[Çözüldü] Linux'mu daha güvenli ve Bsd'mi?

Başlatan NightBlue, 18 Kasım 2011 - 11:01:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NightBlue

Biraz araştırma yaptım malesef üzgün bi şekilde bu mesajı yazıyorum.
Bazı internet sitelerinde Bsdnin linuxtan daha iyi daha güvenli daha hızlı olduğu şeklinde iddialar ortaya atılmıs.
Acaba bu ne kadar doğrudur yada linux ve bsd birbirine düşman işletim sistemlerimidir ve linuxumda virüs olup olmadığını nasıl anlarım ?
Şimdiden teşekkür ediyorum.

bigbang

Kanımca BSD ve Linux birbirine düşman değildir. Sonuçta BSD de Unix tabanlı. Virus konusuna gelince; korkacak bir durum yok. Dün forumda yeni bir virus çıkmış hesapta onu konuştuk.Konunun linkini aşağıda verdim.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30451.0

Ayrıca heartsmagic arkadaşımızın bizlerle paylaştığı Linux sistemlerle ilgili olan virüs tehlike haritası da sana bir fikir verecektir. Uygulamaları synaptic veya yazılım yöneticisinden yüklersen hiç bir sorun olmaz.
http://www.mcafee.com/threat-intelligence/malware/default.aspx?id=99733
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.
Bilinmeyen kelimeler listemin en başındasın, taa o günden bugüne...

[Özgür Gümüşsoy // Aşkın Oyun Hamurunda Kullanılmayacaklar Listesi]

Felâsife

Her okuduğunuz yazıya inanmayın,  Linuxla BSD düşman diye ilk kez duydum, birisi iyi sallamış :D
Düşman olsalardı, BSD linux uygulamalarını çalıştırmaz, Debian'da FreeBSD kernelinden dağıtım yapacağım diye emek harcamazdı.
Dosttur onlar, ama ne hikmetse birisi buralara çomak sokmak istiyor gibi, dikkatli olun, tekrar olacak ama her duyduğunuza inanmayın.

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

canarian

Arkadaşlar her okuduğunuz şeye inanmayın.

Linux ve BSD açık kaynaklı özgür sistemlerdir. Linuxta herşeyin alternatifi olması ile övünürüz. Peki çekirdeğimizin alternatifi nedir? BSD dir. Diye düşünebilirsiniz. Alternatif olacakki gelişim daha hızlı olsun. Görüşler fikirler belli bir kalıba sıkıştırılmasın. Her işletim sisteminin kendine göre iyi ve kötü yanlşarı vardır. İşte kendinize uygun olanı seçecekseniz. Bu kadar basit. BDS gibi alternatifin olması çok iyi bir şey. Olmasaydı Linuxun alternatifi (en azından güçlü bir alternatifi) özgür yazılım ailesinde olmayacaktı.

Düşman meselesine gelince. Düşmanlık diye bir şey yok. Kapitalist firmalar veya başı boş insanlar ortaya böyle şeyler atıyorlarki, millet özgür yazılımlardan soğusun. Bunlara kanmayın. Hakkaten geliştiricileri Linuxa düşman bile olsa bu özgür yazılım gelişimini engelleyemez (en fazla yazılım gelişiminde ufak tefek yavaşlıklara sebep olabilir, ama bu hiçbir zaman gelişimizi kötüye götüremez). KDE masaüstündekilerde gnomecilere laf atar, bu tür şeyler hep olur. :)

Hala forumumuzdaki yıllarca Linux kullanan kullanıcılar dahi özgür yazılım lisansının neden kötüye kullanılamayacağını tam anlamıyla kavrayabilmiş değil.

yakusha

adamın iki oğlu olması iki oğlunun birbirine düşman olmasını gerektirmez :)

bsd ve linux, haiku ve reactos ve dahi open solaris ayni babanın farklı analardan çocuklarıdır :)

rms, size baba diyebilir miyim :)
Artık bu forumu kullanmıyor.

NightBlue

Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim .
Şimdi çok rahatladım :D
ve üstad @Felâsife yaptığınız çalışmaları izliyorum bsd konusunda olsun linux konusunda olsun bilgilerinizden faydalanacağımı düşündüğüm az sayıda ustalardan birisiniz * tabi ki ubuntu tr ekibine ve forum üyelerine teşekkür etmeyi kendime bir borç bilirim.Böyle bi forum açıp böyle bi ortam yarattığınız için çok teşekkürler ubuntudan kopamıyorum ve sizinde katkınız çok büyük.
ama üstad @Felâsife nin yazdığı bsd konusunu görünce acaba linux umun yanına birde bsdmi kursam diyorum.
Ubuntu türkiye forum ailesine saygılar ve teşekkürler.

yakusha

virtualbox kur, bugün benim test ettiğim sürümler

ubuntu 12.04 alfa
linux mint: lisa
pinguy os beta

:) evet 3 işletim sistemi bugün test ettim,

arada yine 24 saat içinde test ettiklerim
pantheon shell
mate-desktop

sanal makine kurmadan test ettiğime pişman olduğum
pantheon shell
marlin
:)

NightBlue

@LinuxHaber virtual box hiç kullanmadım acaba 12.04 ü nasıl test edebilirim ?

yakusha

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=24706.0 adresinde anlatmışız, takıldığınız yerde yardımcı oluruz...

if

KOnu dağılmadan kilitleyeyim:)