Debian Yazma Hakları

Başlatan erhancoult, 24 Kasım 2011 - 08:18:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erhancoult

Herkese merhabalar;

Elimde hp marka bir thinclient var.Debian tabanlı olarak yapılandırlmış.Benim bu thinclient üzerinde bir dosya üzerinde düzenleme yapmam gerekiyor.Thin client altında mousepad isimli bir text editör ile yolu belirtilen dosyayı açıyorum.(/etc/hptc-xxx/templates/Driver0Section) dosya üzerinde düzenleme yapıyorum kaydetmek istedğim zaman Cant open the file to write hatası alıyorum.Sorun erişim izinleri ile mi alakalı  artı olarak sisteme root olarak bağlıyım. Text editör içnde writable die bir secenek var onu seçtiğimde writable özelliği olan folder lar listeleniyor.(Örn etc,home,misc.root vs) nasıl bir ayar yada kod yazarak düzenleyebilirim.

Şimdiden Teşekkürler.

burk

Dosyayı açarken yetki aldığına emin misin? Tam olarak hangi kodla dosyayı açtığını buraya yazar mısın?

sem

ll /etc/hptc-xxx/templates/   | grep Driver0Section

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Kasım 2011 - 09:20:12

Çıktısını görmekte fayda var.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

heartsmagic

Eğer root olarak giriş yaptıysan ve yine de düzenleme yapılamıyorsa aklıma Thinclient üzerinde bağlı olan dosya sisteminin sadece okunabilir olarak bağlanmış olma ihtimali geliyor. Hem @burk'un hem de @semetey'in istediği çıktıları buraya aktarırsan daha güzel olur. Ayrıca:
mount komutunun çıktısı da fayda verecektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cagriemer

Baska bir baslikta daha konusmustuk benzer bir durumu. Orada dosya sistemi uzerindeki korumayi HP'nin bir araciyla kaldirip, yazma islemini oyle yapmak gerekiyordu. Elinizdeki makinanin kullanma kilavuzunda bahsedilmis mi boyle bir ozellikten. Yoksa eski basliklari aramak gerekecek.

Ekleme: fsunlock mis gereken komut.