Ubuntu 11.10 Bluetooth Sorunu

Başlatan kacak@ubuntu, 01 Aralık 2011 - 12:31:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kacak@ubuntu

Selam arkadaslar. Konuyu inşallah doğru yere açmışımdır.

Ben Pc'mde Ubuntu 11.10 sürümünü kullanıyorum

Pc Modelim : Acer Aspire 5745G

Fn + f3 tuşuna basınca wireless ya da bluetooth ışığı yanmıyor, üst panelde de bluetooth işareti yok, dosya aramadan bluetooth diye aratıyorum gelen programı açınca aşağıdaki gibi görüntü çıkıyor, ne yapmam gerekiyor ?

Resim :

sema

Bilgisayarın yanlarında, bir yerlerinde Wireless'e ait bir düğme var mı? Varsa kapalı gibime geldi. Windows'ta yanıyor mu o ışık?
susema

kacak@ubuntu

Hayır bir düğme yok, Wireless ışığı Windows'ta da Ubuntu'da da yanmıyor; ama simgesi ve ışık lambası var, sadece turuncu oluyor ya da sönük renk oluyor, açık olsa daha koyu tonda ışıklı mavi oluyor.

heartsmagic

Her seferinde unutuyorum Bluetooth sorununa yönelmeyi. 11.10 ile çok sık bu soruna denk gelir olduk.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kacak@ubuntu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Aralık 2011 - 19:38:05
Her seferinde unutuyorum Bluetooth sorununa yönelmeyi. 11.10 ile çok sık bu soruna denk gelir olduk.

yapabileceğimiz ne var peki forumu arattım ama pek bir sonuca ulasamadım konuları denedim olmadı

heartsmagic

Şu an için ne yapılabilir bilmiyorum. Herkeste durum aynı mıdır bakmak lazım, dediğim gibi ilk elden denemeyi sürekli unutuyorum ben.

if

@kacak@ubuntu, aygıtı takınca hcitool dev
dmesg | tail -n 20
komutlarını veriniz ve çıktılarını buraya geçiniz.

kacak@ubuntu

Alıntı yapılan: if - 02 Aralık 2011 - 11:59:45
@kacak@ubuntu, aygıtı takınca hcitool dev
dmesg | tail -n 20
komutlarını veriniz ve çıktılarını buraya geçiniz.

Aygıt derken? Aygıt filan yok, ben laptoptayım, yani laptopun kendi Bluetooth'u var

Ama komutları uçbirimde yazdım, şunlar çıktı:

[   28.550229] init: apport pre-start process (1035) terminated with status 1
[   28.557726] init: apport post-stop process (1065) terminated with status 1
[   28.580887] init: gdm main process (1086) killed by TERM signal
[   28.704368] atl1c 0000:02:00.0: irq 44 for MSI/MSI-X
[   28.785641] ADDRCONF(NETDEV_UP): eth0: link is not ready
[   28.812983] Bluetooth: Core ver 2.16
[   28.813012] NET: Registered protocol family 31
[   28.813013] Bluetooth: HCI device and connection manager initialized
[   28.813016] Bluetooth: HCI socket layer initialized
[   28.813018] Bluetooth: L2CAP socket layer initialized
[   28.813286] Bluetooth: SCO socket layer initialized
[   28.815089] Bluetooth: RFCOMM TTY layer initialized
[   28.815095] Bluetooth: RFCOMM socket layer initialized
[   28.815097] Bluetooth: RFCOMM ver 1.11
[   28.816258] Bluetooth: BNEP (Ethernet Emulation) ver 1.3
[   28.816261] Bluetooth: BNEP filters: protocol multicast
[   31.333927] EXT4-fs (loop0): re-mounted. Opts: errors=remount-ro,commit=0
[   31.712526] init: plymouth-stop pre-start process (1625) terminated with status 1
[   38.833054] eth1: no IPv6 routers present
[  272.310558] exe (2422): /proc/2422/oom_adj is deprecated, please use /proc/2422/oom_score_adj instead.

if

hcitool dev komutu bir şey döndürmüyor mu?

kacak@ubuntu

"hcitool dev" komutunu yazıp "Enter"a basınca

"devices : " yazıyor sonra bir alt satıra geçiyor

"kacak@ubuntu:~$" oluyor yeni komut girmem için satır açıyor

heartsmagic

İlk elden şu an ben de baktım, tümleşik aygıt görünmüyor makinemde. Bende bunu açıp kapatan tuş Fn+F5. Aslında bu tuş hem kablosuz hem de Bluetooth'u açıp kapatıyor. Kablosuz için sorun yok, kapandığını görüyorum, ancak açtığımda kablosuz kendine gelirken Bluetooth'tan eser yok, aygıt görünmüyor.

