Plus Linux Geliştirici Alımı

Başlatan Nano68, 10 Ekim 2011 - 14:41:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nano68

sadece ben yapçam demedim buda komik değil ben v falan bilmiyoruöben tasarım program eklemesi falan yapçam bu iş tek kişiyle çok zor ortada ürün yok diyorsunuz kasımda görüşürüz ben boşuna mı uğraşıyorum bu kadar gezmek tozmak yerine
bu arada az da olsa yardım etmek istiyenler şuraya üye olsun:
http://social.pluslinux.org

aurora

Ben bir şey yapıyorum, gelin siz de yardım edin demenin neresi komik anlamıyorum. Her neyse, ben yine de merakla ortaya çıkacak sistemi bekliyorum. Bu yüzden de devam edin herkes görsün diyorum.

@eribol, bence yapıcı olmak illa ki olumlu yaklaşım ile olur. Bugüne kadar olumsuzlukla yapıcılığı aynı ortamda hiç görmedim. Tamam ortaya henüz çıkmamış bir ürün için güvensizlik ve talep normal olabilir, fakat forumda açılan bir kaç başlığa yaygara etiketini yapıştırmak da yapıcılıkla aynı kefeye konulamaz diye düşünüyorum. Açıkça yazdım, fikir danışmak, davet etmek ve nabız yoklamak olağan şeylerdir, biz buna heyecan katıp üstüne tuğla koymalıyız ki esaslı bir ürün ortaya çıksın. Şundan da eminim ki, olur da @Nano68'in projesi gerçekleşir ve ürünü ortaya çıkarsa -ki bence bu gayretle çıkacaktır- bir çok insan ''bu olmamış, beğenmedim'' görüşlerinin yanında ''bu ne böyle, çok komik, beş para etmez'' söylemlerini de ortaya atacaktır. Esas olarak beğenmemekten ziyade bu başlık altında bu ne böyle, çok komik görüşleri artarsa ürün daha ortaya çıkmadan bile rafa kaldırılabilir, bu da başlamadan yok olmanın ta kendisidir. Benim de ısrarla üzerinde durmak istediğim konu da buraya çıkmaktadır. Söylemler ve yaklaşımlarda olumsuzluk ve güvensizlik ağır basarsa her ne kadar gerçekçi de olsa projenin ve belki de çok iyi bir geleceğin de önüne geçilmiş olur. Bu konuda en büyük örnek de Türkiye sanayisini devrim niteliğinde değiştirecek olan Anadol'un bu tarz söylemlerle tarihe gömülmesidir.

Özetle @Nano68'in heyecanını baltalamak yerine olumsuz görüşleri belirtmek için ürünü bekleyelim, başlığa uygun ise söyleyeceklerimizi söyleyelim (geliştirici konusu) yoksa susalım ki ''tartışmaktan başka bir şey yapmamak'' deyimine örnek olmayalım.

Nano68

Alıntı yapılan: aurora - 14 Ekim 2011 - 17:09:20
Ben bir şey yapıyorum, gelin siz de yardım edin demenin neresi komik anlamıyorum. Her neyse, ben yine de merakla ortaya çıkacak sistemi bekliyorum. Bu yüzden de devam edin herkes görsün diyorum.

@eribol, bence yapıcı olmak illa ki olumlu yaklaşım ile olur. Bugüne kadar olumsuzlukla yapıcılığı aynı ortamda hiç görmedim. Tamam ortaya henüz çıkmamış bir ürün için güvensizlik ve talep normal olabilir, fakat forumda açılan bir kaç başlığa yaygara etiketini yapıştırmak da yapıcılıkla aynı kefeye konulamaz diye düşünüyorum. Açıkça yazdım, fikir danışmak, davet etmek ve nabız yoklamak olağan şeylerdir, biz buna heyecan katıp üstüne tuğla koymalıyız ki esaslı bir ürün ortaya çıksın. Şundan da eminim ki, olur da @Nano68'in projesi gerçekleşir ve ürünü ortaya çıkarsa -ki bence bu gayretle çıkacaktır- bir çok insan ''bu olmamış, beğenmedim'' görüşlerinin yanında ''bu ne böyle, çok komik, beş para etmez'' söylemlerini de ortaya atacaktır. Esas olarak beğenmemekten ziyade bu başlık altında bu ne böyle, çok komik görüşleri artarsa ürün daha ortaya çıkmadan bile rafa kaldırılabilir, bu da başlamadan yok olmanın ta kendisidir. Benim de ısrarla üzerinde durmak istediğim konu da buraya çıkmaktadır. Söylemler ve yaklaşımlarda olumsuzluk ve güvensizlik ağır basarsa her ne kadar gerçekçi de olsa projenin ve belki de çok iyi bir geleceğin de önüne geçilmiş olur. Bu konuda en büyük örnek de Türkiye sanayisini devrim niteliğinde değiştirecek olan Anadol'un bu tarz söylemlerle tarihe gömülmesidir.

Özetle @Nano68'in heyecanını baltalamak yerine olumsuz görüşleri belirtmek için ürünü bekleyelim, başlığa uygun ise söyleyeceklerimizi söyleyelim (geliştirici konusu) yoksa susalım ki ''tartışmaktan başka bir şey yapmamak'' deyimine örnek olmayalım.
size kaıtılıyorum hemde herşeyimle bu arada social.pluslinux.org'a kaydolun ordan gelişmeleri öğrenebilirsiniz orası gelişitrici merkezi

eribol

Alıntı YapBen bir şey yapıyorum, gelin siz de yardım edin demenin neresi komik anlamıyorum.
Çok komik zira inandırıcı değil. Bakınız son mesajlarına, bakınız sitesine. Çocuk mu kandırılıyor?
Alıntı Yap@eribol, bence yapıcı olmak illa ki olumlu yaklaşım ile olur.
Örnekleyeyim. Turkuaz linux var, deneyimli insanlar ortaya bir ürün koymayı düşünüyorlar. Bir de öte taraftan hiç inandırıcı olmayan bir açıklama var. Daha sistem hakkında zerre kadar bilgi yok, ortada paket yok, kısacası hiçbir şey yok. Şimdi o güçlü yapılanmaya 50 kişi başvuracakken 25-30 kişi başvursa Turkuaz sürünerek yola devam etmeye çalışır diğeri de belki ortaya bir ürün koyar. Ama tecrübeyle sabittir ki ikisi de tarihe karışır. Niye? Çünkü biz sırf yardım istedi diye olumlu baktık.

rutku

aurora  anadolu dediğiniz proje sonucu alınmıştır. Ortada da bir şey var ve öyle başarısız oldu.

Nano dağıtım çıkarmayı bilmiyorsan öğreneceksin. Ortaya teması değişmiş bir dağıtım çıkarmak bile yeterli olur .

Şuan ki durumun Tulga Linux ten farkı yoktur. Mesela ben de açık kaynaklı bir proje hazırlıyorum şuan. Açıklıyor muyum kimseye ? Tarih veriyor muyum ? Vermiyorum çünkü kimseden yardım istemesem bile kimsenin yazdığım şeylerden umurları bile olmasa net bir şey vermem. Elimden gelen ürünü çıkarırım koyarım ortaya isteyen kullansın derim ve işin hazını alırım. Şimdi ben projem için yardım istesem kimse böyle ciddiye almamazlık yapmaz. Sadece katılmak istemez ve ürünüde yargılamaz.

Demek istediğimi anlaşılmıştır umarım. Yeterki ürün olsun.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

speakerXXL

İnternet sitenize göz attım. Geriye sayan bir sayaçtan fazlasını koymalısınız Anasayfaya. En azından bir blog hazırlayabilirdiniz.
Kim olduğunuz,
Neden böyle bir işe başlamaya gerek duyduğunuz,
Ne hedeflediğiniz,
Ortaya koymak istediğiniz farklılıklar gibi.
Size sorulan sorulara başka bir forumdan link vernek yerine, kendi sitenizdeki açıklamalara link vermeniz, ortaya çıkarmaya çalıştığınız ürünü daha ciddi gösterecektir.

Ya da bu tip forumlarda konu açmak yerine sizden önce bu işe girişmiş olanlardan tavsiye alabilirdiniz.
Bence yanlış başlamışsınız ama sonu iyi olur inşaallah.

Beğendiğim örnek projeyi aşağıdaki bağlantıdan inceleyebilirsiniz. Heyacanınız ve enerjiniz bol olsun.

http://www.truvalinux.org.tr/

Nano68

Alıntı yapılan: speakerXXL - 14 Ekim 2011 - 20:14:29
İnternet sitenize göz attım. Geriye sayan bir sayaçtan fazlasını koymalısınız Anasayfaya. En azından bir blog hazırlayabilirdiniz.
Kim olduğunuz,
Neden böyle bir işe başlamaya gerek duyduğunuz,
Ne hedeflediğiniz,
Ortaya koymak istediğiniz farklılıklar gibi.
Size sorulan sorulara başka bir forumdan link vernek yerine, kendi sitenizdeki açıklamalara link vermeniz, ortaya çıkarmaya çalıştığınız ürünü daha ciddi gösterecektir.

Ya da bu tip forumlarda konu açmak yerine sizden önce bu işe girişmiş olanlardan tavsiye alabilirdiniz.
Bence yanlış başlamışsınız ama sonu iyi olur inşaallah.

