Analog Speakers'ın otomatik olarak Analog Headphone olması

Başlatan tirit, 19 Kasım 2011 - 04:47:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tirit

Selamlar;
İşletim sistemimi tekrardan yeni kurdum. Daha önceki sürümlerde bir sorun yaşamamıştım; ancak kulaklığı her çıkardığımda Analog Speakers olan ayarın otomatik olarak Analog Headphone olduğunu gördüm. Yani bilgisayardan veya jakı tekrar taktığımda kulaklık veya speaker'ımdan ses alamıyorum. Her seferinde sound settings => output => analog speakers ayarını yapmam gerekiyor, haliyle ve jak girişini sıkça kullanan bana yük oluyor. Basit bir ayar gibi hissettim, uğraştım ama beceremedim. Yardımınızı bekliyorum.

Teşekkürler

heartsmagic

Normalde olmaması lazım öyle bir şeyin, haliyle ayarla ilgisi olmayabilir, hatta yoktur. Bu bir dizüstü mü, eğer öyleyse marka ve modeli nedir?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

tirit

evet dizüstü. Asus F8vr. Daha önce buna ubuntu 10.4 kurmuştum. O zaman bir problem olmamıştı. Bir de şunu fark ettim, normalde kulaklığı sonuna kadar takarız. ben kulaklığı veya hoparlörü jak girişine bağlarken tam sokmadan, bir noktada ses veriyorlar. Tabi orası sabitlemesi zor bir nokta. bantlamam filan lazım :)

heartsmagic

tirit

alquirel

Bu otomatik değişmeme sorunu bende de mevcut. O yüzden takip :)

heartsmagic

Etrafta hata kaydı falan da görünmüyor, kimse bildirmemiş mi yoksa çok fazla kişiyi etkilemiyor mu acaba? @alquirel senin makine dizüstü mü?

alquirel

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Kasım 2011 - 10:43:57
Etrafta hata kaydı falan da görünmüyor, kimse bildirmemiş mi yoksa çok fazla kişiyi etkilemiyor mu acaba? @alquirel senin makine dizüstü mü?

Evet benim makine dizüstü.
Başlıktaki sorunla tam olarak aynı mıdır kestiremedim gerçi.

Özetle sorun şu, makine Jak girdi mi çıktı mı bilmiyor, ayarlardan kendim değiştiriyorum çıktı birimini.
Ama kulaklık takılıyken hoparlörden ses çıkmıyor. O konuda sorun yok. Beni asıl rahatsız eden mesela çıktı ayarı kulaklıktayken ama kulaklık takılı değilken ses arttırma azaltma işlemlerim kulaklığın seviyesini ayarlıyor. Hoparlörün sesini değiştirme hususunda sağlıksızlık çıkmış oluyor.

Eğer başlığı açan arkadaşın sorunu bundan farklıysa başlığını çalmış olmayalım ;)

tirit

heartsmagic

Farklı sorunlar o zaman :) Tekrarlamak da pek mümkün olmadığı için üzerine düşmek de çok mümkün görünmüyor. Hata kaydı açalım diyeceğim ancak eldeki bu verilerler geliştiriciler de üzerine düşemezler sanırım. Alsa derlemesi sorunsuz bitmişti değil mi?

tirit

evet, onu indirdim. ancak ikonuna tıkladığımda bir değişiklik veya bir program penceresi açılmadı. yeni bir tane daha deniyeyim diyorum ama "failed to download packages, check your internet connection" dediğinden yenisini de indiremiyorum. Wireless'la bağlandığım  bağlandığım için mi oluyor anlamadım.

heartsmagic

İkona tıklamak derken :)

Alsa derlemesi başlığımız vardı, orada uçbirimden yapılıyor her şey.

tirit