11.04 üzerinde sanki çalıştırmıştım, fakat tümleşiği mi yoksa harici aygıtı mı hatırlamıyorum. Sinir bozucu bir durum. Windows tarafında sanırım bir yazılım sadece Bluetooth'u açıp kapatıyordu, uzun süre önce gördüğüm ve şu an makinede Windows olmadığı için bakmam da mümkün değil ne yazık ki. Gerçi onunla alakası var mıdır, bilemiyorum.

kacak@ubuntu

Format atıp Ubuntu'yu da wubi.exe ile değil de normal iso ile cd den yüklemeyi düşünüyorum.

if

@kacak@ubuntu, sudo /etc/init.d/bluetooth restart dedikten sonra görünüyor mu?

heartsmagic

Ben geri bildirim yapayım, görünmüyordu :) Hatta Blueman ile de denedim o da göremedi aygıtı.

kacak@ubuntu

Hayır. Görmedi maalesef.

if

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Aralık 2011 - 23:50:40
Ben geri bildirim yapayım, görünmüyordu :) Hatta Blueman ile de denedim o da göremedi aygıtı.

O zaman bu işi senin ellerine teslim etmek en iyisi @heartsmagic.

heartsmagic

İşin kötü tarafı ben de pek işe yarar bir şeyler göremedim :) Bluetooth denen teknolojiyi de hiç kullanma ihtiyacı hissetmediğim için uzun uzadıya etrafa da bakamıyorum. Geniş, çok geniş bir zamanda üzerine düşmek lazım.

kacak@ubuntu

İnternet'te gezmediğim site, okumadığım belge kalmadı :s

sema

Alıntı yapılan: kacak@ubuntu - 01 Aralık 2011 - 18:11:39
Hayır bir düğme yok, Wireless ışığı Windows'ta da Ubuntu'da da yanmıyor; ama simgesi ve ışık lambası var..

Bakın Wireless ışığının Windows'ta da yanmadığını söylüyorsunuz, yani sorun kesinlikle Ubuntu'dan kaynaklanmıyor. Zaten Wireless ve Bluetooth genelde aynı düğme ya da tuş kombinasyonu ile bağlı (yalnız sizin tuş kombinasyonu da yine düğme diyeceğim, off* konumunda olduğu için bir işe yaramayacak.).

Mesela, Windows'ta kablosuz ile bağlanmaya çalıştığınızda "sorunları algıla" diye dener misiniz? Bu şekilde bir uyarı vereceğini düşünüyorum.

* off kelimesini ya da edatını ya da her neyse, sorunu daha iyi ifade edeceğini düşündüğüm için kullandım.
susema

Aequitas

@kacak@ubuntu, sorununuza çözüm olur mu bilemiyorum ama bende de şöyle bir durum söz konusu.
Windows ile açtığımda, şayet sessize alıp yeniden başlatırsam ubuntu ile açtığımda ses çıkmıyordu bilgisayarımdan. Aynı şekilde windows üzerinden bluetooth ve/veya kablosuzu devre dışı bıraktığımda, ubuntu ile bu cihazlara erişemiyorum. Hatta kullandığım eeePC modelinin windowsta çalışan bir güç düzenleme programı var, bu program işlemci hızını düşürüp güç tasarrufu yapıyor. Bu program ile "güç tasarrufu" moduna alıp ubuntuya geçtiğimde işlemciyi 1Ghz den 1,5Ghz'e çıkaramıyorum.

Yani neticede eğer sizde de benzer bir durum söz konusu ise windows ile başlatın, olası tüm ayarları sonuna kadar açın -ses, ekran parlaklığı, kablosuz/bluetooth cihazlarını açık konuma getirin, işlemci/bellek/ekran kartı hızlarıyla alakalı ayarlamalar mevcutsa bunları varsayılan değerlerine çekin- ve ubuntu ile başlatın. Muhtemelen sorun çözülecektir.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

kacak@ubuntu

windowsta acerin resmi sitesinden bluetooth driverlarını yükleyip resetledim pc yi ama yine değismedi birşey