Beğendiğim örnek projeyi aşağıdaki bağlantıdan inceleyebilirsiniz. Heyacanınız ve enerjiniz bol olsun.

http://www.truvalinux.org.tr/
tmm arkadaşım dağıtımla uğraşmaktan siteyle ilgilenemedim konular var ama giriş yapınca gözüküyor o temayı değiştirecem

@rutku tavsiyelerine uyacağım

Nano68

Arkadaşlar buda Smart Photo'nun videosu
http://www.izlesene.com/video/smart-photo-tanitim/5019439

alquirel

Nano68

XRumer

Arkadaşlar ciddiye almayın bu projeyi. Bu forumda belirtmemiş işin aslını. Ama Linux Mint forumununda belirtilmiş. Buyrun bakın:

http://forum.linuxmint.org.tr/index.php/topic,2692.0.html

Hani ciddi olsa, destek olunur ama emin olun ki göz boyamadan ibaret. İşin aslını bu forumda yazmamış, yani ortaya bir şey çıkıyor, kötü de olsa emek harcanıyor, topluluk desteği var masallarına inanmayın.

eribol

Bu başlık niçin ben anlayamadım.

Nano68

Asıl siz bunlara inanmayın  :) Sadece sizin gibiler tekerleğe çomak sokarlar  :)
Hepinizin çalışma tabanladıktan sonra yüzünüzü görmek isterim :)
Nerde de yazmışım destek yok diye pes doğrusu hosting falan yazmışım siz ne diyorsunuz :)
Akşam akşam küplere bindirdiniz beni.
Gece gündüz uğraştığım dağıtıma karalamak hakkını kim veriyor size ?  :-\
Siz anca afedersiniz geri kafalalırlar anca engellemeyle uğraşıyorsunuz.Neden şans tanımıyorsunuz.Hadron Turkuaz'a gelince iyi.
Geliştiricilerin listesi Social.PlusLinux .Org da vardır...
25 kişiyiz  >:(

@ eribol
Bu başlık destek toplayıp sizin nabınızı yoklamak için.Baştan başlamayalım destek gelmiyecekse diye  ;)

eribol

Alıntı YapBaştan başlamayalım destek gelmiyecekse diye
Başta söylenmesi gerekeni çok geç dile getiriyorsunuz. Açıkçası hâlâ yaşınızdan dolayı alttan alıyorum. Yaş 20-30 arası olsaydı insanları enayi yerine koyduğunuzu düşünürdüm. Yaşınızdan konu açılmışken boşuna bu işlerle uğraşıyorsunuz. Uzunca bir süre linuxu öğrenmenizi sonrasında da programlama öğrenmenizi tavsiye ediyorum. Ne boşa zaman harcamış olursunuz ne de özgüveninize bu kadar çok darbe vurmuş olursunuz. Gücünüzün yetmediği taşı kaldırmanın alemi yok, altında ezilirsiniz.

Nano68

Alıntı yapılan: eribol - 10 Kasım 2011 - 18:52:41
Alıntı YapBaştan başlamayalım destek gelmiyecekse diye
Başta söylenmesi gerekeni çok geç dile getiriyorsunuz. Açıkçası hâlâ yaşınızdan dolayı alttan alıyorum. Yaş 20-30 arası olsaydı insanları enayi yerine koyduğunuzu düşünürdüm. Yaşınızdan konu açılmışken boşuna bu işlerle uğraşıyorsunuz. Uzunca bir süre linuxu öğrenmenizi sonrasında da programlama öğrenmenizi tavsiye ediyorum. Ne boşa zaman harcamış olursunuz ne de özgüveninize bu kadar çok darbe vurmuş olursunuz. Gücünüzün yetmediği taşı kaldırmanın alemi yok, altında ezilirsiniz.
C++ öğreniyotum.Linuxu biliyorum.Bunun en güzel örneği Truva Linux'tur.
Ben kolay kolay pes etmem :)

XRumer

Sizin projenizi karaladığım yok. Sizin yazdıklarınız ortada.

Linux Mint forumunda gördük bunları.

1) Bir dağıtım nasıl oluyor da bir haftada Alpha sürümden kararlı sürüme geçiyor? Bütün geliştirme aşamalarını (Alpha, Beta, RC, Kararlı) nasıl bir hafta da tamamlıyor?

2) Ortada bir kaynak koddan bahsediyorsunuz. Ne hikmetse sadece belirli kişilere talep halinde göndereceğinizi ama kimseye gönderilmemesi gerektiğini söylüyorsunuz. Sonra da buna sürpriz diyorsunuz. Şaka mı bu?

3) Kullandığınız dil bile baştan sona ciddiyetsiz. Şu iki resme bir bakın:

Linux Mint, forumunda çok kötü bir Türkçe'yle yazmışsınız, kullandığınız dil ile ilgili sorunların klavyeden kaynaklanmadığı ortada ama klavyenin arızalı olmasına bağlıyorsunuz. Yukarıda paylaştığım resimlere bir bakın, bu hatalar klavyeden kaynaklanmıyor. Kullandığınız dil yüzünden bile sizi ciddiye almak mümkün değil.

