Büyük Boyutlu Dosya Kopyala Sorunu (NTFS-EXT4)

Başlatan togral, 27 Mayıs 2011 - 14:37:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

togral

Öncelikle, yaptığım araştırmalarda pek benim sorunum işlenmemiş.
O yüzden ayrı konu açıyorum...

1) Torrent kullanıcısıyım ve her biri 20-40 GB olan bluray film arşivim var.
2) HTPC XBMC Ubuntu 11.04 yüklü bilgisayarımı TV'ye bağladım.
3) Bu Arşivi HTPC XBMC Ubuntu 11.04 yüklü bilgisayarıma aktarmak istiyorum.
4) Normalde NTFS dışında tek dosya 8 Gb'dan büyük olduğunda kopyalama tamamlanmıyor (Fat32 vs) (Benim bildiğim)
5) EXT4'ten NTFS'e, NTFS'ten EXT4'e bu büyüklükteki dosyaları kopyalayabilmenin bir yolu var mı?

Yardımcı olursanız sevinirim...
Teşekkürler...

zeitgeist

ext4-ntfs ya da ntfs-ext4 arasında dosya boyuntuna bağlı olan bir kopyalama sorunu yaşamadım hiç. Kopyalama yapamıyor musun?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

togral

Normal kopyalamalarda ben de yaşamıyorum.
Mesela .mp3, .jpeg gibi...
Ama ne zaman Bluray kopyalamaya kalksam (içinde filmin olduğu 20 GB'lık) dosyayı biraz kopyalıyor sonra kalıyor.
Becerebilirsem ağdan paylaşıma da açmak istiyorum.

bytan

Kopyalamaya çalıştığında nasıl kalıyor? İptal mi oluyor yoksa kopyalarmış gibi yapıp hareket etmiyor mu? Bu esnada eğer işlemci kullanımın da yoğunsa, benzer sorun için bir böcek var:

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/ntfs-3g/+bug/392204
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

togral

Sorun aslında benim Microsoft ortamından alışkın olduğum bir şey.
NTFS haricinde tek dosya (klasör değil) 4Gb üstü olduğunda kopyalama 4Gb'a kadar yapılıyor, sonra bir uyarı penceresi, "yeniden dene", "atla", "iptal" seçenekleri çıkıyor.
Yeniden denemek çözmüyor.
Bu arada dosyanın 4GB'a kadar olan bölümü kopyalanmış oluyor. Yani dosya yaratılmış oluyor kopyalama başarısız olmuş olduğu halde.
Misal MKV uzantılı 10GB'lık bir film taşıyacaksınız.
10GB'lık mkv'nin 4GB'ını kopyalamış oluyor. Kopya var ama 4GB.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

zeitgeist

@togral,

Tarif ettiğin kopyalama hatası fat32 li sistemlerdeki 4gb sınırına işaret ediyor ancak sen dosya sisteminin ntfs-ext4 olduğunu söyledin. Kopyalama yaptığın disklerden birinin fat32 olmadığına eminsin değil mi? Eğer eminsen @bytan'ın belirttiği böceği karşılayan değerler oluşuyormu sistemde?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

togral

Eminim.
Fakat bir detay belirtmemişim.
Ağdan,
Win7 Yüklü bilgisayardan
Ubuntu 11.04 yüklü bilgisayara yaparken oluşuyor bu sorun.
Kablosuz ağ
Ubuntu 11.04'te samba yüklü.

heartsmagic

Sorun ağ ile alakalı, yerel bazda çözüm arayışına girme. Araştıracaksan Samba üzerinden bu sorunu araştırmalısın, kaldı ki sanırım forumda da konuşmuştuk böyle bir sorunu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

togral

Teşekkürler,
Biraz daha kurcalayayım.
Yardım lazım olursa yine rahatsız ederim.

heartsmagic

Keşke doğrudan yardım edebilsek, fakat şu an için yapacağımız şey senin yapmakta olduğun şey, araştırmak yani :)
Sorunu çözemezsen denediklerini ve okuduklarını aktarırsın, vakti olan bir kere de kendisi araştırır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

real_gun

kolay gelsin arkaaşlar  bende dosyalarımın güvenligi icin 200gb lik arşivimi ext4 dosya sisemine kopayalamayı düsünüyordum
dosya sistemi ntfs
1. kopyalrken dosyalarda bi sorun cıkarmı önemli projelerim ve resimlerim var riske atmak istemiyorum
2.4gb üzerindeki  dosyaları  tasıken boyle bbir sorun yaşarmıyım

bytan

1- Ne gibi bir sorun çıkar mı? Normal şartlarda windows ortamında ntfs->ntfs kopyalamada ne kadar sorun çıkarsa bu işlemde de o kadar sorun çıkar.
2- Yaşamazsın.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

decent

@real_gun,
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=28722
konusundaki gibi bir uygulama da kullanabilirsin.
"Sorun çıkar mı?" sorusuna kısa yoldan yanıt aramak için, birkaç tane büyük boyutta dosyayı bu taraftan o tarafa/o taraftan bu tarafa kopyalama yapabilirsin.

real_gun

sorun cıkarmı derken kopyalamış gibi görünüp sonra  acmaya kalkınca hatalı dosya falan dermi anlamında dosya sistemi degişirken bilgiler kayboluyormu  demek istemiştim sanırım sorun yaşamıycam bende bi deneme yapmış olurum sagolun cevaplarnız icin teşekkürller

grayloop

6 GB lık film dosyalarını Ubuntu'da indirip NTFS HDD ye kopyalıyorum şimdiye kadar bir sorun çıkmadı. Dosyaları Win'de de kullanacaksanız Win'in kabul etmediği dosya isimlerinden uzak durun yeter.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz