swf gösterisindeki hareketli gif uzantılı dosyayı libre office slaytta kullanma

Başlatan EcU, 10 Kasım 2011 - 21:47:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

EcU

Öncelikle işletim sistemim Ubuntu 11.10 yeni update yaptım. Kafama takılan soru kısaca şu: Elimde swf uzantılı bir flash animasyon gibi bir tanıtım var, yalnız burada her isime gelince resimi renkleniyor yalnız ben bunu sunum yaparken otomatik olarak libre office impresste yapabilir miyim? Yani flashın hareketli halini parçalama şansım var mı? Örnek bir resim koydum ama flash programından hazır bu :(

[eklenti yönetici tarafından silindi]

alquirel

İki sorum olacak.
- Swf uzantılı dosya içerisinde gif uzantılı bir dosya olduğunu nereden biliyorsunuz?
- Yapmak istediğiniz şey sunumda bir animasyon seyrettirmek mi, sunumunuzu etkileşimli bir şekilde kullanmak mı?

Swf'yi Flash'ın fla uzantılı dosyası haline getiren uygulamalar vardı Windows tarafında. Ancak onları Ubuntu'da kullanabilir misiniz ya da alternatifleri var mı bilmiyorum. Ama alternatifi olacağını da zannetmiyorum çünkü dosyayı fla haline getirseniz de fla dosyasını işleyebileceğiniz bir Linux yazılımı yok.

Swf içindeki şeyler çok mu lazım, sunumun kendi özelliklerini kullanarak bunları yapamaz mısınız?

EcU

Önce sorunuzun cevabından başlayayım. Sunumda aktif olarak kullanamayacağım ne yazık ki. Sadece  sunum yaparken tek yapabileceğim mouse tıklamak * olacak, o yüzden resimdeki gibi bu görüntüye geldiğimde sarı sarı yanıp sönmesini istiyorum. İçinde gif olacağına dair sadece bir tahmin yürüttüm. Ubuntu'ya ya da Linux'a yeni başladığım için eksiklerim olabilir, kusura bakmayın.

alquirel

O halde şöyle diyeyim.
Muhtemelen Flash içerisinde o sarı sarı yanıp sönen yerler için renk geçişi yapan bir efekt kullanılmıştır. Yani bir şekilde swf'yi fla'ya dönüştürseniz bile karşınıza çıkacak olan şey bu efektlerin yer aldığı zaman çizgisi olacak.

Şimdi biraz daha netleştirelim. O swf'deki gibi yanda isim üzerine gelindiğinde resimde ilgili yerin vurgulanmasını mı istiyorsunuz?

EcU

Makul cevap; yalnız bunu nasıl yapacağım işte veyahut yapması zor mudur?

alquirel

Aklıma gelen yol, metinlerin tıklanması ile bir makro çalıştırıp ilgili kısmın renklendirilmesi.
Bu yol uğraştırıcı olur tahminimce. (Makro kullanmayı bilmediğimden böyle diyor da olabilirim)

Sorunu netleştirdiğimize göre daha tecrübeli kullanıcılardan da cevap bekleyelim derim.

EcU

Pekala umarım en kısa zamanda soruna bir çözüm bulabilirim.

cagriemer

Problemin etrafindan soyle dolasabiliriz diye tahmin ediyorum.

Oncelikle eger sistemimizde kurulu degilse gnash'i kuralim.

sudo apt-get install gnash

Simdi .swf uzantili dosyamizi sunumumuzun bulundugu dizine tasiyip o dizine gecelim. (ben bu islemleri kullanici dizinim altinda test klasorunde yapacagim. siz kendinize gore uyarlarsiniz.)

cd /home/callisto/test

LibreOffice icinden macro kullanarak cagiracagimiz kucuk betigimizi olusturalim.

nano flashcalistir.sh

Icine sunlari yaziyoruz.

#!/bin/sh

/usr/bin/gnash /home/callisto/test/animasyon.swf

Bu bittikten sonra calistirma izini verelim.

chmod 755 flashcalistir.sh

Simdi sirada LO icinden betigimizi cagirmak icin olusturacagimiz macro'ya geldi. Impress'te Tools-->Macros-->Organize Macros-->LibreOffice Basic yolunu izledigimizde acilan pencerede Ornagizer'a tikliyoruz. Gelen pencerede My Macros altina gidip New'e tikladigimizda karsimiza yeni olusturacagimiz macronun adini soran pencere geliyor. Istedigimiz bir ismi verip devam edelim.  OK butonuna tiklayinca verdigimiz isimdeki macronun uzerine tiklayip Edit diyoruz ve karsimiza macro editoru geliyor. Burada asagidakine benzer yazilar goreceksiniz.

REM  *****  BASIC  *****

Sub Main

End Sub

Biz End Sub yazan satirin bir ustune yani Sub Main ile End Sub arasina kendi betigimizi ekleyecegiz. Sonucta macro editorumuz soyle gozukecek.

REM  *****  BASIC  *****

Sub Main
Shell("sh /home/callisto/test/flashcalistir.sh", 1)
End Sub

Bu islem bitince macromuzu kaydedip editor penceremizi kapatabiliriz. Simdi bu flash dosyasini oynatmak istediginiz yerde size hatirlatma olmasi acisindan Impress'te ornegin ufak bir buton ya da resim koyun ilgili yere. Daha sonra koydugunuz resime sag tiklayip Interaction menusunu acin. Action at mouse click dedigi yerde asagiya dogru acilan menuden Run Macro'yu secin. Browse tusu ile az once olusturdugumuz macroyu secin ve OK tusu ile Interaction menusune geri donun. O pencereyi de OK ile kapattiginizda, slide'iniza geri doneceksiniz. Artik koydugunuz butonun ya da resimin uzerine bir kez tikladiginiz zaman ilgili macro calisacak ve betigimizi cagiracak. Betik gnash viewer'i calistirip flash dosyamizi oynatacak. Flash dosyasiyla isiniz bittigi zaman kapatip sunuma geri donebilirsiniz.

EcU

Ben de sizin gibi yapmaya çalıştım. Home da test klasörü oluşturdum ve sunumum ile karst adında ki swf dosyasını o klasöre attım. Buraya kadar sıkıntı yok sanırım yalnız cd/home/benzer/test ve cd/home/karst/test denedim. Acaba testten önce ne yazacağım, swf adımı kullanıcı adımı mı? Veyahut farklı * bir şey mi?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Kasım 2011 - 10:11:12

Kullanıcı adıymış gnashı kaldırıp kurdum açıldı; ama hala deneme aşamasındayım, ilerleme kaydettim, umarım mutlak sonuca ulaşabilirim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Kasım 2011 - 10:25:50

Dediklerinizi yaptım macroda eklediğim dosya için yazan yazı "vnd.sun.star.script:Standard.karst.Main?language=Basic&location=application" yanlış bir şey yaptım mı? Bir kez tıkladığımda gnash açılmıyor!

cagriemer

Betiginizi tek basina calistirdiginizda animasyon aciliyor mu? Demek istedigim su asagidaki komut animasyonu calistiriyor mu?

/usr/bin/gnash /home/benzer/test/karst.swf

EcU

o komutu yazıyorum yalnız koyduğum fotoğrafa tıkladığımda animasyon aktif olmuyor

cagriemer

Bu komutu iceren bir belge olusturmalisiniz once. Eger bu komut terminalinize yazdiginizda animasyonu baslatiyorsa, metin duzenleyicinizi acip icine daha once bahsettigim satirlari yazdiginiz flashcalistir.sh gibi bir dosya olusturmaniz gerekiyor. Daha sonra LO icinden bu betigimizi cagiracagiz.