4) Geliştirici arıyorsunuz ama geliştiricilerin Linux kullanmayı bilmesi yeterli. Linux kullanmak başka bir şeydir, Linux dağıtımı üretmek başka bir şeydir. Programlama dili bilmeyen, dağıtım geliştirme araç-gereçlerini bilmeyen bir insan nasıl geliştirici olacak? En fazla test edip hata bildirimi yapan biri olabilir. Ya çok fena dalga geçiyorsunuz ya da geliştirici nedir bilmiyorsunuz.

5) Daha saymakla bitmez. Keskin ifadeler, kararlı görünen cümleler, ben yaparımlari kolay pes etmemlerle olmaz bu iş. Dağıtım böyle geliştirilmez.

Nano68

Hocam benim yazdıklarımı hiçmi hiç okumadınız ... Kaç kere cevap verdim

Alıntı yapılan: XRumer - 10 Kasım 2011 - 19:09:31
Sizin projenizi karaladığım yok. Sizin yazdıklarınız ortada.

Linux Mint forumunda gördük bunları.

1) Bir dağıtım nasıl oluyor da bir haftada Alpha sürümden kararlı sürüme geçiyor? Bütün geliştirme aşamalarını (Alpha, Beta, RC, Kararlı) nasıl bir hafta da tamamlıyor?
->Yüz kere dedim anca resimlere bakıyonuz.O üstünde çalışcağaımız cdnin tamamlanması.Ve Tamamlandı
2) Ortada bir kaynak koddan bahsediyorsunuz. Ne hikmetse sadece belirli kişilere talep halinde göndereceğinizi ama kimseye gönderilmemesi gerektiğini söylüyorsunuz. Sonra da buna sürpriz diyorsunuz. Şaka mı bu?
->Hocam ben diyom taka tuka sen diyon gel kulağıma mantar tıka.Ben merak uyandırsın diye pek bilgi vermemeye çalışıyorum. :(
3) Kullandığınız dil bile baştan sona ciddiyetsiz. Şu iki resme bir bakın:

->Komik olsun diye birisi birisini de açıkladım
Linux Mint, forumunda çok kötü bir Türkçe'yle yazmışsınız, kullandığınız dil ile ilgili sorunların klavyeden kaynaklanmadığı ortada ama klavyenin arızalı olmasına bağlıyorsunuz. Yukarıda paylaştığım resimlere bir bakın, bu hatalar klavyeden kaynaklanmıyor. Kullandığınız dil yüzünden bile sizi ciddiye almak mümkün değil.
->İnanman veya inanmaman beni hiç mi hiç ilgilendirmez.Sürüm çıktığında var olan bişeyi yok olarak kabul edemezsin.
4) Geliştirici arıyorsunuz ama geliştiricilerin Linux kullanmayı bilmesi yeterli. Linux kullanmak başka bir şeydir, Linux dağıtımı üretmek başka bir şeydir. Programlama dili bilmeyen, dağıtım geliştirme araç-gereçlerini bilmeyen bir insan nasıl geliştirici olacak? En fazla test edip hata bildirimi yapan biri olabilir. Ya çok fena dalga geçiyorsunuz ya da geliştirici nedir bilmiyorsunuz.
->Ben ne diyorum.Onlar hata raporlayarak bize yardım edecek diyorum.
5) Daha saymakla bitmez. Keskin ifadeler, kararlı görünen cümleler, ben yaparımlari kolay pes etmemlerle olmaz bu iş. Dağıtım böyle geliştirilmez.

bytan

http://www.tnctr.com/topic/184162-plus-linux-gelithtirici-alymy-13-ekim-son-gun/page__view__findpost__p__1093086

Alıntı YapSen bi dağıtımın çuk diye çıkıp direk kernele girdiğini gördğn mü?
Kernelin çok komutlarını bilirim. Biz bişiler yapmaya çalışıyoruz becerirsek beceririz becermezsek olmaz ama ilk sürüm çıktı mı devamı gelir
Yavaş yavaş kernele de girecez ilk sürümde girmicem çünkü yanlışlıkla mesela reboot yerine yanlışlıkla halt falan yazarım karışır.Yada bi komut veririm adamın bilgisayarını çökertirim rm ile usr yi sildiririm
Nano diye text editor var kernelde hiç duydun mu mesela bu ne çıktısıdır df -h

Üzerinde çok fazla konuşmaya da gerek yok. Daha somut şeyler görene kadar şimdilik konuyu kapatmakla yetineyim. Zira geri kafalı lafı yeterince can sıkıyor. Eşelemeye başlayınca da farklı yollara başvurmak durumunda kalmak istemiyorum.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST