarak değildir ve herşeyde gerektir diğer unixlerde. Apple yapısal olarak çok değiştirilmiş ve geliştirilmiştir.

dewilman
MAC'in ayıbı değil bak şimdi microsoft veya facebook bir görüntülü görüşmeyi Linux ortamına destek vermeyince Linux'un ayıbı mı oluyor o zaman? Birde Apple BSD yapıdadır Linux ile pek eşleştirme yapmamak gerek onu geçtik kendi darwin çekirdeği vardır ve FreeBSD veya OpenBSD gibi kendi çekirdekleri farklı olan sistemler ile de karşılaştırmamak gerekir. Paranın ve zekanın gücüdür Apple. Şunuda not edelim Apple'ın ilk ürünü garajda yapıldı onda para yoktu.
www.tckemal.ist

cagriemer

Alıntı yapılan: KemalALKIN - 12 Eylül 2012 - 00:08:36
Yani linux vb. unix sistemlerde x bütün görüntü ile ilgili herşeyde çalıştırmamızı sağlayan bir temeldir.
Cahilligimi bagislayin yine bilmedigimden soruyorum. Goruntu ile ilgili her seyde neyi calistirmamizi saglayan bir temeldir X?

Alıntı yapılan: KemalALKIN - 12 Eylül 2012 - 00:08:36
Apple üzerinde ise X diğer unixlerde bulunan şeyleri X ile açmak için gereken ayrı bir parçadır. O olmasada apple programlarımız çalışırlar. Örneğin winehq ile oyun açarken X gerekir apple üzerinde...
Apple'in kendi programlari ya da OS X icin yazilmis programlar X'e ihtiyac duymuyorsa hangi pencere yonetici/sunucuyu kullaniyorlar bir bilginiz var mi?

Alıntı yapılan: KemalALKIN - 12 Eylül 2012 - 00:08:36... ancak diğer unixlerde x zaten herşeyi açan görüntümüzü aldığımız parça o yüzden ek olarak değildir ve herşeyde gerektir diğer unixlerde.
Mesela Ubuntu sunucumuzda SSH uzerinden htop calistirmak icin X'i kurmali miyiz goruntu almak icin kendi bilgisayarimizda? Her sey derken tam anlayamadim cunku. Ya da sunucudan kendi bilgisayarimiza goruntu aktarmak icin bu X denen sey sunucuda da kurulmus olmak zorunda mi yoksa bizim bilgisayarimizda kurulmus olsa yeterli mi?

Simdiden cok tesekkurler.

furkankalkan

Ben X Pencere yöneticisinin default öntanımlı olarak gelmesini beklerdim Mac Os ta. Unix (BSD) tabanlı bir işletim sistemine de bu yakışırdı.
İşte ayıplama meselesi bu,adamlar kullandıkları motoru (BSD) gizlemeye çalışıyor ki bundan da hoşlanmıyorum.
(Bu tamamen benim görüşüm.Onaylayıp onaylamamanız size kalmış.)

2. Evet özellikle de sunucularda X gerekli değildir. (Hatta hiç kurulmaması tercih edilir.)
Ama son kullanıcı için en ideal ortam X Windows ve Masaüstü ortamlarıdır. Şahsen ben de kendi bilgisayarım bozulduğu için evdeki faresi bozuk diğer bilgisayara kaldım. Fare olmadığı için de 10-15 gün boyunca da konsola. Konsol kullanmak eğlenceli gelse de insan bi süre sonra grafik ekranı özlüyor.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

heartsmagic

Alıntı yapılan: dewilman - 12 Eylül 2012 - 11:31:53
Ben X Windowsun default olarak gelmesini beklerdim Mac Os ta. Unix (BSD) tabanlı bir işletim sistemine de bu yakışırdı.
İşte ayıplama meselesi bu,adamlar kullandıkları motoru (BSD) gizlemeye çalışıyor ki bundan da hoşlanmıyorum.
(Bu tamamen benim görüşüm.Onaylayıp onaylamamanız size kalmış.)

Bense Linux'un uzunca bir süre önce X'den kurtulmasını ister ve beklerdim. Hiç bir MacOS X'in karşısına geçip uygulamaların açılma hızını gördün mü @dewilman? Çevremde pek Apple sever olarak bilinmem ancak Sezar'ın hakkı da Sezar'a yani. Zamanındaki lisans meseleleri falan felan derken otaya bir kapalı sistem çıkmış, onaylarım onaylamam bu durumu orası ayrı. Unix'in lisans olayları çok karışık, uzar da uzar konu fakat hiçbir sistem bir başka sistemi temel alıyor diye ön tanımlı olarak bir şeyi kullanmak zorunda değil.

Konu yine tuttu MacOSX/Linux'a ya da onun üzerinde koşan uygulamalara kaydı. Bir yanlış düzeltilmeye çalışılırken bir başkası girivermesin bence başlığa :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

KemalALKIN

heartsmagic

Evet uygulamaların yapısı çok hoş. Uygulamaların %90'ı sürükle bırak şeklinde uygulamalar dizinine bırakılıyor ve taşınabilir halde olmasına rağmen sistem gömülü gibi algılıyabiliyor müthiş :D. Diğer %10'luk kısımı ise bilindik klasik yöntemler ile bir yükleme sihirbazı ile kuruluyor. Tamamen .png ve bunun gibi .tiff gibi yüksek kalite saklama yeteneği olan uzantılar olan görseller ile olan bir sistem olduğundan beni çok cezbediyor. Lisans olayına gelirsek kendini XNU olarak tanımlayan bir çekirdek var açılımıda eğer gerçekse X Not Unix ama kaç senedir sistemlerini reklam ederken UNIX ve 64Bit gücü diye reklam etmekte. Sistemin genelinde Apple sözleşmesi var lisans olarak geçen. Tabanı BSD ancak Linux dağıtımlar gibi tek çekirdek türü değilde BSD ailesine özgü her dağıtımın kendi çekirdeği olduğu gibi kendisinin de darwin isimli çekirdeği var. Yarı açık, yarı kapalı kaynak olarak geçmekte. Valla işte Windows sisteminden daha iyi ve daha ucuz olması sebebiyle yazılımsal olarak güzel. Tabi kendine has cihaz konusu var :D. Güzel değiniz hakikatten :D. Sizden bu yorumu aldıysa bu sistem artık rahat eder rahmetli Steven Paul Jobs :).

Ayrı bir mesele daha var. Apple ne icat ederse, hangi teknolojiyi bulursa bütün firmalar onu başka isimde taklit ediyor buda kalite :D.
www.tckemal.ist

Aaron

@KemalALKIN Müthiş Hackintosh alternatifleri var bence bir bak. Artık cihazın pek de önemi yok.

heartsmagic

@KemalALKIN, hakkını verdiğim kısım senin bahsettiklerin değil tekrar okursan :) Bence senin forumda MacOS X önerilerini geriye alma zamanın geldi, biraz da kavramları tam olarak öğrenmen gerekiyor sanırım zira @cagriemer'in soruları cevapsız kalmış :)

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

matrax_41

@KemalALKIN, Apple hangi teknolojiyi icat etmiş ?

KemalALKIN

heartsmagic

dewilman kısaca değinmiş bende gerek duymadım o zaman.

matrax_41

Şimdi apple vs linux/open source veya diğer konularına değinmeyeceğim. Zira uzar gider gene. Nokta koyalım. Benim sevincim gimp yazılımına sempatim her Unix'e. Benim yazılım için kullandığım OS X sistemine GIMP'in doğal yazılımı yayınlamasınadır sevincim.

Bence uzatmayalım.
www.tckemal.ist

Felâsife

Alıntı YapGIMP Artık Tamamen OS X'li

Ah ne var birde "tamamen QT" li olsa ama sevgili GIMP 'imiz QT 'ye hoşlaşmıyor anlaşılan, OSX daha cazip gelmiş herhalde.   >:(

Neyse bu uyum sorunu yüzünden

Firefox --> yerine Rekonq
Filezilla --> yerine Dolphin ağ yönetimine geçtim ama GIMP için alternatif henüz bulamadım, Krita var ama o da Calligra'nın "tr_TR" olmaması yüzünden kurmadım.
Hasılı pusuda misali bekliyorum bakalım.  :)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

KemalALKIN

Felâsife

Evet abi QT yazılım bulmak çok zor. Güzelim KDE butonlarının, pencerelerinin ve diğer parçalarının yerine klasik GTK (tema) olarak QT arayüz olan KDE üzerinde görünmesi çok üzücü :(.

İnşallah ilerde bu durum değişir. Ama sanırım KDE 5.x sürümleri ile birlikte KDE daha az QT daha çok Plasma şeklinde iddia edilen gibi gelecek. O zaman durum değişir sanırım.
www.tckemal.ist

travego0403

GIMP'in Qt kütüphanesi ile çalışması! Oldukça ilginç bir istek.  :) Gtk(Gimp Toolkit) kütüphanesi ilk yazıldığında asıl amaç GIMP'miş. Sonra kütüphane geliştikçe ve Qt'nin lisans sorunları nedeniyle Gtk kullanılarak Gnome masa üstü ortamı yazılmaya başlanmıştır.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

KemalALKIN

travego0403

Güzel ve ilginç bir bilgi. Teşekkürler.
www.tckemal.ist

Felâsife

Alıntı yapılan: KemalALKIN - 17 Eylül 2012 - 07:34:14
Felâsife
Evet abi QT yazılım bulmak çok zor. Güzelim KDE butonlarının, pencerelerinin ve diğer parçalarının yerine klasik GTK (tema) olarak QT arayüz olan KDE üzerinde görünmesi çok üzücü :(.

Görünüm çok sorun olmuyor aslında malum Kde de bu görünüm maskelenebiliyor ama iş kurulum derleme aşamasına geldimiydi native olayı rafa kalkıyor Kde de ve bir nevi emulator dediğimiz yöntemle çalışmış oluyor, yani Gimp kurulumu o denli meşakkatli oluyor ki derleyerek kurulumu 3 saati geçiyor.
Tabii hazır paket kurulanlar için bu olay pek fark edilmez ama derleyerek kurunca adeta azap oluyor.
Ha QT li olsa gene uzun sürecektir Gimp zira devasa bir ugulama ama en azından native olmayan ekstra işlemlerden de kurtulunmuş olunurdu.
Örn. VLC de Gimp'ten aşağı bir yazılım değil, onunda bir sürü bağımlılığı filan devasa bir yapısı var ama derlemesi yarım saat sürmüyor Kde4 te, tabii bu ölçü değil ama demek istediğim "native çözüm" bizimde hakkımız olmalı Osx veya Microsoft kadar, lakin zor görünüyor.

Neyse bizim BSD de derleme işleri C den alınıp Clang/LLVM diye bir yönteme geçecekmiş aslında 9 sürümünde geçmişte aktif etmek gerekiyormuş vs. 10 sürümünde sabitlenecekmiş o zaman daha hızlı derleme olacakmış deniyor filan, makineyide yeniledik mi azap biter, sorunda kalmaz.  ;D

KemalALKIN

Felâsife

Derleme uzun sürmese çok daha iyi birşey ama eriniyoruz, tembellik vb. :D
www.tckemal.ist

Felâsife

Açıkcası Debian, Ubuntu vs. kullanırken bende derleme işlerinden uzak kalırdım ama BSD 'e geçince bir şey oldu ve hazır paket kurunca içimde bir boşluk oluyor gibi, sonrada bu kadar kolay olmamalı diyorum kendi kendime.  :) (sanırım eli mızraklı adam kanıma girdi :D )

Neyse konu dışına daha fazla çıkmadan sözlerimi bağlayayım hatta bağladım.

Sevgiler.