iki monitör kullanırken pencere gölgelendirmeleri oluşuyor.

Başlatan dirac, 11 Aralık 2011 - 14:47:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dirac

Merhaba arkadaşlar;

5-6 yaşında bir HP pav. dv4000 laptop kullanıyorum, 2Gb DDR2 RAM işletim sistemi ubuntu 11.10 ve onboard paylaşımlı intel ekrankartı var. Bu cihazı, özellikle pdf dosyalarını daha büyük ekranda rahatca okuyabilmek için okuldaki daha büyük bir LCD monitöre bağlayarak "iki monitör tek masaüstü" şeklinde kullanmaya çalışıyorum. Bunu yaparken metacity --replace komutu ile compizi kapatıyorum. Aksi halde zaten iki monitörden görüntü alamıyorum ve makina son derece yavaşlıyor. 
  Compiz kapandıktan sonra iki monitörde sorunsuz görüntü veriyor fakat pencereler gölgeli(pencere kenarlıkları dahil). Mesela başlagıç klasörünü açıyorum ve o pencerenin içindeki herşey karanlık ikonlar, bacground, dosyalar vs ..  Gölge sorunu iki pencere üstüste geldiğinde belirgin bir şekilde farkediliyor bu sebeple gölge diyorum. Şöyle ki alttaki pencerenin gölgesi üstte görünüyor ve o bölge neredeyse siyahlaşıyor. Altta pencere yokkken bile pdf okumak hemen hemen imkansız.
  Bunu ortadan kaldırmak için forumlara baktım genelde ekran kartına yönelik çözümler var fakat benim kartım intelin anakart üzerine sadece görüntü almak için yerleştirdiği bir kart. compizden kaynaklanabileceğini düşünerek compizi tamamen kaldırdım ama sonuç değişmedi. tekrar compizi tüm eklentileriyle kurdum tüm efektleri kapattım ama değişen birşey olmadı. En kısa zamanda screen shotlarını da paylaşacağım, fikir ve çözüm önerilerinizi bekliyorum.

Son olarak eğer derdimi yanlış yerde paylaştıysam forum yöneticilerinden ilgi konu başlığına taşımalarını rica ederim.

zeitgeist

Ubuntu ile gelen varsayılan temalardan biriyle gözlemledin mi hiç durumu?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

dirac

farklı temalar denedim değişen * bir şey olmuyor. ilginç olan iki pencereyi açtığımda alttaki pencere normal oluyor, yani aktif olan pencere karanlık, deaktif pencere normal.

decent

Ubuntu 2D veya Gnome Klasik (efektsiz) oturumlarını da değerlendirebilirsin.